Mikor kell fizetnie a munkáltatónak baleset esetén?
Számos munkabaleset vagy munkavégzés alatti megbetegedés miatt zajlanak perek, ezért a Kúria Közigazgatási-Munkaügyi Kollégiuma létrehozott egy összefoglaló véleményt az egyszerűbb ítélkezés érdekében - írja a Privátbankár.
Az ilyen munkáltató elleni kártérítési perek a munkaügyi eljárások egy harmadát teszik ki. A szakember elmondta azért is próbálnak szigorú ítéleteket hozni, hogy elrettentsék a munkaadókat a munkavédelmi szabályok be nem tartásától.
Ezt az összefoglalót 200, az alsóbb fokú bíróságokról felterjesztett ügy, korábban hozott munkaügyi kollégiumi állásfoglalások alapján állították össze.
Azt szeretnék elérni, hogy egy egységes vélemény jöjjön létre: fogadjanak el egy új kollégiumi véleményt a munkáltató kártérítési felelőssége jogalapjának értelmezéséről és ebben sorolják fel mit ellenőrizhet a munkáltató.
Kiemelik, hogy a munkáltató akkor is felelős a munkavállalóért, ha nincs írásban megkötött munkaszerződés.
A jelenlegi Munka törvénykönyv szerint a bíróságoknak azt kell vizsgálniuk a munkáltató felelősségének megállapításakor, hogy a munkáltatónak volt-e befolyása arra, hogy a balesethez vezető körülményeket elkerülje, mert ha volt és a munkavállaló mégis balesetet szenvedett, akkor a kártérítési felelőssége fennáll. A szakértők vizsgálták az okozati összefüggéssel kapcsolatos ítélkezési gyakorlatot is, vagyis, azt hogy a munkavégzés körülményei és a kialakult betegség, mint kár között a vizsgált ítéletek szerint van-e összefüggés.
Privátbankár
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Ha valaki úgy dönt, hogy külföldiként Magyarországon szeretne gazdasági tevékenységet végezni, számtalan lehetőség közül választhat ennek... Teljes cikk
A mesterséges intelligencia számos etikai, jogi kérdést vet fel, és a kérdések, de főleg a válaszok, még fontosabbak a HR érzékeny világában.... Teljes cikk
A munkáltatóknak három lehetősége van. Az Alkotmánybíróság nemrégiben egy fontos döntést hozott a Munka Törvénykönyve kapcsán, a munkakörükre... Teljes cikk
- Mondjuk ki végre, milyen fájdalmas árat fizetünk a rugalmas munkáért! 3 napja
- Három embert ítéltek el egy vasúti munkás halála miatt 4 napja
- Teljesítménybér: a legfontosabb tudnivalók 6 napja
- Figyelmetlen munkavégzés okozott maradandó sérülést Kaposváron 6 napja
- Az amerikaiak harmada szakmunkásképző iskolát ajánlana a fiataloknak egyetem helyett 6 napja
- 10+1 dolog, amiről tudnia kell, ha kft.-t alapít Magyarországon 1 hete
- Újraindul a Nyári diákmunka program – akár 260 ezer forintos támogatás jár a munkáltatóknak 1 hete
- Szja-mentesség 25 év alatt – útmutató diákoknak a NAV-tól 2 hete
- Túl a zsebpénzen - a diákmunka már nem az, ami régen volt 2 hete
- Több százezer forintot bukhatnak a fiatalok – miért nem élnek a lakhatási támogatással? 2 hete
- Mi van, ha leáll a ChatGPT? Mennyire sérülékeny az MI-alapú munkavégzés? 2 hete