kapubanner for mobile
Megjelent: 17 éve

10 százalékos adóval csábítja a magyar cégeket Bulgária

Romániához képest lényegesen kevesebb figyelmet kapott a 2007 januárjától szintén EU-taggá váló Bulgária. A magyar cégek számára vonzó lehet a 10 százalékra csökkentett társasági adó, a szufficites államháztartás és a sikeres kkv-réteg. Szakemberek szerint azonban a legalább közepes méretű vállalatoknak érdemes a Fekete-tenger pari országig "nyúlni". Mfor.hu körkép.

A távolság miatt a terjeszkedés Bulgáriában elsősorban a közepes és nagyobb méretű cégek esetében jöhet szóba. Mivel ott még Romániánál is olcsóbb a munkaerő, érdemes akár gyártókapacitásban is gondolkodni - állítják a szakemberek.

Korszerűsíteni kellene a közlekedést

Mivel közvetlen határaink nincsenek Bulgáriával, Románián vagy Szerbián keresztül lehet megközelíteni az országot. Románia - a rossz nyelvek szerint taktikai szempontból - elmulasztotta a korszerű összeköttetést megteremteni déli szomszédjával, így a szerbiai kerülőút választása a gyakoribb.

Az ország beruházási vonzerejének növelése érdekében mindenek előtt a közlekedési problémákat kellene megoldani - mondta az mfor.hu kérdésére Skapinyecz Péter, az ITDH tanácsadója. Az út gépkocsival 14 órába is telhet, miközben repülővel egyelőre még igen költségesen, 120 ezer forintért lehet Szófiába menni.

Import-export
A kereskedelmi kapcsolatok terén továbbra is jelentős a magyar aktívum. A magyar kivitel 2005-ben meghaladta a 325 millió eurót, miközben az import 76 millió euró alatt maradt.
Erősek a kkv-k Bulgáriában

"A legnagyobb kérdés az, hogy a magyar kis és közepes cégek meg tudják-e találni az együttműködési pontokat bolgár partnereikkel" - vélekedett Inotai András, a Világgazdasági Kutatóintézet vezetője a BKIK központjában szervezett konferencián kedden. A dél-kelet európai ország versenyképes kisvállalati szektorral rendelkezik annak köszönhetően, hogy a privatizáció csak 1992-ben kezdődött meg, vagyis későn jelent meg a külföldi tőke.

A kapcsolatépítésben hivatott segíteni a 2005. december 8-án megalakult Bolgár - Magyar Kereskedelmi Kamara és az ITDH által szervezett üzletember találkozók is.

Többlet az államháztartásban

Ösztönözheti a befektetőket a térségben való terjeszkedésre, hogy mindkét jövőbeli tagország államháztartása szufficites, Bulgáriában az elsődleges mérleg évek óta pozitív. A szigorú költségvetési politika miatt az ország feltehetőleg 2010 és 2012 között csatlakozhat az euróövezethez. A Maastricht-i kritériumokat az inflációs adaton kívül már jelenleg is teljesíti.

De ami pozitívum, annak hátulütői is vannak. Az állam szűkmarkúsága miatt a versenyképesség szempontjából életbevágóan fontos fejlesztések maradtak el. Hiányzik a korszerű infrastruktúra, az autópálya-ellátottság kezdetleges állapotban van és a vasút is átfogó modernizációra szorul. Azt azonban hozzá kell tenni, hogy autópályák szempontjából Bulgária még mindig jobb helyzetben van, mint Románia.

A dilemmák és a bolgár terjeszkedés

Egy kis, nyitott gazdaság akkor tud sikeres lenni, ha a beruházásokra és az exportra épít. Ez - akárcsak Magyarország esetében - Bulgáriában is így van jelenleg. Megfogalmazódtak azonban aggályok a helyzet jövőbeli alakulásával kapcsolatban, miszerint az exportorientációt a fogyasztás élénkülése válthatja majd fel. Jelenleg a gazdaság 5 százalékkal, az export - az egészséges konstrukciónak megfelelően - 10 százalékkal bővül.

A bolgár lakosság igen jelentős része külföldön dolgozik, ami hosszú távon az ottani piacon munkaerőhiányt is okozhat. Szakértők szerint azonban a nagy többség számára ez átmeneti megoldás, ráadásul a Nyugat-Európában szerzett jövedelmekből rendszerint az otthon maradt családtagok keresete egészül ki, ami élénkíti a gazdaságot.

Ingatlan boom zajlik

A hazánkban Romániához képest kissé mostohán kezelt Bulgária ma már a külföldi működőtőke egyik kedvelt célpontja. Ebből a szempontból a leginkább a pénzügyi és a telekommunikációs ágazat, illetve az ingatlanüzlettel összefonódó turizmus prosperál. A dél-kelet-európai országban jelenleg óriási ütemben fejlődik az ingatlan piac, ami nem csak a bérlemények iránti kereslet növekedésében merül ki.

