Küldik és marasztalják a magyar munkást
Sok magyar dönt úgy, hogy külföldön próbál szerencsét. Egy részük hazajönne, mások végleg külhonban képzelik el a jövőjüket. A kormányzat álláspontja sem egyértelmű: a munkaügyi hivatal egy külföldi munkát kínáló roadshow-ban vesz részt, a kormány viszont röghöz kötné a képzett magyarokat.
István a jövő héten indul Ausztriába. A 38 éves hegesztő úgy gondolja, előkészíti a terepet a családjának, azt reméli, hogy a felesége a két gyerekükkel egy éven belül követi majd. Volt munkám idehaza, csak nagyon keveset kerestem. Amikor felmondtam, a főnököm azzal engedett el, hogy ha mégsem jön össze a külföld, akkor visszavár. Nem hiszem, hogy visszavenne, de jól esett mondta.
A negyvenes éveiben járó Attila gondnok egy angliai iskolában. Itthon többféle vállalkozásba belefogott szerelés, építőipar, szállítmányozás , de minden cége csődbe ment. Megelégelte, és hat éve az Egyesült Királyságban kezdett új életet. Nem akar soha többé Magyarországon élni, de évente egyszer-kétszer hazalátogat a barátaihoz.
Egyszerre küldenék és röghöz kötnék a magyarokat
A Nemzeti Munkaügyi Hivatal rendszeresen szervez külföldi állásbörzéket (évente kétszer például német munkaadók vadásznak a magyar szakemberekre), és a honlapján is találhatunk más országokba invitáló állásajánlatokat. A legfrissebb dán munkavállalási roadshow-jukon például végigjárják a nagyobb városokat a magyar EURES-tanácsadók és a Dán Munkaügyi Szervezet képviselői.
Kovács Géza, a foglalkoztatási hivatal migrációs főosztályvezetője korábban az FN24-nek azt mondta: a hivatalnak nem az a célja, hogy a magyarokat elküldjék hazulról, hanem lehetőséget adnának arra, hogy tapasztalatot, pénzt gyűjtsenek, megtanulják a nyelvet, megismerjenek más kultúrákat, példákat lássanak majd hazajöjjenek. A külföldi tapasztalatokból a magyar gazdaság is profitálhat.
Nem igazán ezt a szemléletet tükrözi a felsőoktatási törvény új passzusa, mely röghöz kötné a diplomásokat. Az állami ösztöndíjas és részösztöndíjas hallgatókkal szerződést kötne az állam, amelyben arra kötelezné őket, hogy a képzési idő kétszeresét dolgozzák le Magyarországon. Aki ezt nem teszi meg, azzal kifizettetnék a képzés költségeit.
Andor László foglalkoztatásért felelős uniós biztos az FN24-nek azt mondta: az Európai Unión belüli szabad mozgás egy vívmány. Az ellentmondásaival (például a fiatalok elvándorlásával) az Európai Bizottság eddig nem foglalkozott. A munkaerő-áramlásba direkt módon nem avatkoznak bele. A felsőoktatási törvényben szereplő hallgatói röghöz kötéssel kapcsolatban csak annyit mondott: ennek a jogszabálynak az elemzése még zajlik.
A fiatalok harmada elmenne
A magyar fiatalok mindössze 3 százaléka vállalt már külföldön munkát, de több mint egyharmaduk dolgozna szívesen az országhatáron kívül olvashatjuk az Ipsos Zrt. egyik felmérésében. A válaszadók közül legtöbben Európában maradnának. Ötven százalékuk két évnél hosszabb időre tervezné távollétét, és a legtöbben (35 százalékuk) a vendéglátásban, negyedük pedig a szolgáltatás vagy kereskedelem területén helyezkedne el. A felmérésből kiderül: a külföldi munkavállalás elsősorban a magasabb kereset (98 százalék) és életszínvonal (78 százalék) miatt vonzza a fiatalokat.
Ausztriában a vendéglátás, az építőipar és a kereskedelem területén dolgozik sok magyar. Ezeknek a dolgozóknak egy része érdekes rétegét alkotja a külföldi munkavállalóknak: sokan közülük a határ menti magyar településekről ingáznak, tehát valójában Magyarországon élnek.
Nagy-Britannia az egészségügyi dolgozók legkedveltebb célországa, a mediterrán államokban pedig főleg a nyári szezonban szállodai animátorként dolgozik sok honfitársunk. Németország inkább a fizikai dolgozókat, a szakmunkásokat (CNC esztergályosokat, ipari festőket, fényezőket, lakkozókat, henteseket, hegesztőket) és a vendéglátósokat várja, ám igen sok mezőgazdasági idénymunkát is kínálnak, például gyümölcsszedést derült ki a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat egy korábbi migrációkutatásából.
- 2026.01.09Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben. A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A program és a regisztráció a jegyek menüpont alatt.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
Már a januári fizetéssel érkezhet a kedvezmény az édesanyáknak és a családoknak - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szerdán az MTI-vel. Teljes cikk
A források felelős és kiszámítható felhasználása, valamint a beérkezett pályázatok alapos, szakmailag megalapozott értékelése érdekében 2026.... Teljes cikk
A fiatalok elsősorban nagyobb egyszeri kiadásokra használják a munkáshitelt a K&H tapasztalatai szerint. Teljes cikk
- "Elkezdik majd böngészni az állásportálokat" - lavina indulhat be, ha kirakatba kerülnek a fizetések 3 hónapja
- Tömegesen mennek el a dolgozók – a magyar cégek még mindig nem értik, miért 3 hónapja
- Első fecske? - egy 11 ezer fős ország "költözik" a klímaváltozás miatt 5 hónapja
- Egy jó állásért mindent? - újra csomagol a magyar munkaerő 6 hónapja
- Kik szívják el az agyakat 2025-ben? 6 hónapja
- Trump: a keményen dolgozó migráns munkással kivételt kell tenni 7 hónapja
- Ki fogja elvégezni a "piszkos munkát", ha szigorítják a bevándorlást? 7 hónapja
- Orbán Viktor szerint milliószám jönnek majd az ukrán munkások 9 hónapja
- Fogy a munkaképes korú lakosság - nagy a nyomás az uniós munkaerőpiacokon 13 hónapja
- Kötelező személyesen megjelenni a munkahelyen - Donald Trump aláírta első elnöki rendeleteit 13 hónapja
- Nagy árat fizetnek azok a cégek, akik korlátozzák a rugalmas munkát 1 éve
A tudás törvényei: a megértés kulcsa