Nagy hajrá indul a szezonális munkaerőért – ezekre a munkákra van most a legnagyobb kereslet
A nyári szezon közeledtével ismét a mezőgazdaság, a vendéglátás és az élelmiszeripar területén mutatkozik a legnagyobb kereslet a szezonális munkavállalók iránt – derül ki a WHC Csoport, Magyarország egyik vezető HR-szolgáltatójának friss piaci körképéből. Az előző évekhez hasonlóan a Balaton és a Velencei-tó térsége kiemelkedően aktív régióként jelenik meg a szezonális foglalkoztatás térképén.

A nyári időszakában hagyományosan kulcsszerepet játszó gazdasági ágazatok idén is jelentős munkaerőigénnyel néznek szembe. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb, 2025 első negyedévére vonatkozó adatai szerint a foglalkoztatottság továbbra is magas szinten áll, így a munkáltatóknak aktívan kell keresniük a rendelkezésre álló munkaerőt, különösen az időszakosan megnövekvő igények kielégítésére.
A munkáltatói előrejelzések alapján idén a legnagyobb kereslet a mezőgazdasági szezonális munkakörök iránt mutatkozik, ahol a munkaerőigény jellemzően sürgős és folyamatos. A WHC Csoport elemzése szerint
idén nyáron a legkeresettebb munkakörök közé tartozik a címerezés, kapálás, szántóföldi földőrzés, üzemi válogatás, illetve az olyan pozíciók, mint a fosztó válogató, kombájnos vagy szárítógépkezelő.
Ezekben a munkakörökben továbbra is jellemző az egyszerűsített foglalkoztatás, amely rugalmas keretet biztosít mind a munkáltatói, mind a munkavállalói oldal számára.
A WHC előrejelzése szerint
2025-ben 5 százalékos bérnövekedés várható ebben a szegmensben.
A mezőgazdasági szektor továbbra is küzd a demográfiai kihívásokkal és a fiatalabb generációk alacsonyabb érdeklődésével, ami tovább erősíti a hatékony toborzási stratégiák és a megbízható munkaerő-közvetítők szerepét.
A nyári szezonra készülve a vendéglátóiparban is fokozott a munkaerő-kereslet: szobaasszonyok, udvarosok, londínerek és szakácsok iránt folyamatos az igény, különösen a frekventált üdülőövezetekben, például a Balaton és a Velencei-tó környékén. A szektor egyik legnagyobb kihívása továbbra is a kisegítő személyzet – a takarítói, mosogatói pozíciók – pótlása, ezekre ugyanis nehéz jelentkezőket találni. A belföldi turizmus várhatóan az idei szezonban is erős lesz, ami tovább növelheti a szakképzett és betanított munkaerő iránti keresletet.
A bérezés tekintetében nem várható jelentős kiugrás a vendéglátásban sem:
az előrejelzés alapján a munkabérek jellemzően 6-8 százalékkal emelkednek a tavalyi évhez képest, amely összhangban van az általános piaci trendekkel.
Ez a béremelkedés segíthet a munkavállalók megtartásában, de a munkaadók számára a versenyképesség kulcsa egyre inkább a minőségi munkakörülmények, a rugalmas beosztás és a támogató vállalati kultúra biztosítása lesz.
"Óránként három cigiszünet, meg masszőr legyen" - nehéz idénymunkást találni a Balatonnál
- a balatoni vendéglátósok az elszálló igényekre panaszkodnak.
- 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.21Fókuszban a "Hard HR" A workshop során a NIVEUS | PAYROLL és a NIVEUS | LEGAL szakértői a munkavállalói életciklus mentén haladva tekintik át a legfontosabb foglalkoztatási helyzeteket, a belépéstől kezdve a foglalkoztatás különböző szakaszain át egészen a kilépésig. Minden egyes ponton kiemelik azokat a kritikus jogi, adózási és bérszámfejtési kérdéseket, amelyek közvetlenül hatnak a HR döntéseire.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Páyázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.
Részletek
Jegyek
- 2026.09.23Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.
Részletek
Jegyek
Az utazási költségtérítés minden munkáltatót és munkavállalót érintő, de sokszor félreértett terület. Ki jogosult rá? Mennyit kell fizetni... Teljes cikk
Önmegvalósítás vagy anyagi kényszer? A WHC Csoport elemzése szerint a főállás mellett vállalt másodprojektek térnyerése már olyan jelentős... Teljes cikk
Számos személyi jövedelemadó kedvezményt érvényesíthetünk, ha elég figyelmesek vagyunk. Ráadásul 2025-ben és 2026-ban is több szja-kedvezmény... Teljes cikk
- Horvátországban minden második fiatal ezer euró alatt keres 4 hete
- NAV: nő a felszolgálási díjként kifizethető összeg az éttermekben 1 hónapja
- Így áll most a munkanélküliség Európában – a fiatalok helyzete továbbra is nehéz 1 hónapja
- Czomba Sándor: indul a Lakhatási és Utazási támogatás 2026 1 hónapja
- Több a munkanélküli, kevesebben dolgoznak – kijöttek a friss KSH-adatok 1 hónapja
- Ők adják a munkát a nyugdíjasoknak: itt a lista a legnagyobb szövetkezetekről 2 hónapja
- Viszlát fluktuáció: stabilitást hoznak a magyar iparba a fülöp-szigeteki munkavállalók 2 hónapja
- 300 ezer új munkahely, adómentes bérek – mutatjuk, milyen munkavállalói ígéretek hangoztak el hétvégén 2 hónapja
- Ezt tervezi a Tisza Párt munkaügyben 2 hónapja
- Több napot dolgozhatnak az idénymunkások 2026-tól – változnak az EFO-szabályok 2 hónapja
- "Ez nem gazdasági siker, hanem zsákutca" – Kapitány István nekiment a vendégmunkás-rendszernek 2 hónapja

Milyen tanulságokat rejt a HR számára egy extrém csapatépítő?