kapubanner for mobile

Jobbak a magyar fizetési csomagok a régiós versenytársainkénál

A volt szocialista országok körében a harmadik legmagasabb juttatási csomag Magyarországon jár a dolgozóknak – csak Csehország és Oroszország előz meg minket - derül ki a HayGroup menedzsment tanácsadó társaság csütörtöki közleményéből.

A volt szocialista országok közül csak Csehországban és Oroszországban kapnak többet bérben és béren kívüli juttatásban a munkavállalók - a lengyelek, a szlovákok, a románok és a balti államok dolgozóinak viszont kevesebb jut, mint Magyarországon

A Hay Group globális felmérésében 58 ország 12 millió cégének adatai alapján mérte fel a munkavállalók javadalmazási helyzetét a világban. A dolgozóknak jutó béreket és béreken kívüli juttatásokat vizsgálták. Béren kívüli juttatásnak számít például a vállalati autó, a mobil vagy a cafeteria rednszer elemei, de még a vállalat által fizetett képzés is.

Nem meglepő módon Svájcban a legjobb dolgozni, ott a legnagyobb az alapbér, a bónusz és a juttatás összege. Svájchoz képest még Norvégia is jócskán le van maradva a második helyen.

Az eredmények szerint Magyarország a bércsomag egészét tekintve Európában a huszadik helyen áll. A magyar dolgozók javadalmazási csomagja csupán alig több mint ötöde az alpesi országban kereshetőnek. A közvetlen régiónk tekintetében Csehországban és Oroszországban jobb a javadalmazás mint nálunk, viszont a balti államok, Szlovákia és Lengyelország mögöttünk találhatók.


Béren kívüli juttatások



Magyarországon a béren kívüli juttatás a teljes javadalmazás egyharmadánál kicsivel többet tesz ki. A világpiacon ez nagyon magas arány, a 16. helyet értük el ezzel az értékkel a globális versenyben. A globális felmérés szerint főként a fejlődő országokban helyeznek nagyobb hangsúlyt a készpénz helyett az egyéb juttatásokra.

Ennek egyik oka a státusz jellegű juttatásoknak (például vállalati gépkocsi) tulajdonított nagy fontosság, ami jellemző a fejlődő országokban dolgozó munkavállalók értékrendjére.

A másik ok, hogy ezekben az országokban a multinacionális vállalatok elsősorban költségcsökkentés és az alacsony munkaerőköltség miatt jelentek meg. Így aztán a készpénzes kifizetésnél jóval kisebb adóterhet viselő nem pénzbeni járandóságok komoly költségcsökkentési lehetőséget jelentenek számukra.

- Mind a munkavállalóknak, mind a munkaadóknak az eddig megszokottnál nagyobb hangsúlyt kelleni fektetniük a juttatások vizsgálatára. Hiszen gyakran előfordulhat az, hogy készpénzben kisebbnek tűnő bérek értékét jóval a piaci átlag fölé emelik a teljes javadalmazási csomag részét képező nem pénzbeni juttatások --– hívja fel a figyelmet Jakabos Tünde, a Hay Group javadalmazási üzletágának délkelet-európai vezetője.

A Hay Group tapasztalatai szerint egyébként Magyarországon egyre több vállalat bérpolitikájában és fizetési gyakorlatában figyelhető meg a teljes javadalmazási csomagra fókuszálás és az ezek alapján történő összehasonlítás a versenyképes fizetési csomag összeállításakor. Ez különösen fontos akkor, amikor a bizonytalan gazdasági környezetben a vállalatok a bérköltség jelentős növelése nélkül kell fenntartsák munkavállalóik motivációját és cégük bérpiaci versenyelőnyét.


Európa az élen



Európa egyébként világviszonylatban is nagyon jól teljesít, hiszen globális toplista első tíz helyére csupán Japán (3.) fért be az öreg kontinensen kívülről, az Egyesült Államok például csak a 16. helyen található. Ugyanakkor az is megállapítható a felmérésből, hogy Európa a végletek régiója, hiszen miközben itt találhatóak a legjobb fizetéseket kínáló országok, az utolsó tízben is három európai ország szerepel (Románia, Bulgária és Ukrajna).

  • 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.21Fókuszban a "Hard HR" A workshop során a NIVEUS | PAYROLL és a NIVEUS | LEGAL szakértői a munkavállalói életciklus mentén haladva tekintik át a legfontosabb foglalkoztatási helyzeteket, a belépéstől kezdve a foglalkoztatás különböző szakaszain át egészen a kilépésig. Minden egyes ponton kiemelik azokat a kritikus jogi, adózási és bérszámfejtési kérdéseket, amelyek közvetlenül hatnak a HR döntéseire.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Páyázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.23Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Ennyit keresnek a bölcsődei dajkák

A bölcsődei munkakörökben a bérek szakképzettséggel (dajkaként) 437 920 forinttól indulnak, diplomás kisgyermeknevelőként pedig pedagógusi bért... Teljes cikk

Nincs több pénz nyaralásra – mégsem maradnak otthon a magyarok

A magyarok idén átlagosan nem költenek többet nyaralásra, mint tavaly, mégsem csökkent az utazási kedv. Sőt: egyre többen terveznek külföldi utat,... Teljes cikk

Ki jár jól az EU-ban? Íme az órabérek, amik mindent elárulnak

Óriási különbségek jellemzik az EU munkaerőköltségeit: míg az átlag közel 35 euró (kb. 14 000 Ft) óránként, a skála 12 (kb. 4 800 Ft) és 57... Teljes cikk