PDSZ: van olyan iskola, ahol a takarítóknak kell vigyázniuk a gyerekekre
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete tud olyan intézményről, ahol 50-ből 20-an nincsenek beoltva, és van olyan iskola, ahol az egyetemtől kértek segítséget a tanárhiány miatt.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma hétfőn közölte, hogy az állami fenntartású oktatási intézményekben dolgozó 78 ezer pedagógus 6 százaléka nem oltatta be magát. 5 százalékuknak egészségügyi ellenjavallat vagy miniszteri mentesítés birtokában nem kell felvenniük az oltást, a fennmaradó 1 százalék viszont csak akkor állhat újra munkába, ha beoltatja magát koronavírus ellen. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete és a Pedagógusok Szakszervezete szerint azonban súlyosabb a gond az iskolákban.
"Van olyan megyei jogú város, ahol bedől a kéttannyelvű angol oktatás, mert nem csak hogy nem lép be az intézmény falai közé az angoltanár, hanem már meg is szüntette a jogviszonyát” – mondta Nagy Erzsébet a Spirit FM Partvonal című műsorában. A PDSZ országos választmányányának tagja arról számolt be, hogy a sajátos nevelést igénylő gyerekekkel foglalkozó EGYMI-ben 50-ből 20-an nincsenek beoltva, és az ő helyettesítésüket is meg kell oldani. Nagy Erzsébet szerint az a legnagyobb probléma, hogy az oltott tanárok között osztják szét azoknak az óráit, akik nem vették fel az oltást és emiatt kiestek. A helyettesítésért az érintettek nem kapnak pluszpénzt.
„Olyan visszajelzésünk is van, hogy pedagógiai asszisztenseket, tehát szakképesítés nélkülieket küldenek be osztályokba, sőt, már olyan is van, hogy takarítókkal felvigyáztatnak a gyerekekre, akikkel nincs most pedagógus” - számolt be róla.
Gosztonyi Gábor, a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke azt mondta, ők is kaptak bejelentést ilyen esetekről, Baranya megyében például az egyetemtől kértek segítséget a tanárhiány miatt, Vas megyében pedig vannak olyan iskolák, ahol harmad- és negyedéves főiskolásokkal próbálják pótolni a hiányzó pedagógusokat. Nagy Erzsébet elárulta, hogy a pedagógusok túlmunka ügyében pert nyertek első fokon. A jogerős ítélet március végén, április elején várható. A pert azért indították, mert az eseti helyettesítéseket nem fizették ki a pedagógusoknak. Mint mondta, ara hivatkozva nem szokták kifizetni a helyettesítést, hogy az a munkaidő része, de a munkatörvénykönyvében a munkaidő beosztás szabályai szerint a munkaidőbeosztáshoz képest négy nappal a munkavégzés előtt lehet utoljára módosítani a beosztást, ha ez négy napon belül történik az rendkívüli munkaidőnek számít, ami az óradíj 150 százalékával fizetendő.
ATV
fotó: unsplash