Hátul kullogunk foglalkoztatásban - Csak Máltát és Lengyelországot előzzük meg
Az Európai Unió huszonöt tagországa közül Magyarországhoz képest arányaiban csak a lengyeleknél és a máltaiaknál dolgoznak kevesebben. Szintén rosszul állunk az állásszerzést meg sem próbáló, gazdaságilag inaktívak kategóriájában. A képet árnyalja, a regisztrált munkanélküliek összevetésében viszont a régióban nálunk a legjobb a helyzet. Többek között ez szerepel az Eurostat szerdán közzétett, 2004-es összehasonlító elemzésében.
Foglalkoztatás: csak a lengyelek és Málta áll mögöttünk
Magyarország ezen a listán a sereghajtók között szerepel: a 15-64 év közötti népesség csupán 56,8 százaléka áll alkalmazásban. Ennél rosszabb arányszámmal a 25 tagú Európai Unióból csak Málta (54,1) és Lengyelország (51,7) rendelkezik. Arányaiban a legtöbben Dániában (75 százalék), Hollandiában (73 százalék) és az Egyesült Királyságban (71 százalék) dolgoznak.
Kevesen próbálkoznak állásszerzéssel
A gazdaságilag inaktívak aránya -akik nem foglalkoztatottak és nem regisztrált, álláskereső munkanélküliek, tehát nincsenek jelen a munkaerőpiacon - szintén Dániában a legalacsonyabb (19,9 százalék), míg Magyarországon (39,5 százalék) és Máltán (41,7 százalék) a legmagasabb. A jelentés szerint a gazdaságilag nem aktív népesség mintegy 50 százaléka alacsonyan képzett.
A 15-64 év közötti népesség inaktivitása a férfiaknál a tanulásra, a nyugdíjra, betegségre, fogyatékosságra vezethető vissza, a nőknél a tanulás és a nyugdíj mellett a gyermekvállalás a harmadik fő tényező. Mindkét nemnél az inaktívak között 5 százalék azoknak az aránya, akik sikertelenség miatt lépnek ki a munkaerőpiacról, nem hisznek abban, hogy álláshoz juthatnak.
Munkanélküliségi ráta: jobb a kép
Valamelyest javul a kép, ha csak a munkanélküliségi rátát nézzük. A munkaügyi központokhoz bejelentett, álláskeresők kategóriájában 5,9 százalék volt 2004-ben az arányszám, ami a kelet-közép-európai régióban a legjobbnak számít. Összehasonlításul: Szlovákiában 18,2, Lengyelországban 18,8, míg Csehországban 8,5 volt a ráta. Az EU 25 tagállamának átlaga 9 százalék.
Keresetkülönbség: 17 százalék a férfiak előnye
Az Európai Unióban a nők átlagban 17 százalékkal keresnek kevesebbet férfi társaiknál. A régi és az új EU-tagállamok közötti keresetkülönbségek nem változtak jelentősen: kettő-, négyszer többek keresnek a nyugatiak.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Több tízezer utas számára okozott fennakadásokat csütörtökön a légiirányítók sztrájkja Franciaországban. A munkabeszüntetés várhatóan... Teljes cikk
A munkavállalók azt mondták, hogy szükségük van extra pénzre a megélhetési költségek és az adósságok fedezésére, valamint pénzügyi biztonságra és rugalmasságra. Teljes cikk
Az Európai Bizottság ambiciózus tervet jelentett be, amely 2040-re 90 százalékkal csökkentené az üvegházhatású gázok kibocsátását, ezzel... Teljes cikk