kapubanner for mobile
Megjelent: 16 éve

Jobb ma egy biztos állás, mint egy egészséges munkahely

A biztonság és az egészségvédelem meghatározó tényező egy új munkahely kiválasztásakor, ám úgy tűnik, az európaiaknak a válságban sokkal fontosabb a biztos állás és a fizetés. Ennek ellenére sokan tartanak attól, hogy romlani fognak a munkakörülmények, az egészségi kockázatok pedig nagyobbak lesznek a nők esetében - derül ki egy nemzetközi kutatásból.

Általános az aggodalom, hogy a gazdasági válság hátrányosan érintheti a munkahelyi biztonság és egészségvédelem kérdését, és veszélybe sodorhatja az elmúlt öt év során elért eredményeket - állapítja meg az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség (EU-OSHA) európai szintű közvélemény-kutatása.

E szerint 10 európaiból 6 arra számít, hogy a globális gazdasági visszaesés ront a munkakörülményeken is, különösen a munkahelyi biztonságot és egészségvédelmet illetően. A válaszadók jelentős többsége (75 százalék) mindegyik tagállamban úgy véli, hogy a megbetegedéseket bizonyos mértékben az emberek munkája okozza.

Október 19-23-a között ismét megrendezik az Európai Munkavédelmi Hetet. A rendezvény szervezetek és munkavállalók ezreinek részvételével zajlik Európa-szerte, az EU-OSHA Egészséges Munkahelyek kampánya keretében, mely a világ legnagyobb biztonsággal és munkavédelemmel foglalkozó kampánya.


Jukka Takala, az EU-OSHA igazgatója elismeri, milyen nehézségekkel kell manapság az üzleti vállalkozásoknak szembe nézniük, és felhívja a figyelmüket, hogy a munkavállalóik egészségébe történő befektetés megtérül.: "A gazdasági válság eredményeként előfordul, hogy a szervezetek figyelmen kívül hagyják vagy minimalizálják a munkahelyi biztonság és egészségvédelem (OSH) jelentőségét. Sőt, fennáll a veszély, hogy a társaságok csökkenteni fogják ezzel kapcsolatos ráfordításaikat. Mint ügynökségnek, az a feladatunk, hogy meggyőzzük őket, semmi sem szól amellett, hogy rövid távú előnyökért hosszú távú problémákkal fizessünk. Eddigi tevékenységünk eredményei bizonyítják, hogy minél egészségesebbek a munkahelyek, annál jövedelmezőbbek is."


A fizetés és a munkahely biztossága a legfontosabb



A munkanélküliség növekedésével az emberek egyre inkább munkahelyük közvetlen biztosságát tartják fontosnak, és kevésbé aggódnak munkakörülményeik biztonságossága és egészségvédelme miatt. Amikor az Európai Unió polgárait az új munkahely kiválasztását meghatározó tényezőkről kérdezték kiderült, hogy a munkahely biztossága és a fizetés szintje fontosabb, mint a biztonságos és egészséges munkakörülmények - e tényező a munkaidő előtt a harmadik helyen végzett a felmérésben.


Jobb tájékoztatás - javuló egészségi és biztonsági feltételek



Ami bizakodásra ad okot, hogy az emberek számos tagállamban (különösen az EU-15 országaiban) jól tájékozottnak tartják magukat a munkahelyi kockázatokkal kapcsolatban, és a válaszadók 57 százaléka véli úgy, hogy a munkahelyi egészség és biztonság szintje javult az elmúlt öt évben.


A nemek közötti különbségek



A közvélemény-kutatás a munkahelyi biztonság és egészségvédelem kérdésével kapcsolatos hozzáállás nemek szerinti különbségeit is feltárta. A válaszadók közül a férfiak új munkahely választásakor a fizetést (61 százalék) és a munkahely biztosságát (55 százalék) tekintették a legfontosabb tényezőnek, a nők körében mért alacsonyabb értékekkel (53 százalék és 51 százalék) szemben. A nők ezzel szemben nagyobb jelentőséget tulajdonítanak a munkaidőnek (26 százalék), mint a férfiak (19 százalék).

Ráadásul több válaszadó férfi (62 százalék), mint válaszadó nő (csak 52 százalék) véli úgy, hogy az egészségi és a biztonsági feltételek javultak az elmúlt években, és a férfiak (71 százalék) tájékozottabbaknak érzik magukat a biztonsággal és az egészséggel kapcsolatos kérdésekben, mint a nők (61 százalék).

"A nőket fenyegető munkahelyi biztonsági és egészségi kockázatokat gyakran alábecsülik és figyelmen kívül hagyják. Ők azok, akik újabb és újabb kihívásokkal szembesülnek a munka világában. A nőket még mindig aránytalanul nagymértékben sújtja az úgynevezett "kettős műszak" terhe, ami a munkaidőnek a családi élettel való nehéz összeegyeztethetőségéből adódik. Helyzetüket nehezíti az a tény is, hogy még mindig nagyobb hangsúlyt fektetnek a munkahelyi balesetekre, mint a munkahelyi egészségvédelemre, ami ahhoz vezet, hogy a figyelem a dominánsan férfiak által végzett foglalkozások és általuk képviselt ágazatok felé fordul. Alapvető fontosságú tehát, hogy a nemek közti különbözőségeket figyelembe véve, megfelelően közelítsük meg a munkahelyi biztonság és egészségvédelem kérdéseit. Az EU-OSHA továbbra is azon dolgozik, hogy az üzleti vállalkozások szerte az Európai Unióban jobban megértsék ennek fontosságát" - hangsúlyozta Jukka Takala.
  • 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznakinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
75 ember indult el úgy reggel munkába, hogy már soha nem tért haza

2024-ben 75 ember indult el úgy reggel munkába, hogy már soha nem tért haza a családjához, mert elhunyt munkahelyi balesetben. A Munkahelyi biztonság... Teljes cikk

Súlyos hiányosságokkal küzd a munkabiztonság Magyarországon?

Hétfő délután az Országházban ellenzéki képviselők a munkabiztonságról is kérdezték a kormány tagjait. Teljes cikk

Czomba Sándor elmondta, mire fordít kiemelt figyelmet a munkavédelmi hatóság

Magyarország versenyképességének alapja a munka, közös érdek, hogy minél korszerűbb, termelékenyebb és biztonságosabb legyen minden munkahely -... Teljes cikk