kapubanner for mobile

Nem a vezető neme a lényeg - Aurelia Luca, Skanska

A svéd gyökerek érződnek a mindennapi működésében, különösen a vállalati kultúrában és a vezetési stílusban. Aurelia Luca hosszú évek óta dolgozik a Skanskánál, 2021 óta a magyarországi és romániai operatív ügyvezető alelnöki pozíciót tölti be. Befogadó és empátián alapuló vezetési stílust képvisel, ami erősíti nemcsak a vállalati kultúrát, hanem a munkavállalók elégedettségét is. Mi teszi különlegessé a skandináv vezetési stílust, milyen árnyalatai vannak?

Aurelia Luca, Skanska-

Ön milyen vezetői stílust képvisel? 

A coaching jellegű vezetési stílus áll hozzám legközelebb. Szeretem ösztönözni a csapattagjaim szakmai és személyes fejlődését. Nagyon hiszek abban, hogy az empátián alapuló, emberközpontú megközelítés és az együttműködő megoldáskeresés pozitív hatással van a vállalkozások és a csapatok fejlődésére.

Az inkluzivitás is nagyon fontos: ez a megközelítés túlmutat a hierarchia és a vezetés hagyományos fogalmain; elfogadja a különböző hátterek, nézőpontok és tapasztalatok sokféleségét, miközben olyan környezetet teremt, amelyben a csapat minden tagja úgy érzi, hogy értékelik és meghallgatják. A befogadó vezetés ereje abban rejlik, hogy képes a különböző egyének kollektív erősségeit egy közös cél felé terelni. A kutatások azt mutatják, hogy a sokszínű csapatok a problémamegoldás, a munka minősége és az általános teljesítmény tekintetében jobban teljesítenek, mint a homogén csapatok.

Ha már a sokszínűségnél tartunk, milyen előnyei vannak annak, ha egy nő áll egy vállalat élén?

Nincs különbség egy nő és egy férfi között vezetői pozícióban. Minden a vezetői stíluson múlik. Az igazi vezetők kíváncsiak és folyamatosan fejlődnek, nemtől függetlenül. A hiteles és hatékony vezetőt nem a neme határozza meg, hanem az, hogy képes-e inspirálni, motiválni és a siker felé terelni egy csapatot. 

Hogyan kell a sokszínűségi kezdeményezéseket integrálni a vállalati működésbe?

Ez egy összetett, átfogó folyamat, amely a vezetők magas szintű elkötelezettségével kezdődik. Jól meghatározott stratégiára van szükség, ami magában foglalja a célkitűzéseket, cselekvési terveket, mérőszámokat és a tudatosság növelését célzó oktatási programokat.

Fontosaz inkluzív felvételi és előléptetési gyakorlatok bevezetése, a sokszínűség és inkluzivitás céljainak beépítése a vállalati rendszerekbe, a kezdeményezések rendszeres értékelése, a munkavállalói visszajelzések figyelembevétele és a mentorprogramok támogatása. Mindez valódi elkötelezettséget és erőforrásokat igényel, de megéri.

Milyen tanácsot adna a pályakezdő nőknek?

Két dolgot javasolnék: először is, tűzzenek ki egy reális és kézzelfogható célt, határozzák meg az eléréséhez szükséges lépéseket, és kövessék azokat nagyon szorosan. Másrészt tartsák fenn az előre haladáshoz szükséges kíváncsiságukat. Próbáljanak ki olyan dolgokat, amiket először akár nem szeretnek, de lehet, hogy közben rájönnek, hogy valójában tetszik a kihívás.

Hány éve van vezetői pozícióban a Skanskánál?

Hat évvel ezelőtt lettem a Skanska Románia ügyvezető igazgatója, 2021-ben pedig a magyarországi tevékenységek irányítását is átvettem. Ugyanakkor tagja vagyok a Skanska kereskedelmi fejlesztési üzletág európai regionális igazgatótanácsának is, amely a Skanska romániai, magyarországi, csehországi és lengyelországi tevékenységének koordinálásáért felelős. A több kultúra koordinálása kihívásokkal jár, de semmi másért nem cserélném el - energiával és büszkeséggel tölt el.

Nyitóképen Aurelia Luca

  • 2026.05.20Pannon HR Konferencia Debrecen Célunk, hogy lehetőséget biztosítsunk a HR-es közösségnek, hogy megvitassák az aktuális kihívásokat, trendeket, valamint hogy szakmai újdonságokkal ismerkedhessenek meg.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Páyázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.23Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Megéri még diplomát szerezni? Kiderült, miért nem fizetik meg a tanulást

A diploma még mindig sokak szemében biztos belépő a jobb élethez, de a valóság egyre árnyaltabb. Bár nő a diplomások száma, a bérek nem minden... Teljes cikk

11 óra képernyő, 47 másodperc fókusz – így omlik össze a munkavállalói koncentráció

Az elmúlt években a munkavállalók napi képernyőideje elérte a 11 órát, miközben egy feladatra átlagosan már csak 47 másodpercig tudnak... Teljes cikk

Miért az emberközpontú cégek lehetnek az MI nyertesei?

A mesterséges intelligencia (MI) térnyerése sokak szerint munkahelyeket sodor veszélybe, a menedzsmenttörténet azonban mást is mutat. Minden... Teljes cikk