kapubanner for mobile
Megjelent: 12 éve

Miért és hogyan adjunk munkát az édesanyáknak?

Több szabadnap helyett inkább rugalmasabb munkarendet szeretnének a dolgozó anyák - derül ki a Regus globális felméréséből. Az újra munkába álló kismamák nagyban hozzájárulhatnak az ország gazdasági teljesítményének növekedéséhez, ám fontos, hogy biztosítsuk számukra a megfelelő munkakörülményeket.

Hogyan térhetnek vissza a nők szülési szabadság után a munkaerőpiacra? - a több mint 90 ország 26 000 munkavállalója körében végzett felmérés alapján a válaszadók a rugalmasabb munkakörülményekben és a fokozottabb munkamegosztásban látják a megoldást. A nők újra munkába állása szinte minden országban fontos tényező a gazdasági növekedés fenntartása és fellendítése szempontjából, éppen ezért hátrányos, ha szakképzett nők hosszú időre feladják karrierjüket a gyermekneveléssel járó terhek miatt.

A munkaerőpiacra visszatérő nők a válaszadók bevallása szerint vállalati szinten is segítenek a hatékonyság növelésében. Nekik köszönhetően csökkenhet a cég képzési és toborzási költsége, hiszen nem szükséges pénzt fordítani új munkatárs kiválasztására és betanítására. Egy korábbi Regus felmérés szerint a vállalkozások 56 százaléka azért kedveli a részmunkaidőben visszatérő anyákat, mert olyan szakértelemmel és tapasztalattal rendelkeznek, amelyet a jelenlegi munkaerőpiacon nehéz találni. 72 százalékuk pedig úgy gondolja, hogy azok a vállalatok, amelyek nem tartanak igényt a részmunkaidőben dolgozó anyákra, a munkaerő-állomány értékes és jelentős hányadát szalasztják el.

Érdekes módon a válaszadók körében kevésbé népszerű megoldásnak tűnt a kismamák visszacsábítására a szabadnapok számának növelése, amely annak jele, hogy inkább a munkamódszerek megváltoztatására van szükség, nem csupán pár nap extra pihenésre.

-A nők szülés utáni munkába állásának legfontosabb tényezői a magyar válaszadók szerint:

  • Rugalmas munkaidő (98 százalék)
  • Lehetőség az otthonhoz közelebbi munkavégzésre (93 százalék)
  • A munkahelyhez közeli bölcsődék és óvodák (92 százalék)
    Munkamegosztás (83 százalék)
  • Utazás helyett videokonferencia lehetősége (70 százalék)

    -A nemzetközi résztvevők válaszai alapján a sorrend hasonlóképpen alakul:

  • Rugalmas munkaidő (93 százalék)
  • Lehetőség az otthonhoz közelebbi munkavégzésre (92 százalék)
  • A munkahelyhez közeli bölcsődék és óvodák (85 százalék)
  • Utazás helyett videokonferencia lehetősége (79 százalék)
  • Munkamegosztás (65 százalék)

    -A magyar válaszadók 66 százaléka, míg a nemzetközi válaszadók 50 százaléka gondolja úgy, hogy több szabadnap lehet a megoldás arra, hogy az anyák visszatérjenek a munkaerőpiacra.
    -
    A nemzetközi felmérésben részvevők 57 százaléka és a magyar válaszadók 43 százaléka szerint a munka világába visszatérő anyák alkalmazása növelheti a hatékonyságot.

    Katerina Manou, a Regus regionális vezetője így értékelte a felmérés eredményét: ""A kismamák foglalkoztatása mellett erős érvek szólnak: a növekvő GDP, a gazdasági növekedés és a szegénység elleni küzdelem csak néhány a számtalan előny közül. Ezen felül a vállalatok szakképzett és tapasztalt munkaerőhöz juthatnak, csökkenthetik a fluktuációt és növelhetik a termelékenységet. A munkaerőpiac mégis folyamatosan veszíti el a rátermett, megfelelő képességekkel és szaktudással rendelkező dolgozókat, mivel a nők úgy érzik, hogy anyai feladataik összeegyeztethetetlenek a karrierjükkel."

    ""Felmérésünk azt mutatja, hogy a munkavállalók túlnyomó többsége a munkaidő és helyszín rugalmasságában látja a megoldást arra, hogy minél több nő térhessen vissza a munka világába. A munkavégzési szokások rugalmasság szempontjából kedvezően változnak, és ez a változás feltétlenül szükséges is a kismamák érdekében" - tette hozzá Katerina Manou.
    • 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznakinfo button Részletek ticket button Jegyek
    További cikkek
    Sokkoló számok: nagyot esett a dolgozói és a vezetői elköteleződés

    A munkahelyeket érintő szeizmikus változásokat emleget a Gallup CEO-ja, a cég éves globális munkavállalói felmérésének bevezetőjében. Mint... Teljes cikk

    Idén is díjazták a 40 év feletti női szakembereket

    2025. március 13-án harmadik alkalommal adták át az IVSZ - Digitális Vállalkozások Szövetsége és a Women in Technology Hungary Egyesület (WiTH)... Teljes cikk

    Megvan az Év Leginspirálóbb Vezetője Díj nyertese

    Orbán Gábor, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója vehette át Az Év Leginspirálóbb Vezetője Díjat a PwC Magyarország által végzett 14. PwC... Teljes cikk