Maruzsa Zoltán: nem engedhetjük meg, hogy oltatlan pedagógusok tömegei tanítsanak az iskolákban
Nem hiszem, hogy össze fog omlani a rendszer - mondja a köznevelési államtitkár az oltást megtagadó pedagógusok szabadságolása kapcsán.
A Népszavának adott interjút Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár, akit többek között az állami iskolákban tanító pedegógusok számára előírt kötelező koronavírus elleni oltásról kérdeztek. Maruzsa Zoltán elmondta, bízik benne, hogy azok is felveszik az oltást, akik eddig nem éltek a lehetőséggel.
"Nem szeretnék jóslásokba bocsátkozni, de nem hiszem, hogy össze fog omlani a rendszer. Nem vagyunk abban a helyzetben, hogy megengedhessük, hogy oltatlan pedagógusok tömegei tanítsanak az iskolákban. Sok emberrel találkoznak, gyerekekkel szülőkkel, nagyszülőkkel. Ahol sokan oltatlanok, ott ráadásul osztályokat kell zárni, mert kidőlhet a tantestület. Vagy most sikeresen lezárjuk az iskolák megvédésének a folyamatát, és a következő félév is jelenléti oktatással működhet, vagy sokkal több zárásra kerülhet sor a következő hónapokban" - mondta. Az államtitkár információ szerint jelenleg az óvodák egy százalékában, az iskoláknál az osztályok másfél százalékában van valamilyen tanügyi intézkedés folyamatban. Beszélt arról is, miért csak pótlékemelés lett a 10 százalékos alapbéremelésből.
"Az a vetítési alap módosítását igényelte volna, amihez meg kell nyitni a 2022-es költségvetési törvényt, amit már a tavaszi ülésszakon elfogadott az országgyűlés, a parlament pedig az elmúlt években tudtommal soha nem módosított költségvetési törvényt. A törvényalkotás tehát kötöttebb pálya, a rendeletalkotást viszont a kormány saját hatáskörben meg tudja tenni, ezért ilyen módon történt. Szerintem az számít elsősorban, hogy január 1-jétől többet utalunk" - válaszolta Maruzsa Zoltán, aki szerint a kormány részéről nincs olyan szándék, hogy a közoktatásban dolgozók közalkalmazotti jogviszonyát is megszüntetik, ahogy a szakképzésben dolgozóknál.
"Érdemes vizsgálni a szakképzési tapasztalatokat, de olyan döntés, ami a köznevelés világában hasonló szabályozást célozna, nem született. A Munka törvénykönyve (Mt.) szerinti foglalkoztatás bár rugalmasabb lehet, mint a közalkalmazotti törvény, ugyanakkor az Mt.-nek vannak olyan szabályai, amelyek nem az iskola világára szabottak, a legtöbb munkahelyen például nincs nyári szünet" - jelentette ki.
Népszava