Melyik egyetemen érdemes tanulni?
Annak ellenére, hogy egyre javul az európai egyetemek finanszírozása, a vállalati szféra és a felsőoktatás valamint a tagállamok közötti együttműködés, még mindig jelentős az uniós felsőoktatási intézmények lemaradása világszíntéren, csak az Amerikai Egyesült Államok és Ázsia mögött kullogunk.
Mindez nagyon szép és jó, azonban a megvalósulás iránt érzett remény könnyen szertefoszlik, ha tisztában vagyunk az adatokkal, az idei évre ugyanis az uniós növekedést 2 százalékosra prognosztizálják, szemben a 2,4 százalékos amerikai és a 10 százalékos kínai adattal. Ráadásul az európai intézmények sem remekelnek a nemzetközi rangsorokban.
A legújabb Times Higher Education Supplement felmérés szerint a legjobb 50 egyetem közül csupán 12 európai, miközben 20 amerikai. Ami Kínát illeti, még a 2004-es felmérés idején nem kerültek be a legjobb 50 közé, addig a 2007-es listán már kettő is szerepel. A listát egyébként több kritérium alapján állítják fel, így például a megszerzett Nobel díjak, tudományos kutatási publikációk, illetve a nemzetközi diákok száma. A legjobbak közül természetesen nem maradhat ki a Harvard, a Yale, a Princeton, illetve az Oxford és a Cambridge. A THES listájára magyar egyetemnek nem sikerült bejutnia.
A magyarázat szerint az ok részben a finanszírozási oldalon keresendő. Az Európai Unióban átlagosan a GDP 1,3 százalékát fordítják a felsőoktatásra, ami diákonként 8700 eurót (2 millió forintot) jelent. Ennek nagy részét az állami költségvetésből fizetik ki. Az Egyesült Államokban a GDP-arányos finanszírozás 3,3 százalékos (ez 36 500 euro, vagyis 8,6 millió forint), azonban a pénz legnagyobb része szponzorációból származik.
- 2023.02.16Lean black belt képzés A képzés során a résztvevő megismerhetik azokat a haladó és új lean módszereket, illetve az Ipar 4.0-hoz kapcsolódó fejlesztéseket, amelyek ráépülnek és kiegészítik a korábbi lean ismereteiket, ezzel szélesebb körben tudják a szervezetüknél folyó lean bevezetést támogatni.
Részletek
Jegyek
- 2023.02.16CX-Ray elégedettségfelmérés online workshop A munkahelyi hatékonyság az elégedett kollégákkal kezdődik! Skálázható, szűrhető eredmények - tudd meg, munkatársaid szerint, mik a valóban égető problémák!
Részletek
Jegyek
- 2023.02.23CX-Ray teljesítményértékelés online workshop Miért fontos a TÉR? Az egyértelmű egyéni és csapat célok és a folyamatos visszajelzés az elkötelezettséget és motivációt kiemelten meghatározó tényezők.
Részletek
Jegyek
- 2023.03.22recruiTECH konferencia A recruiTECH elsősorban HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding specialistáknak és learning & development szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a toborzási céljaikért a munkaerőpiacon, akik keresik az új megoldásokat, melyek segítségével hatékonyabbá tehetik vállalatuk tevékenységét.
Részletek
Jegyek
A tanulók magyar nyelvből és matematikából is vizsgáznak. Teljes cikk
Van olyan képzés, ahol 80 ezerrel kell majd többet fizetni egy félévért, mint tavaly szeptemberben. Teljes cikk
Az államtitkár szerint hazai és uniós forrásokból valósítanák meg a béremelést. Teljes cikk
- Nyílt napot tart a Nemzeti Közszolgálati Egyetem 1 hete
- Merkely Béla maradhat a Semmelweis Egyetem rektora 2 hete
- Öt új szakot indít a Corvinus Egyetem, mindet angolul 2 hete
- Erasmus nélkül elszigetelődnek a magyar egyetemek 4 hete
- Nemzetközi szövetség élére állt a Soproni Egyetem 4 hete
- A karriertervezés köré szerveződött az idei Educatio kiálllítás 4 hete
- A már zajló Erasmus programokat nem érinti az uniós korlátozás 4 hete
- Stop Erasmus? Kimaradhatnak az uniós csereprogramból az alapítványi egyetemek 1 hónapja
- Újévi fogadalmak a munkahelyen: 3 működő tipp 1 hónapja
- Előkelő helyezést ért el a Soproni Egyetem a fenntartható egyetemek világranglistáján 2 hónapja
- Decemberben és januárban is lesz nyílt nap a Budapesti Gazdasági Egyetemen 2 hónapja