Törvényben rögzíthetik a tanársztrájk ellehetetlenítését
A Pedagógusok Szakszervezete felszólította a képviselőket, hogy a jelenlegi formájában ne fogadják el a javaslatot.
A Törvényalkotási bizottság kormánypárti tagjai olyan módosítást terjesztettek elő, amely állandóan fenntartaná a pedagógusok sztrájkját ellehetetlenítő rendeletet - írja a 24.hu. Arató Gergely, a DK frakcióvezető-helyettese a Facebook oldalán számolt be a rendeletről.
Mint a HVG összegyűjtötte, a módosítás értelmében a diákok felügyeletét a sztrájkkal érintett munkanapon reggel 7 órától 17 óráig meg kell oldani a gyerekek saját iskolájában. Járványhelyzetben nem szabad összevonni csoportokat összevonni, és a felügyeletet legalább egy óvónővel, tanárral, pedagógiai asszisztenssel kell ellátni. Az érettségiző diákoknak a kötelező érettségi tantárgyakból minden órát meg kell tartani, a többi tanulónak minden tárgyból az órák felét. A sztrájkbizottságnak a tervezett sztrájkot megelőző ötödik munkanapon legkésőbb 16 óráig tájékoztatnia kell az igazgatót a sztrájk-szándékról, majd legkésőbb a megelőző harmadik munkanapon 16 óráig a sztrájkban várhatóan résztvevő közalkalmazottak és egyéb munkavállalók létszámáról és személyéről..
A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) felszólította a képviselőket, hogy jelenlegi formájában ne fogadják el a törvényjavaslatot.
"A pedagógusok sztrájkbizottságának tagja, a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) többször kinyilvánította: várja az új kormány megalakulását, hogy folytathassa a sztrájkbizottsági tárgyalásokat a kormány kijelölt képviselőjével. Ennek fényében a PSZ különösen barátságtalannak tartja a parlament Törvényalkotási bizottsága elé került kormánypárti törvénymódosító javaslatot, amely állandóan fenntartaná az oktatásban dolgozók, a pedagógusok sztrájkját lehetetlenné tevő korábbi rendeletet, megfosztva a szakszervezeteket a még elégséges szolgáltatásról szóló tárgyalások lehetőségétől. A jogalkotásról szóló törvény előírja a társadalmi partnerekkel történő egyeztetést, de ez elmaradt, ami arra utal, hogy az új kormány ismét nem tekinti tárgyalópartnernek a szakszervezeteket. Ezt a PSZ határozottan visszautasítja, egyben felhívja a megalakuló új kormány figyelmét is arra, hogy a sztrájk alapjog. A polgári engedetlenség pedig igenis létezik a fejlett demokráciákban, melynek „rendpárti” tiltása egyértelmű jele az új kormány filozófiájának. Az ilyen kijelentés több ezer bátor magyar pedagógus megfélemlítését szolgálja" - írta a szakszervezet.
fotó: unsplash