kapubanner for mobile

Ez a helyzet most a védőnői hálózat átalakításával

Nincs tömeges elvándorlás a védőnők körében, a területi védőnői ellátás, gondozás folyamatosan biztosított - közölte az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) sajtóinformációkra reagálva.

4109 területi védőnő közül 45-en távoztak és 25 új kolléga érkezett - írta az OKFŐ közleményében.

A szervezet közölte azt is, hogy a vármegyei irányító intézmények a határidő lejártáig, 2023. július 31-éig lezárják az önkormányzatokkal a helyiséghasználattal kapcsolatos tárgyalásokat.

A védőnők munkavégzéséhez szükséges eszközöket a vármegyei irányító intézmények biztosítják.

Hozzátették: az életkorhoz kötött kötelező védőoltások beadása és az azzal kapcsolatos tennivalók a gyermeket ellátó háziorvosok és nem a védőnők feladatköre, az oltóhelyek elsődleges helyszíne a háziorvosi, házi gyermekorvosi és az iskolaorvosi rendelő.

Korábban Szalainé Pintér Boglárka, a Független Egészségügyi Szakszervezet védőnői alapszervezetének vezetője azt nyilatkozta, hogy a legtöbb védőnő munkakörülményei súlyosan romlottak az elmúlt bő két hétben. A rendszer átalakításával a védőnők az Országos Kórházi Főigazgatóság (Okfő) és a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) közötti hatásköri, hatalmi harc kellős közepén találták magukat. A helyzet katasztrofális, a védőnők jelenleg nem kapnak egyértelmű iránymutatást, miközben a megoldandó problémák heggyé növekedtek. Sok védőnő azt sem tudja, kinek kell jelentenie, ha megbetegszik.

„Hol az egyik hivatali emailcím használatára utasítják őket, hol a másikra. Ez azon kívül, hogy sok időt vesz el a tényleges feladatoktól, a gondozottakkal való kapcsolattartást is hátráltatja” – mondta Szalainé, aki ellen etikai vizsgálatot is indítottak a kritikus nyilatkozatai miatt.

Arról is beszélt, hogy néhány helyen a kötelező védőoltások beadását is halasztják, mert a védőnői szolgálatok államosítása óta nincs hol beadni azokat. 

Szalainé hozzátette, hogy jelenleg nincs tömeges felmondás a védőnők között, „de folyamatosan hagyják ott a pályát a legrosszabb önkormányzati bánásmódnál is méltatlanabb helyzetek miatt” – mondta. Nyilatkozni azonban senki sem akart, mivel van, akivel titoktartási nyilatkozatot írattak alá, másoknak az új szerződésében kötötték ki ezt.

  • 2026.04.23BGE Állásbörze SPÓROLJ IDŐT ÉS ENERGIÁT! Érd el a BGE összes karának hallgatóit egyetlen nap alatt!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
A digitális zsákutca felé sodródnak a magyar KKV-k?

Friss kutatást készített a hazai kis- és középvállalatok helyzetéről és problémáiról a Helix Consulting. Ebből kiderül többek között, hogy a... Teljes cikk

Indul a húsvéti ellenőrzési akció a NAV-nál: ők kerülnek fókuszba

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) megkezdi húsvéti ellenőrzés-sorozatát: a hivatal kiemelten vizsgálja a zöldséget, gyümölcsöt, húst és... Teljes cikk

Így használd okosan a mesterséges intelligenciát a munkában!

Egy friss jelentés szerint bizonyos viselkedésformák különböztetik meg a rutin jellegű AI-használatot a hatékony ember-AI interakciótól. Teljes cikk