Hankó Balázs: "Az európai diploma veszélye itt kopogtat"
Identitásalkotó egyetemi közösségek kellenek, ezekből épül fel az erős nemzet - mondta a kultúráért és innovációért felelős miniszter a Károli Szabadegyetem csütörtök esti előadásán Budapesten.
Hankó Balázs úgy foglalta össze a magyar modell célját, hogy a nemzeti és a keresztény értékekhez ragaszkodva meg kell tudni védeni a kultúrát, a családpolitikát és a tudományos életben be kell mutatni a magyar géniuszt.
Hangsúlyozta, hogy a magyar tudományegyetemeknek tradicionális a fejlődésük, és az olyan szakegyetemek, mint a Semmelweis Egyetem vagy az Állatorvostudományi Egyetem, kiválóan teljesítenek.
Kitért arra is, hogy az egyetemeknek térségi megtartó szerepük is van, példaként a Nyíregyházi Egyetemet emelte ki.
Kifejtette, hogy
a magyar felsőoktatásban számos előrelépés történt, amit az idei felvételi eredmények is jeleznek.
A hallgatók 50 százaléka vidéki egyetemre jelentkezett, minden második felvételiző mérnöki, informatikai, orvos-egészségügyi, agrár- vagy pedagógusképzésre akart bejutni - sorolta. Hozzátette, hogy húszezerrel nőtt a 30 év feletti hallgatók száma.
Véleménye szerint a felsőoktatásban nem mennyiségi vagy minőségi kérdésről kell beszélni, az egyetemeknek egyszerre kell teljesíteniük a gazdasági-társadalmi és a munkaerőpiaci elvárásokat, és a tehetséggondozást is.
A miniszter kitért a szakképzés helyzetére is. Mint mondta, sikeres a szakképzés átalakítása, Magyarország a világ élvonalában van mind a hároméves szakképzés, mind pedig az ötéves technikusi képzés tekintetében.
Magyarország nem összeszerelőüzem - jelentette ki Hankó Balázs. Azt mondta, hogy gyártási csúcstechnológiában az ország a világon az ötödik helyen áll, amihez az kellett, hogy a technológiák megjelenjenek a képzésben is.
A beszélgetést vezető Trócsányi László, a Károli Gáspár Református Egyetem rektora az úgynevezett bolognai rendszerrel kapcsolatban azt vetette fel, hogy kevés hallgató marad mesterképzésre.
Hankó Balázs válaszában azt mondta, hogy az egyetemeknek kell vonzóvá tenniük a mesterképzést, ehhez a kormány megalkotta a keretrendszert.
"Az európai diploma veszélye itt kopogtat"
- fogalmazott a miniszter, hozzátéve: a diploma attól lesz európai, hogy Brüsszelben mondják meg a képzési tartalmat.
Kiemelte, nem szabad engedni, hogy a képzési tartalomba a brüsszeli szabályozók belépjenek, mert az a nemzeti hatáskör megszűnéséhez vezethet. Felhívta a figyelmet arra, hogy jelenleg a felsőoktatás az Európai Unióban nemzeti hatáskör.
Azt is megjegyezte, "igazságtalan, hogy Brüsszel mindenféle jogalap nélkül kivágta" az Erasmus és a Horizont programokból a magyar modellváltó egyetemeket. Jelezte, hogy hat egyetem emiatt pert is indított, amely másfél éve húzódik.
A miniszter azt mondta, "Európa hanyatlik, ezért át kell tudni kötni a kapcsolatokat". Hozzátette, hogy
a Pannónia-programban már több mint 4000 együttműködést kötöttek az egyetemek az Amerikai Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Japánban és Dél-Koreában.
A felvételi rendszer idei módosításával kapcsolatban Hankó Balázs közölte, az egyetemek nagyobb lehetőséget kaptak arra, hogy megválasszák a hallgatóikat, akikkel együtt akarnak dolgozni.
A mesterséges intelligencia (MI) és a felsőoktatás kapcsolatát firtató kérdésre a miniszter azt mondta, hogy meg kell tanítani a mesterséges intelligencia használatát a hallgatóknak.
- 2024.12.122024.12.12 Díjmentes Vezetői Egynapos programok Díjmentes Vezetői Egynapos programsorozatunkat a nagy érdeklődésre való tekintettel folytatjuk. Képzéseinken szemléletet, azonnal alkalmazható tudást adunk, módszereket és gyakorlatok próbálhatnak ki a résztvevők, mindezt teljesen díjmentesen. A nyílt programokat olyan vezetőknek, munkavállalóknak ajánljuk, akik szeretnék bővíteni tudásukat és látásmódjukat. A képzések különlegessége, hogy bármelyik téma vállalati képzés formájában is megvalósítható, melyre támogatás igényelhető a GINOP PLUSZ-3.2.1-21 pályázati alapból. Pályázati forródrót: +36 20 338 3808 Részletek Jegyek
- 2024.12.31Gazdasági teljesítmény mérése - E-learning és konzultáció Ajánljuk mindazoknak, akik gazdasági területen dolgoznak vagy ezzel ismerkednek, és érdeklődnek a számvitel által nyújtott lehetőségek iránt. Továbbá azon controllerek, vezetők számára, akik döntés előkészítésben vesznek részt, és szeretnék átlátni a beszámolók által kínált mutatószámok jelentőségét, szerepét. Részletek Jegyek
A versenyképesség terén irányváltásra van szükség, amelyhez a felsőoktatási intézményeket is hozzá kell igazítani, ugyanis jobban szükséges... Teljes cikk
A modern szakképzésnek lépést kell tartania a technológiai újításokkal, a vállalati elvárásokkal - hangsúlyozta Varga-Bajusz Veronika, a... Teljes cikk
A világ 96 országának 1900 legjobb egyetemét hasonlították össze, így került 8 magyar intézmény a friss Sanghaj-lista 500-as elitjébe - közölte a... Teljes cikk
- "Cél, hogy a tanulók ne csak egy szakmát tanuljanak meg" - ilyen a modern szakképzés 3 hete
- Megmarad-e egyáltalán ez a szakma? 4 hete
- Nyolc magyar egyetem is helyet kapott a Sanghaj-listán 4 hete
- "Szeressék meg azt a szakmát, amit tanulnak" - így fejlődik a szakképzés 1 hónapja
- Hankó Balázs: szükség van a családi adókedvezmény megduplázására 1 hónapja
- Elindult az ösztöndíjak kifizetése a szakképzésben - mennyi az annyi? 2 hónapja
- Nemzetközi versenyen diadalmaskodtak a Corvinus diákjai 2 hónapja
- Mikor kaphatom meg a 40 éves jubileumi jutalmat? 2 hónapja
- Elindult a keresztféléves felvételi 2 hónapja
- Elküldhetnek nyugdíj előtt, mert rossz lett a szemem? 2 hónapja
- Kell fizetni a várakozási időért az otthonápolásban? 2 hónapja