kapubanner for mobile

Elkerülhetetlen a nyugdíjrendszer reformja

Elkerülhetetlen a nyugdíjrendszer további reformja, változatlan feltételek mellett ugyanis nőhet a nyugdíjrendszerből kiszorulók száma, jelentősen csökkenhet a munkában eltöltött átlagos szolgálati idő, és az átlagos keresetekhez viszonyítva mérséklődhet az új öregségi nyugdíjak színvonala.

A Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) honlapján közzétett, a szociális védelemről és a társadalmi összetartozásról készített nemzeti stratégiai jelentés szerint míg ma 100 aktív befizetésből 76 nyugdíjat kell finanszírozni - változatlan rendszer mellett - 2030-ban ez a szám 85-re, 2050-ben 103-ra emelkedne. Ez a helyzet vagy jelentős járulékemelést igényelne, vagy folyamatosan növekvő hiányt eredményezne a nyugdíjrendszerben.

A feltételek változatlansága esetén, a Pénzügyminisztérium prognózisa szerint 2030-ig a társadalombiztosítási nyugdíjrendszer hiánya - a magán-nyugdíjrendszer átmeneti költsége nélkül - a GDP 1 százaléka körül alakul, ezt követően azonban annak ellenére, hogy fokozatosan csökken az átmeneti költség, a hiány 2050-re a GDP 3-3,5 százalékára nő.
A jelentés szerint további kockázatott jelent, hogy a munkanélküliség és a fekete-, szürkegazdaság kiterjedtsége miatt a jövőben növekedni fog a jogosultságot nem, illetve az alacsony nyugdíjat szerzők aránya.

Egyes becslések szerint így 2030 körül mintegy félmillióan szorulhatnának ki a nyugdíjrendszerből. A folyamat megterhelné a szociális ellátórendszert, veszélyeztetné az idősek általános megélhetési színvonalát.

Az öregségi nyugdíjasoknál az átlagos szolgálati idő 37-38 évről akár 33 évre is mérséklődhet. Ez a változás az új öregségi nyugdíjak színvonalát az átlagos keresetekhez viszonyítva - változatlan mértékszabály esetén - 7-10 százalékponttal is csökkentheti átlagosan.

A jelentés szerint egyebek mellett ezért is elkerülhetetlen a további reform, amelynek kidolgozásával a Nyugdíj és Időskor Kerekasztalt bízta meg a kormány. A testület várhatóan az év végére készíti el hatáselemzését.

Az EU statisztikai hivatala, az Eurostat 2005-ös számítása szerint a jövőben is folytatódik a lakosság létszámának csökkenése, miközben az öregedés folyamata is felgyorsul, így 2050-re 10 százalékkal kevesebb lesz az ország népessége és az időskori eltartottsági ráta a mostani érték kétszeresére nő, meghaladja az 50 százalékot.

Szociális és Munkaügyi Minisztérium/ MTI
  • 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.02.11HR 2026 – kevesebb mozgástér, nagyobb elvárások? - Mit léphet a HR, ha mégis üzleti hatást akar elérni? Egy intenzív, interaktív délelőtt HR- és vállalati vezetőknek, ahol nagymintás regionális kutatások eredményeit mutatjuk meg: hol tart a magyar HR, és milyen 3–5 prioritással lehet 2026-ban is mérhető üzleti hatást elérni. Kerekasztal és kiscsoportos munka várja a HR-vezetőket a HR öt kritikus területén, felkészülve 2026 legtöbbet hozó HR-fejlesztéseire.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
72 dolgozó sorsa lett kérdéses a Szőlő utcai javítóintézet ügyében

A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) tiltakozik a Szőlő utcai javítóintézet munkavállalóival szemben folytatott eljárás miatt. Teljes cikk

Melyik generáció küzd meg a legnehezebben a munkaképtelenséggel?

Egy friss kutatás a munkából való kiesés és az önértékelés kapcsolatát vizsgálta a különböző korosztályok között. Teljes cikk

A NAV nevében keresik meg áldozataikat a csalók - erre kell figyelni!

A NAV nem küld e-mailt, senki ne dőljön be az adathalászoknak, akik a hét elejétől a NAV nevében küldenek csaló e-maileket - figyelmeztet a Nemzeti... Teljes cikk