Nem minden arany, ami fénylik? - Pálya szélén az orvoslátogatók?
Néhány éve a főiskolai végzettségűek "dúsították fel" a szakmát, most az egészségügyi átalakítás sújtja az orvoslátogatókat. Az aranyélet véget ért: aki nem a kis céget, hanem a multinacionális vállalatot választja, az a személy teljesíthetetlen követelmények elé néz.
Az aranykor vége
Nem csoda, hiszen a megköttetett gyümölcsöző kapcsolat következtében az orvos pénzt, drága külföldi utakat és egyéb juttatásokat kapott a gyártótól, az orvoslátogató pedig, növelni tudta eladásait. A látogatók magas fizetésért és prémiumért dolgoztak, a beteg pedig jó készítményeket kapott.
A belföldi korlátlan autóhasználat, a céges telefon, külföldi csapatépítő tréningek, ötcsillagos hotelekben történő ausztrál, mexikói, amerikai nyaralás mind irigyelésre méltó. A háttérben azonban kötetlen munkaidő, rengeteg munka húzódik meg.
Tilosban az orvoslátogatók
Az első nagy "csapást" a főiskolai végzettségűek beengedése mérte a diplomás orvoslátogató-piacra. - A cégek rájöttek, hogy egy szakképzett védőnő, gyógytornász vagy szociális munkás számára minőségi ugrás a nettó 140-170 ezres fizetés, azaz jóval olcsóbban "megúszhatják" a dolgot, mint az egyetemet végzett kollégák esetében.
Az Egészségbiztosítási Felügyelet adatai szerint míg tavaly év végén a nyilvántartásban szereplő "gyógyszerismertetők" száma 2734 volt, az őket alkalmazó cégeké pedig 434, idén augusztus közepéig csupán 156 cégengedélyt és 2183 gyógyszer- és gyógyászati segédeszközöket ismertető személyt regisztráltak. A multinacionális vállalatok átlagosan 10-15 százalékos leépítést hajtottak végre: a Pfizer és a GlaxoSmithKline már tavaly év végén megkezdte az elbocsátásokat, az Abbottnál 20 százalék körüli létszámcsökkentés volt; a Richternél nem küldtek el senkit, de létszámstopot vezettek be. Egy-két, generikus gyógyszereket gyártó vagy új készítményekkel jelentkező cég tudott csak bővíteni.
- Azok közül, akik nem mentek vissza a szakmába, sokan választották a görbe utat. A kis- és középvállalkozások döntő többsége nem tudta és nem is akarta kifizetni az orvoslátogatók utáni ötmillió forintos regisztrációs díjat, a tevékenységüket viszont folytatják: megtartották saját kollégáikat, sőt a nagy cégektől kirúgottakat is felvették. Ők ugyanazt a munkát végzik, mint mi, akik bejelentve, egy-egy gyógyszergyár kötelékében dolgozunk, erősen szabályozott eszközökkel - állítja a 42 éves Judit, akinek több volt kollégája is megbízási szerződéssel vagy névleg nem orvoslátogatói munkakörben dolgozik. - Egészségügyi szakértést számláznak, és nemegyszer áthágják az etikai szabályokat, például készpénzt adnak az orvosoknak, luxusnyaralásra viszik őket. Ezt azonban képtelenség bizonyítani. A multinacionális cégek ugyanakkor nem kockáztathatják meg a szabálytalanságokat, a munkatársaknak ellenben hozniuk kellene a számokat - teszi hozzá.
A járható út: a területi képviselet
A patikákon, rendelőkön kívül a területi képviselet a járható út, hiszen több iparágban van rájuk kereslet. Azokat az előnyöket, amiért sokan választják ezt a munkakört (céges autó, laptop, mobiltelefon, kötetlen, ügyeletmentes munkaidő és munkabeosztás, magas, bejelentett fizetés) egy feldolgozóipari vagy számítástechnikai vállalat is biztosítani tudja. Sok kisebb, vitaminokat, táplálékkiegészítőket és egyéb, az orvosláshoz valamilyen módon kötődő tevékenységet végző cégnél is el tudnak helyezkedni - mondja Kovács András, a személyzeti tanácsadással és munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó Grafton Recruitment gyógyszeripari divíziójának vezetője.
Az orvoslátogatók feladata hivatalosan az orvosok, gyógyszerészek tájékoztatása a legújabb fejlesztésekről, tudományos eredményekről egy-egy készítményről, gyógyszercsoportról. Valójában az ügynökökéhez hasonló tevékenységet végeznek: időről időre felkeresik a körzetükhöz tartozó "ügyfeleket" és megpróbálják rávenni őket, hogy az általuk "reklámozott" készítményt írják fel a betegeknek. Korábban széles palettáról válogathattak: a külföldi nyaralástól a készpénz- vagy ajándékosztásig, ma már az etikai normák és a jogszabályok viszonylag szigorú keretek közé szorítják azokat, akik betartják az előírásokat. Az orvoslátogatóknak egyetemi vagy főiskolai egészségügyi diplomára van szükségük, a kezdők bruttó bére 300 ezer forint körüli, teljesítményarányos fizetéssel kiegészítve. A munkaerő-piaci szakemberek becslései szerint a látogatók 65-75 százaléka 25-40 év közötti nő, a férfiak jobban szeretnek előrelépni az értékesítés vagy a termékmenedzsment területére.
Népszabadság
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Az IT-szektorban fájdalmas generációváltás kezdődhet: az AI térnyerése nemcsak a szenior tudást, de a jelenlegi készségkészleteket is elavulttá... Teljes cikk
Egyre több fiatal felnőtt dolgozik párhuzamosan több állásban – nem luxusból, hanem kényszerből. Az infláció, a stagnáló bérek és a... Teljes cikk
A magasan képzett egészségügyi szakdolgozók a jövőben önállóan, saját jogon is elláthatnak olyan tevékenységeket, amelyeket eddig kizárólag... Teljes cikk