Állva dolgozunk a jövőben?
Az már évek óta kutatások és cikkek témája, hogy az ülőmunka hosszú távon kifejezetten káros lehet az egészségre. Nem véletlen, hogy előírás (bár gyakran nem életszerű), hogy a monitor elől óránként tíz percre fel kellene állni, vagy akár ülve tornáztatni az elgémberedett tagokat. De vajon a munkavégzés állva elősegíthetné az egészségmegőrzést?
Adott esetben át kell alakítani az iroda egész struktúráját, ami nem kevés pénzbe is kerülhet. A változást támogató vélemények szerint például a munkavégzés állva nem csak az egészségnek, hanem a kreativitásnak is jót tesz.
Angliában, a General Electric egyik üzemében már elkezdtek azon gondolkodni, hogy választási lehetőséget adnának a munkavállalóknak, beállítanának néhány íróasztalt, amelyek állómunkához lennének alkalmasak. Ahogy azonban egy nagy multinál szokás, szükség van költségkalkulációkra, kimutatásokra, amelyek igazolják, hogy a cég a beszerzéssel jobban jár, mint a mozgásszervi bántalmak miatt kieső munkaidő, és betegszabadság finanszírozása. Ugyanis egy ilyen asztal nem olcsó, nagyjából 300-500 font vagyis 110 és 185 ezer forint között kóstál, ha nagy mennyiségben rendelik.
A Google londoni irodájába beszerzett már jónéhány darabot, Dániában pedig kötelezővé tették a munkáltató számára, hogy fel kell ajánlania a munkavállalónak az ülő/álló lehetőséget. Ne gondoljuk, hogy mindez új találmány, volt a dolognak néhány úttörője az előző századokban is, így például Winston Churchill, Ernest Hemingway és Benjamin Franklin is szeretett állva dolgozni.
Ha valaki „csak” három-négy órát állva tölt egy nap, az annyi aktivitást jelent egy év alatt, mintha 10 maratont futna le az illető. Az egyik komoly előnye az állásnak, hogy a vércukorszint sokkal gyorsabban helyreáll például evés után, mintha ülve maradunk.
Ergonómiával foglalkozó szakértők szerint azonban mivel a változás nem fog egyik pillanatról a másikra jönni, ráadásul nem is biztos, hogy minden munkahelyen alkalmazható, így továbbra is arra kellene inkább bíztatni az alkalmazottakat, hogy többet mozduljanak meg munka közben. A túl sok ülés, a munkahelyen, otthon, a kocsiban, - ha összeadjuk az alvásidővel, akár 19 órát is mozgás nélkül töltünk egy nap - akár két évet is elvehet valakinek az életéből.
Korábban már itt, a HR Portálon is írtunk az ülő-álló munkavégzés térhódításáról, a cikkben Dr. Németh Edit a BME Ergonómia és Pszichológia Tanszékének adjunktusa elmondta, hogy a váltogatott ülő-álló munkavégzés növeli a termelékenységet, mivel felfrissít, javítja a gondolkozást és elősegíti a csapatmunkát is. Ugyanakkor nem a kifejezetten álló tevékenységre, hanem a testhelyzet váltogatására kell leginkább törekedni, mert elsősorban a statikus munkavégzés az, ami igazán ártalmas. Valamint véleménye szerint a készülő specifikus asztalok is egyre felhasználóbarátabbak.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A szakember szerint a nyitottság kultúrájának kiépítése elengedhetetlen a kiégés megelőzéséhez. Teljes cikk
Vajon tényleg eljöhet az a világ, melyben a cégek egyre inkább elismerik és jutalmazzák azokat az alkalmazottakat, akik egészséges határokat... Teljes cikk
Évente 37 millió munkanap esik ki betegség miatt Magyarországon, ami mintegy 500 milliárd forint veszteséget jelent a munkáltatóknak. A háttérben... Teljes cikk
- Akik nyugdíj mellett is dolgoznak: brutális különbségek az EU-ban 6 napja
- Munkaerőhiány? Itt a rejtett 400 ezres tartalék - digitális, rugalmas, elérhető 6 napja
- E betegségek miatt esnek ki a legtöbben a munkából 2 hete
- Példátlan népszerűségnek örvendenek a szexuális zaklatással kapcsolatos képzések a brit munkahelyeken 2 hete
- Egyre többen vannak, akik a szabadságuk alatt sem tudnak elszakadni a munkától 2 hete
- Rövidítene a munkanapokon két közép-európai ország - forradalmi lépés vagy gazdasági öngól? 3 hete
- A vezetők rejtett fegyvere: így alakítják át a munkahelyeket a túlélésért 3 hete
- Munkahelyi bölcsőde kialakítására lehet pályázni 3 hete
- Elmehetek-e munkaidőben orvosi vizsgálatra? 4 hete
- A kultúra és nem a politika határozza meg, hogy a dolgozók beszélnek-e a mentális problémáikról 4 hete
- Autópálya mellett dolgozó embert gázoltak halálra az M6-oson 4 hete