Felmérik a fiatal gazdák helyzetét
Közös kutatást indít a Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége (AGRYA) és a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a fiatal gazdák helyzetének felmérésére.
Weisz Miklós, a Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége társelnöke emlékeztetett arra, hogy június végén kötöttek együttműködési megállapodást a KSH-val, ennek keretében indul most az első kutatási projekt.
Laczka Éva, a KSH elnökhelyettese ismertette, hogy a kutatás alapja egyrészt a hivatal adatgyűjtése, másrészt pedig egy online kérdőív is készül, amely abban lép tovább a klasszikus statisztikai összeírásokon, hogy a gazdák jövőbeli terveit is vizsgálja. Weisz Miklós hozzátette, hogy a 36 kérdésből álló kérdőívet az interneten lehet kitölteni október 31-ig; és a kérdőív a VM, a KSH, valamint az AGRYA honlapján is elérhető lesz. Hangsúlyozta: remélik, hogy a projekt végére elkészülő kiadvánnyal a döntéshozóknak is értékes segítséget nyújtanak majd. Az MTI kérdésére elmondta: a felméréshez nem vesznek igénybe pályázati támogatást, azt saját erőből és önkéntes munkával valósítják meg.
Czerván György hangsúlyozta: Magyarországon nagyon alacsony a 40 év alatti gazdák aránya, és az EU-ban sem jobb a helyzet. Ha nem történik fordulat, akkor - mint mondta - néhány év múlva nem lesz, aki a traktorra felüljön, vagy az állatokat ellássa, ezért a 10 évre szóló nemzeti vidékstratégiában is kiemelt helyen szerepel a fiatal gazdák támogatása. A 2007-2013-as pénzügyi időszakban háromszor - 2007-ben, 2009-ben és 2012 augusztusában - hirdették meg a fiatal gazdák támogatására szóló pályázatokat, összesen 29 milliárd forintos keretösszeggel - emlékeztetett az államtitkár.
Kifejtette, hogy az első két kiírásra közel 9.000 fiatal gazda nyújtott be pályázatot, és 2.400-an nyertek támogatást. Az idei kiírás keretösszege 4 milliárd forint, a beérkezett mintegy 3.300 pályázat elbírálása még zajlik.
Czerván György kiemelte: nemsokára beindul egy olyan beruházási hitelkonstrukció, amely 2013. december 31-ig nyújt majd kedvezményes beruházási hitelt a fiatal agrárvállalkozásoknak. Szólt arról is, hogy a kormány döntött az Új Magyarország Agrárfejlesztési Hitelprogram módosításáról, amelynek köszönhetően az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) induló támogatásban nem részesülő, pályakezdő fiatal gazdák kedvezményes hitelt igényelhetnek legfeljebb 40.000 euró támogatástartalommal. Az induló fiatal gazdák számára szabad-felhasználású hitelt nyújt, amelyet akár termőföldvásárláshoz is felhasználhatnak, a felvehető hitelösszeg maximum 50 millió forint - mondta Czerván György.
Az államtitkár hozzátette, hogy a hitelprogramban nem induló fiatal agrárvállalkozások is részt vehetnek, náluk 50 százalék a hitel támogatása amennyiben a beruházást a tevékenység megkezdését követő öt éven belül valósítják meg. A VM ezirányú módosítási kérelmét már benyújtotta az Európai Bizottsághoz, elfogadását követően a hitelprogram az új feltételekkel elérhető lesz az MFB honlapján.
A 2014-2020 közötti támogatásokról elmondta: Magyarország kedvezőnek tartja, hogy az új EMVA tervezetben továbbra is célterületnek tekintik a fiatal mezőgazdasági termelőket. Az őket segítő intézkedésen túl, ami akár 70 ezer eurós támogatást is jelenthet gazdánként, a fiatal gazdákra vonatkozó tematikus alprogram lehetőségét is megteremti a bizottság - ismertette Czerván György.
Kifejtette, hogy Magyarország üdvözli ezt, ugyanakkor a teljes lehívhatóság érdekében azt fogja javasolni, hogy töröljék el a 25 hektáros támogatási küszöböt, vagy azt jelentősen emeljék meg, valamint hogy a támogatást minden gazda igénybe vehesse. Laczka Éva a sajtótájékoztatón elmondta: 10 évente teljes összeírást kell végrehajtani a mezőgazdaságban minden uniós tagállamban, ezek között pedig reprezentatív felmérést készítenek háromévente, vagyis már sok adat áll rendelkezésre a fiatal gazdák helyzetéről. Hozzáfűzte: 2010-ben volt az utolsó összeírás Magyarországon, ekkor a fiatal gazdálkodók aránya 13,5 százalék volt, több mint 76.000 olyan gazdaság volt az országban, ahol 40 év alattiak gazdálkodtak. Hozzáfűzte: a fiatal gazdák támogatása azért is fontos, mert a gazdák átlagéletkora 56 év Magyarországon.
- 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.21Fókuszban a "Hard HR" A workshop során a NIVEUS | PAYROLL és a NIVEUS | LEGAL szakértői a munkavállalói életciklus mentén haladva tekintik át a legfontosabb foglalkoztatási helyzeteket, a belépéstől kezdve a foglalkoztatás különböző szakaszain át egészen a kilépésig. Minden egyes ponton kiemelik azokat a kritikus jogi, adózási és bérszámfejtési kérdéseket, amelyek közvetlenül hatnak a HR döntéseire.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Páyázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.
Részletek
Jegyek
- 2026.09.23Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.
Részletek
Jegyek
Sokan félreértik az Otthon Start hitel egyik kulcsfontosságú feltételét, ami bizonytalanságot okozhat a leendő igénylők körében. Teljes cikk
Az szja-bevallási határidő 2025. május 20-a, de akinek visszajár adó, annak érdemes minél előbb elfogadni a tervezetét vagy kiegészítve beküldeni... Teljes cikk
Dr. Farkas András szerint a választások után egy új nyugdíjemelési eljárás bevezetése jelenthet megoldást a nyugdíjasok helyzetére. Teljes cikk
- Akár 75 millió forintos támogatást is kaphatnak a fiatal gazdák 11 hónapja
- Nagy hajrá indul a szezonális munkaerőért – ezekre a munkákra van most a legnagyobb kereslet 11 hónapja
- Ideiglenesen nem kell törleszteni a hiteleiket az érintett gazdáknak 1 éve
- A kenőanyagok fontossága a gépek működésében 1 éve
- Alkalmi munka: Czomba Sándor szerint nem kizárt némi módosítás 1 éve
- Sok munkaadónak okoz nehézséget az idénymunka szigorítása 1 éve
- Ekkora fizetésre lehet számítani az agráriumban - Sokat érhet az informatikai tudás 1 éve
- Változás - mostantól így védi a magyar gazdálkodókat a törvény 1 éve
- 16-18 év közötti fiatalokat vonnának be a mezőgazdasági idénymunkákba 1 éve
- Így mentené meg a magyar vidéket a Tisza Párt 1 éve
- Tízezren tüntettek: a kormány "egyszerre döfte hátba és rúgta arcba" a gazdálkodókat 1 éve

Milyen tanulságokat rejt a HR számára egy extrém csapatépítő?