Munka & karrier - Mit vár(na) el a munkaadó és a munkavállaló?
Flexibilis munkaidőt felvállaló, vevőközpontú és felelősségteljes személyiség - a munkaadók nyolcvan százaléka vélekedik úgy, hogy számára ilyen (lenne) az ideális beosztott. Többek között ez derült ki a Pepper piackutató intézet által közzétett, 2005-ös karrier-felmérésből.
Mint arról a felmérés beszámol, az irodai munkavállalók több mint 60 %-a szeretne olyan állást találni, amely egy felelősségteljes pozíció keretében lehetőséget ad a saját ötletek kibontakoztatása mellett karrier-lehetőségekre is. Ezzel szemben a munkaadók 80 %-a vélekedik úgy, hogy számára az alkalmazottak terén a legfontosabb tényező a flexibilis munkaidő bevállalásán túl a felelősségteljes, és szófogadó személyiség. Aki a főnökkel együtt gondolkodik, és semmiképpen nem megy a saját ötletei után.
Érdekes módon a munkavállalók alig harmada véli kiemelkedően fontosnak a javadalmazást, viszont annál inkább tartják elsőrendű szempontnak a munkahelyi társaság, a klíma fontosságát. Erre 63 százalékuk voksolt, ami megközelítően annyi, mint ahányan fontossági sorrendben a karrier-lehetőségekre szavaztak.
A mobilitás kérdéskörében
Ami a motiválást illeti, a cégek kétharmada intézi el egyszerű szóbeli dicsérettel a pozitív alkalmazotti magatartást vagy teljesítményt. Sajnálatos módon rendkívüli munkavégzés esetén is a munkáltatók alig 10 százaléka ad plussz-javadalmazást a munkavállalók számára.
Ennek érdekessége, hogy a dolgozók arra a kérdésre, hogy mennyire tartják fontosnak a kiemelkedő bónusz-jutalmazást, a túlnyomó többség "nem igazán fontos" választ adott.
A mindennapos munkavégzés terén is erőteljes különbség van a munkavállalók és a HR szakemberek elvárásai között. Míg a munkavállalók 49 százaléka ragaszkodik egy élesen elkülönült munkaterület végzéséhez, addig a munkaadók 56 százaléka tartja elsődleges szempontnak, hogy a dolgozó bármilyen munkaterületen bármikor dolgozni tudjon, akarjon és képes legyen.
Ami a csapatmunkát illeti, már kevésbé nagyok az elvárásbeli különbségek. Ezen a területen ugyanis az alkalmazottak 45 százaléka szeret(ne) jeleskedni, míg a HR-esek 72 százaléka véli elengedhetetlenül fontosnak ezt a személyiség-jegyet.
Az összesített idei adatok közül talán a legmeggondolandóbb, hogy a 95 százalékos munkaadói elvárással szemben az alkalmazásban állók csupán 65 százaléka hajlandó áldozatot is hozni a karrierért, továbbképzésekre járni és felelősségteljesen, önállóan döntést hozni.
A WIWO jelentése nyomán
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Az IT-szektorban fájdalmas generációváltás kezdődhet: az AI térnyerése nemcsak a szenior tudást, de a jelenlegi készségkészleteket is elavulttá... Teljes cikk
Egyre több fiatal felnőtt dolgozik párhuzamosan több állásban – nem luxusból, hanem kényszerből. Az infláció, a stagnáló bérek és a... Teljes cikk
A magasan képzett egészségügyi szakdolgozók a jövőben önállóan, saját jogon is elláthatnak olyan tevékenységeket, amelyeket eddig kizárólag... Teljes cikk