kapubanner for mobile

Egészségbiztosítási járulék helyett jöhet a tb-kártyapénz

Itt állíthatja be, hogy a Google kereső elöl hozza a HR Portálos találatokat

A GKI szerint egy-két évtizedig tartható fenn a jelenlegi tb-rendszer, hosszabb távon újabb módosításokra lesz szükség, ami akár újabb nyugdíjkorhatár emelést is jelenthet. A gazdaságkutató javaslata szerint az egyéni egészségbiztosítási járulékot a tb-kártyapénz váltaná fel - írja a Napi Online.

A magyar társadalombiztosítási nyugdíjrendszert nem érdemes újabb ötletetekkel, algoritmusokkal tovább bonyolítani - olvasható a GKI Gazdaságkutató Zrt. jelentésében, amely az MSZP Táncsics Alapítványának megrendelésére készült. A javaslat szerint a magánpénztári ág újraépítése szükséges lenne, de a rendszer felszámolásával minden ilyen törekvés hiteltelenné vált, ezért rövid-középtávon csak a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerrel érdemes számolni.

A GKI megítélése szerint kisebb kockázatok mellett egy-két évtizedig tartható fenn a jelenlegi tb-rendszer, hosszabb távon újabb módosításokra lesz szükség, részint a társadalom elöregedése, másrészt a terjedő minimálbéres foglalkoztatás miatt. A GKI javaslata szerint a korhatár alatti nyugdíjak finanszírozását a nyugdíjalapból kell végezni és ezen ellátásokat újra nyugdíjjá kell alakítani. A hosszú távú fenntarthatóság érdekében akár újabb nyugdíjkorhatár emelésre is szükség lehet.

A nyugdíj és az egészségbiztosítás rendszer finanszírozásban vissza kell térni a társadalombiztosítási elvekhez, vagyis a befizetések és szolgáltatások között szorosabb kapcsolatot kell teremteni. Ezt szolgálná nyugdíjágon az egyéni számla kialakítása, míg az egészségbiztosításban befizetnék az egyösszegű tb-kártyapénzt. A javaslat szerint az egyéni egészségbiztosítási járulékot válthatná ki a havi 10 ezer forintos kártyapénz, amely fedezetet nyújtana az orvosi ellátásokra.

Napi Online
  • 2026.06.15Stratégiai emberi erőforrás szaktanácsadó szakirányú továbbképzés A képzés valós szervezeti helyzeteken, gyakorló HR-vezetők tapasztalatán és emberközpontú stratégiai szemléleten keresztül ad azonnal alkalmazható tudást.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.11BCM - Üzletmenet-folytonosság menedzsment képzés Az intenzív, workshop jellegű program célja, hogy a résztvevők képessé váljanak egy ISO 22301:2019 alapú üzletmenet-folytonossági irányítási rendszer (BCMS) tervezésére, bevezetésére és fenntartására.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.11Kockázatmenedzsment képzés A kockázatmenedzsment rendszer működésének és elemeinek áttekintése az ISO 9001 szabvánnyal összhangban. A központi kockázatirányítás rendszerének áttekintése, amely egységesen összefogja és integrálja a különböző jellegű szakterületi kockázatok kezelését.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.23Élménnyel eredmény? Earlybird jegyek június 30-ig! Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.info button Részletek ticket button Jegyek