Tendenciaként jelentkezik: a túlzsúfolt Nyugat-Európa tehetősebbjei ott vásárolnak telket, hogy idejük egy részét a széles Fekete-tengeri parti szakasszal megáldott vidéken töltsék. Bulgária, akárcsak Románia, az IT- és szoftveripar számára is érdekes, továbbá jelentős kiaknázatlan fém és kohászati kapacitásokkal rendelkezik.

10 százalékra csökken a társasági adó

Nyolcadik a rangsorban
A legnagyobb befektető Bulgáriába Ausztria, Anglia, Svájc, Görögország és Írország. Magyarország a rangsorban a 8. helyen áll. 1992 óta 10 milliárd euró értékű működő tőke érkezett az országba, 1992-2005 között a magyar hozzájárulás értéke 481 millió euró.

Érdekesség, hogy a magyar befektetők 1999-ben fedezték fel Bulgáriát, amikor több éves pangás után 7,9 millió euró tőkét helyeztünk ki az országba. Az egy-egy évben mért kiugró adatokat néhány egyedi, nagyobb volumenű befektetés okozta, magyarázta a fenti táblát Skapinyecz Péter.

A terjeszkedésen gondolkodó cégek számára vonzó, hogy 2007-től a társasági adó 10 százalékra csökken. És állítólag a cégalapítási procedúra sem egetverően bonyolult Bulgáriában. Az EU-csatlakozás hozadékaként egyszerűsödik a vámkezelés és a kereskedelmi feltételek, ami szintén kedvező fényben tűntetik fel Bulgáriát.


Vetélytársa egymásnak a két újonc

Kedvezmények külföldieknek
Bulgáriában 0 százalékos társasági jövedelemadót kell fizetni olyan vidékeken, ahol az országos átlagot 50 százalékkal meghaladja a munkanélküliség. A külföldiek bizonyos vállalások mellett ÁFA kedvezményt is kaphatnak.

A két tagállam-jelölt között szakértők szerint igen éles a versengés úgy az uniós elvárások teljesítése, mint beruházás-vonzó képességük terén. Erre időnként az EU is rátesz egy lapáttal, figyelmeztetésnek szánták például, hogy Bulgária néhány hónappal korábban kapott vízummentességet, mint Románia.

A felzárkózás érdekében Bulgária és Románia előtt is óriási feladatok állnak még. Az igazságügyi reform terén tettek már jelentős lépéseket mindketten. Bulgáriát leggyakrabban a szervezett bűnözés miatt marasztalják el, Romániát a korrupció kapcsán emlegetik feketebárányként.

Bulgária vonzerejét részben az adja, hogy - Magyarországhoz hasonlóan - egyfajta regionális központi szerepet szeretne betölteni a térségben. Csatlakozásával végre kontinentális határokra "tesz szert" az Unió Görögországgal, és az EU több szállal kapcsolódhat a jövője szempontjából igen fontos Törökországgal.




Nagy Vajda Zsuzsa

  • 2024.05.23Külföldiek foglalkoztatása Magyarországon – Dr. Fehér Dániel Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismeretiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.24Kiváló vezető képzés Tanteremben, 6 képzési napon, 4 szakmai vezetőtől tanulhat kis létszámú csoportban alap vezetői kompetenciákat, hogy HR vezetőként is versenyképes legyen! Most 15% kedvezmény!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.13Tudatos delegálás - vezetői tréning Programunk két fontos vezetői készség fejlesztésére irányul. Az egyik a tudatos delegálás, mint elengedhetetlen vezetői időfelszabadító, munkatárs-fejlesztő készség, a másik az ehhez szükséges asszertív kommunikáció, amely ezt a folyamatot segíti.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
A munkát terhelő adók csökkentéséért tüntettek, a közalkalmazottak pedig sztrájkba is kezdtek a szomszédban

Spontán sztrájkba kezdtek a román kormányalkalmazottak, béremelést követelnek - írta hétfőn az economedia.ro az érintett szakszervezet vezetőjét... Teljes cikk

Bocsánatot kért a Baidu PR-vezetője a túlhajszoltság dicsőítéséért

Qu Jing megtorlással fenyegette meg azokat a beosztottakat, akik panaszt tettek a vezetésére. Teljes cikk

Meddig élünk? - mutatjuk, hogy változott az országonként várható élettartam az EU-ban

Az Európai Unió tagállamainak adatait összesítve 2023-ban a születéskor várható élettartam átlagosan 81,5 év volt, ami 2022-hez képest 0,9 évvel... Teljes cikk

Kapcsolódó hírek