Így nő a bíróságokon dolgozók illetménye
Három lépésben, 2025, 2026 és 2027 januárjában emelik a jövedelmeket.
Létrejött a megállapodás az Országos Bírósági Hivatal, az Országos Bírói Tanács és a Kúria vezetőivel: a következő időszakban a hatékonyság növelése érdekében változtatásokat hajtunk végre a bírósági szervezet működésében, és jelentősen nő a bíróságokon dolgozók illetménye - jelentette be Tuzson Bence igazságügyi miniszter pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján.
Tuzson Bence hangsúlyozta: a változtatások célja, hogy hatékonyabbá váljon a bíróságok működése, a magyar emberek a bíróságokon hatékony és méltányos ügyintézést tapasztaljanak, és gyorsan legyen döntés az ügyükben. A miniszter felidézte: az elmúlt egy évben számos találkozón vett részt, amelyeken a bírósági szervezetek vezetővel átbeszélték, mire van szüksége a bírósági szervezetnek, az ügyvédi hivatásnak, hogy a bíróságok működése hatékonyabbá váljon. A miniszter megköszönte a szakmai ötleteket, véleményeket, amelyek hozzájárultak a megállapodás létrejöttéhez.
Kiemelte: a megállapodásban döntően olyan elemek szerepelnek, amelyek a szakma, vagyis a bíróságok és ügyvédek képviselőitől érkeztek. Közölte: a megállapodás a hatékonyság növelése érdekében tartalmaz egy komoly illetményemelést is, ugyanis hatékony, jól működő bírsági szervezetről akkor beszélhetünk, ha megfelelő illetményt kapnak a bírák, bírósági alkalmazottak, beleértve a fogalmazókat és titkárokat is.
Azt mondta, három lépésben, 2025, 2026 és 2027 januárjában emelik a jövedelmeket. Ennek nyomán a bírák jövedelme 48 százalékkal fog növekedni, a bírósági titkároké és fogalmazóké átlagosan 82 százalékkal, az egyéb bírósági alkalmazottaké pedig 100 százalékkal.
Így egy átlagos bírói jövedelem el fogja érni a 2 millió 250 ezer forintot, a titkárok és fogalmazók átlagos jövedelme 1 millió 125 ezer forintra nő, a tisztviselőké pedig eléri a 850 ezer forintot - ismertette a tárcavezető. Tuzson Bence közölte azt is, megállapodás született a bíróságokon végrehajtandó szervezeti változtatásokról is, amelyek gyorsítani fogják a bíróságok működését és segítik az ügyek egyenletesebb elosztását.
Azt mondta, ennek részeként "erősíteni fogják" az online jelenlétet, annak érdekében, hogy ne kelljen mindenkinek elmennie a bíróságra a tárgyalásra, azon az ügyfél, ügyvéd is részt vehessen online. Az egyetemi oktatásban lehetővé teszik, hogy az egyetemi csoportok online bekapcsolódhassanak a bírósági tárgyalásba, hogy megismerhessék, hogyan működik a bíróság. Tuzson Bence közölte: a megállapodás számos eleme segítheti a gyors és hatékony ügyintézést, például a cégeljárásra vonatkozó szabályok megváltoztatása.
Hozzátette: a cégeljárás jelentős részben közigazgatási eljárássá válhat, bevezethető az automatikus döntéshozatal, ami nem igényli feltétlenül az emberi közreműködést, így az ügyfél az ügyvédi irodából már a bejegyző végzéssel távozhat.
A miniszter egy kérdésre válaszolva elmondta, a változások jelentős része - az illetményemelés kivételével - 2026 januárjától lép életbe, ezért a jövő év "komoly jogalkotási, törvényalkotási munkával fog telni".
MTI
- 2026.05.20Pannon HR Konferencia Debrecen Célunk, hogy lehetőséget biztosítsunk a HR-es közösségnek, hogy megvitassák az aktuális kihívásokat, trendeket, valamint hogy szakmai újdonságokkal ismerkedhessenek meg.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Páyázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.
Részletek
Jegyek
- 2026.09.23Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.
Részletek
Jegyek
A Skillsoft friss jelentése szerint az AI-val kapcsolatos készségfejlesztési programok népszerűsége egy év alatt közel tízszeresére nőtt, jelezve a... Teljes cikk
Egy friss összegzés rávilágít a munkaerőpiac legújabb trendjeire és kihívásaira, különös tekintettel a friss diplomások helyzetére és a... Teljes cikk
A PwC legfrissebb kutatása rámutat, hogy a munkavállalók széles körét érintő pénzügyi stressz drámai mértékben rontja a termelékenységet és az... Teljes cikk
- Meddig szólhat bele az EU a tagállamok béreibe? - fontos ítélet született 6 hónapja
- Elítélték a bejárónőt, aki saját munkáltatóját lopta meg 7 hónapja
- Vezetőváltás a Magyar Fejlesztési Bank élén 8 hónapja
- Home office, új vezetői minták, érzékenyebb kommunikáció: így forgatta fel a covid a munka világát 9 hónapja
- Visszaelőzte ebben a Tesco a Lidlt 9 hónapja
- Levonhatnak figyelmeztetés nélkül a rokkantsági ellátásból tartozást? 11 hónapja
- Ez a változás érintheti a munkajogi perek nagy részét! 1 éve
- Rétvári Bence szerint több mint 4600 tanár bére magasabb egymillió forintnál 1 éve
- Csak látszólag lett 1100 fővel több vasutas 1 éve
- Új vezető a Magyar Fejlesztési Bank élén 1 éve
- Rétvári Bence: juttatást kapnak a tankerületi iskolában dolgozó tanárok év végén 1 éve

Milyen tanulságokat rejt a HR számára egy extrém csapatépítő?