Csak egy tánc volt - a Győri Audi ETO sikertitkai
"Kiss Éva kivédte! Kiss Éva kivédte! BL-győztes az ETO" - üvölti a riporter a tévében. Én pedig tombolok a Budapest Sportarénában 12 ezer drukker között a női kézilabda Bajnokok Ligája döntőjének utolsó másodperce után. A játékosok egymás nyakában, Kiss Éva kapus alig kap levegőt a ráugró Ambros Martin vezetőedzőtől és az őt ölelve szorító csapattársaktól. Drámai, magas színvonalú meccsen lett májusban újra Európa legjobbja a Győri Audi ETO a macedón Szkopje ellen. Hat éven belül negyedszer! Hogy jön egy ilyen életkép egy HR-rel foglalkozó blogoldalra? - Karácsony Zoltán, a HR Blog szerkesztőjének írása.
Már egy ideje követem a győri női kéziseket, a csapat titka azonban ott, akkor, azokban a pillanatokban tárult fel előttem. A diadal első percei után a lányok odajöttek a győri szurkolói oldalhoz. És táncolni kezdtek. A világsztártól a tini kiegészítőemberig mindenki. Olyan produkciót adtak elő és olyan átéléssel, amiből sütött, hogy ők egyek. Egy nagyszerű közösség.
Pedig pokoli nehéz hétvége állt mögöttük: 24 óra alatt két ki-ki meccs, egy magabiztos győzelem a Bukarest és egy heroikus a Szkopje ellen, utóbbi ráadásul hosszabbítás után. Ők pedig mindezek után annyira könnyedén, nevetve szórakoztak a Sportaréna küzdőterén, mintha most érkeztek volna egy wellnesfürdőből.
Nem szeretném azonban a táncra leegyszerűsíteni ennek a csapatnak az erejét. Mert már a közös tánc tanulásának elkezdéséig is el kell jutni. Ez pedig egy olyan sztárcsapatban, amelyben szinte minden poszton világklasszis játszik, nem is olyan könnyű.
Hogyan sikerült ez?
Úgy, hogy még a legnagyobbak is alárendelték egyéni ambícióikat a csapatérdeknek. Ehhez kellett egy következetes és nagy tekintélyű vezetőedző (Ambros Martin), a lányoktól pedig alázat. Görbicz Anita, a csapat ikonja elfogadta, hogy van nála jobb irányító (Nycke Groot) és kihúzódott a szélre. A külföldről ideigazoló sztárok szintén akceptálták, hogy ugyan korábban körülöttük forgott a világ (például Nora Mörknél Larvikban, Stine Oftedalnál Párizsban), Győrben a csapat fogaskerekének “csak” fontos elemei.
Az egyesület vezetése is mindent megtesz a kohézió elősegítéséért. Júliusban mindig csapatépítő tréninggel kezdődik az év (tavaly military jellegűt tartottak) és az apróságokra is odafigyelnek. Például a születésnaposokat közösen köszöntik, a távozókat ünnepélyesen búcsúztatják. A súlyos sérülése után még nem harcképes Nora Mörköt (az egyik húzóembert) pedig benevezték a BL döntőre. Ott ült a cserepadon mezben, biztatta a többieket, rendkívül hálás volt ezért a gesztusért.
A BL győzelemig vezető út rendkívül nehéz volt: sérülések, hullámvölgyek kísérték, a csapat még egy héttel a nagy döntő előtt is csak kereste a formáját. Nem játszottak jól, de az akarat, a bizalom, a hit, egy-egy sztár villanása valahogy átlendítette őket a holtpontokon. Amikor nagyon kellett, mindig összekapták magukat és csak annyival nyertek, amennyi a továbbjutáshoz elegendő volt.
Összekapaszkodnak, mosolyognak, egymást tapsolják
Nem lehet nem észrevenni, hogy ezekből a lányokból meccs közben is árad a pozitív mentalitás és a csapategység. A BL himnusz alatt összekapaszkodnak, meccs közben mosolyognak, még a hibák után is biztatják egymást. Az ünnepléskor a két kapus egymásra mutatott, hogy a másikat tapsolja a közönség. Óriási volt a kontraszt az ellenfelek fogcsikorgatós küzdésével összehasonlítva.
A végén pedig a lányok táncra perdültek. Kiderült, korábban egy zumba óra végeztével a beállós, Yvette Broch vetette fel - csak úgy bolondozásként. Ő persze azt állítja, közösen találták ki. Mindegy is: mindenki benne akart lenni…
MTI Fotó: Illyés Tibor
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
Az AI-t a leépítések fő okaként emlegetik, most mégis fordulat látszik. Egy friss globális CEO-felmérés szerint 2026-ban nőhet a pályakezdők és... Teljes cikk
Jubileumi évéhez érkezett az Év Projektmenedzsere Díj, amelyet immár 25. alkalommal ítélt oda a Projektmenedzsment Kiválóság Tábla. Az idei... Teljes cikk
A munkaerőpiacon ma már nemcsak a tapasztalat számít: egyre nagyobb előnyt jelent, ki tud hatékonyan dolgozni AI-eszközökkel. A legtöbb... Teljes cikk
- Véres küzdelem egy állásért - Oscar-jelölt mozifilm mutat görbe tükröt a munkaerőpiacnak 1 hónapja
- Családi télisport-biztosítás: erre figyelj, hogy valóban gondtalan legyen a síelés 1 hónapja
- Csapatépítési trendek 2026. Játsszunk együtt! 2 hónapja
- A futás élménye és rejtett összetevői 2 hónapja
- Elindult a Corporate Rebels Magyarországon: itt a fő lázadó 3 hónapja
- Ha csak egyre van időd: mi a fontosabb, a jó alvás vagy a testmozgás? 3 hónapja
- Tanulmány: nem elég befogadóak a céges csapatépítő programok? 3 hónapja
- Miért használjunk sztereo fülhallgatót? 5 hónapja
- Betanítás vagy pénzégetés? A próbaidő alatt dől el a jövő 6 hónapja
- Erre költik a legtöbbet a Z generációs dolgozók 6 hónapja
- Különleges céges csapatépítő, avagy élmények a BPro lőtéren 6 hónapja
Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben