Kevesebb munkával a népességcsökkenés ellen

A négynapos munkahét megállítaná a népességcsökkenést és hatékonyabb munkára sarkallna - veti fel cikkében a Privátbankár.

A rövidebb munkahét vagy a rugalmas nap nagyon komoly előnyökkel járna a dolgozóknak és a cégeknek is, legyen itt szó például a szabadidő növeléséről, vagy éppen a kisgyerekes szülők életének megkönnyítéséről. Sok cég veszít el egyébként kiváló női dolgozókat azért, mert egy családba megérkezik egy vagy több kisbaba, ez akár 3-4 éves kiesést is jelenthet az anya karrierjében.

Ha viszont a kisgyerekes szülők négynapos munkahetekben dolgoznának, a gyerekek elhelyezését sokkal könnyebb lenne megoldani így, mint akár öt vagy hat napra, ezáltal a fiatal anyukák sokkal korábban vissza tudnának lépni a munkaerőpiacra - írja a Privátbankár.

De nemcsak a nőknek jön be a négynapos munkahét, például 2008-ban Utah államban vezették be a rövidebb munkaidőt, amitől jócskán megnőtt a dolgozók lelkesedése, ráadásul sokkal hatékonyabban is teljesítették feladataikat.

A szakértők szerint ez alapvetően azzal magyarázható, hogyha kevesebb idő alatt kell ugyanannyi munkát elvégezni, akkor sokkal hatékonyabbá válnak a beosztottak, ráadásul a hosszabb hétvége ígérete egy folyamatos motivációt jelent, és senkinek sem marad ideje arra, hogy az asztalánál ülve elmélkedjen arról, hogy mennyire nincs kedve most dolgozni.

Privátbankár
  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Elfogynak a dolgozók Magyarországon? Durva számok a 2026-os munkaerőpiacról

A magyar munkaerőpiac 2026-ra jelentős átalakulás előtt áll – derült ki a Magyar Közgazdasági Társaság Munkaügyi Szakosztályának évindító... Teljes cikk

Befagyott álláspiac: enyhülés vagy újabb jégkorszak vár ránk 2026-ban?

Hónapok óta alig mozdul a munkaerőpiac: kevés az új felvétel, ritkák az elbocsátások, a döntéseket pedig általános bizonytalanság bénítja.... Teljes cikk

Több tízezerrel kevesebben dolgoznak Magyarországon – a férfiaknál drámai a csökkenés

2025 novemberében a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 637 ezer főt tett ki. A munkanélküliek száma 213 ezer fő, a... Teljes cikk