Újabb sztrájk jöhet a kiskereskedelemben
Felmondta az idei bérmegállapodást a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete két multicéggel is. A szervezet vezetője azt mondja, hogy a cégek tartották magukat a megállapodásokhoz, de a munkaerőpiaci helyzet változott közben.
Minden ősszel leülnek tárgyalni a kiskereskedelmi láncok és a szakszervezetek, amelyek célja most, hogy 220 ezer forintos alapbért harcoljanak ki a jövő évre. A tárgyalóasztalhoz pedig a munkaerőhiány is odakényszeríti a munkaadókat. Mindazonáltal évről évre nő a minimálbér és a garantált bérminimum összege, a versenyképes bolthálózatoknak 15-20 ezer forintos bérelőnyt kell biztosítania mindezekkel szemben.
A mostani, két multinál felmondott bérmegállapodással a szakszervezet legfőbb baja az alacsony alapbér.
A KASZ elnöke, Karsai Zoltán a bérmegállapodásokról is beszélt röviden: annak aláírásakor általában az abban foglaltak az érvényesek, ugyanakkor ebben olyan kötelmek is vannak, hogy adott esetben nem lehet keményebb eszközökhöz folyamodni, legyen az egy demonstráció vagy éppen egy sztrájk. Így keményebb tárgyalások jöhetnek a felek között.
Karsai Zoltán elmondta, hogy úgy tűnik, mosta Metro áruházláncnál kell keményebben fellépni a tisztességes bér elérése érdekében, ugyanis jelenleg a Metrónál 13. és 14. havi bér is van, ami jól hangzik. Csakhogy, ha ezt visszaosztja úgy, mintha alapbérben kapnák meg, még akkor is elmarad a bérszint a többi hasonló multinacionális cégtől.
Az új alapbérről szóló javaslataikat a hónap közepén szerették volna elfogadtatni, de válasz egyelőre nem is jött a cégtől. A megoldás szerinte az lenne, ha az alapbér bruttó 210 ezer forintra emelkedne, és erre jöhetne rá a 13. és 14. havi juttatás. Végül kiemelte: úgy érzi, hogy a Metrónál lesz sztrájk, de előtte olyan figyelemfelkeltő eszközökhöz is nyúlhatnak, mint a demonstráció, amelynek keretein belül két órára „leültetik” a munkavállalókat. Azt sem zárja ki az elnök, hogy még ebben az évben létrejöjjön a sztrájk, tekintve, hogy a szokásos 10%-ról most 50%-ra emelkedett ennek az esélye.
atv.hu, fotó:pixabay
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Ha valaki úgy dönt, hogy külföldiként Magyarországon szeretne gazdasági tevékenységet végezni, számtalan lehetőség közül választhat ennek... Teljes cikk
A mesterséges intelligencia számos etikai, jogi kérdést vet fel, és a kérdések, de főleg a válaszok, még fontosabbak a HR érzékeny világában.... Teljes cikk
A munkáltatóknak három lehetősége van. Az Alkotmánybíróság nemrégiben egy fontos döntést hozott a Munka Törvénykönyve kapcsán, a munkakörükre... Teljes cikk
- Sztrájkolnak a Starbucks baristái 2 hónapja
- Közel két évtized után távozik az Eisberg ügyvezetője 2 hónapja
- Vezetőváltás az N7 Holding élén 2 hónapja
- Kulcsemberek: kik is ők és hogyan tarthatóak meg? 3 hónapja
- Egyetért-e a Tisza Párt felvetésével, hogy legyen 200 ezer forint értékben nyugdíjas SZÉP-kártya? 3 hónapja
- Czomba Sándor: az inflációval van baj, mert elviheti a béremelkedés javát 3 hónapja
- Folytatják a sztrájkot a tanárok Horvátországban 3 hónapja
- Nagy Márton: idén nem lesz szükség a bérmegállapodás újratárgyalására 3 hónapja
- Az alacsonyabb nyugdíjak bevezetése és a nyugdíjkorhatár emelése miatt általános sztrájk indult 3 hónapja
- Sztrájkot helyeztek kilátásba a budapesti repülőtéri dolgozók 4 hónapja
- "250-300 ezer forintból lehetetlen megélni" - sztrájkra készülnek a közszolgálati dolgozók 4 hónapja