Minél kisebb egy magyar cég, annál nagyobb a munkavállalók szava
A száznál kevesebb főt foglalkoztató cégek nyitottak leginkább az innovatív megoldásokra, és a beosztottakat is sokkal inkább bevonják a döntéshozatalba, derül ki a Profession.hu cégvezetőket megszólaltató kutatásából.
Fontos a szabályozottság
A döntési folyamatok szabályozottsága a legtöbb Magyarországon működő kkv esetében fontos tényező: leginkább a 100 fő feletti cégekre jellemző, hogy a döntéshozatali mechanizmus szabályozott keretek között zajlik (79 százalék), de a kisebb méretű vállalatok többségénél is ezt az elvet figyelhetjük meg. A vállatok kétharmadánál a vezető személye nagy hatással bír a döntés kimenetelére, a személyes tulajdonságok tehát igen sokat számítanak egy-egy elhatározás vagy irányvonal meghozatalakor.
"Minél kisebb egy vállalkozás, annál jellemzőbb, hogy a vezetők bevonják a kollégákat az új dolgozók kiválasztásába is. A kisvállalkozásoknál ugyanis az új munkavállaló vállalati kultúrába való illeszkedése az egyik legfontosabb szempont. Megfigyelhető trend, hogy a nagyvállalatoknál is egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a személyiség feltérképezésének a szakmaiság mellett." - mondta Sámson Dorottya, a Profession.hu munkaerőpiaci szakértője.
A nagyobb cégek számára fontosabb a tervezhetőség
A vállalatok többsége hajlandó újító megoldásokat alkalmazni, amíg azok hatása kiszámítható a cég számára. Elmondható, hogy a kiszámíthatóság a 100 fő feletti cégek számára kirívóan fontos, 81 százalékuk szerint ez az egyik legfontosabb döntéshozatali faktor. Az innovatív, kockázatvállaló szemlélet inkább a kisebb méretű - és emiatt rugalmasabban működő - vállalatokra jellemzőbb.
A pénzügyi fegyelem cégmérettől függetlenül fontos a vállalatoknak, a mikrovállalatok azonban itt is némileg eltérnek az átlagtól - 42 százalékuk állította, hogy a döntéshez igazítják a költségvetést, és nem fordítva. Megalapozott döntések meghozatalához a vállalatok sok időt fektetnek az előzetes információ- és adatgyűjtésbe, ez a döntés meghozatalára fordított idő 39 százalékát teszi ki, ezt ráfordított időben a döntési opciók kidolgozásának (32 százalék) és az információk értékelésének (18 százalék) folyamata követi.
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
Debrecen déli ipari övezetében, egy Jedlik Ányos utcai gyárhoz riasztották a tűzoltókat szerda este Debrecenben - tájékoztatta a hajdú-bihari... Teljes cikk
Míg 2018-ban 740 ezren igényelték az szja-bevallás tervezetének postai kiküldést, addig 2025-ben már csak 75 ezren éltek ezzel a lehetőséggel. Egyre... Teljes cikk
Több mint 200 dolgozó elbocsátásáról szóló hírek miatt szólította fel nyilvánosan az OTP Bank elnökét, Csányi Sándort a leépítések... Teljes cikk
- AI, AI, mondd meg nékem, kit rúgjak ki jövő héten – és ez nem mese! 8 hónapja
- Adatvezérelt döntéshozatal: új irányzat az iparban 10 hónapja
- Mi a különbség az osztrák és a magyar cégek HR struktúrái között? 1 éve
- Adatvezérelt HR: Hogyan tehetjük hatékonyabbá a döntéshozatalt? 1 éve
- Így hozz döntést, adatok segítségével! 2 éve
- 3+1 tipp: így kerüld el a rossz vezetői döntéseket! 3 éve
- Viselkedéstervezés: Hogyan lehetünk hatással a saját és mások viselkedésére? 3 éve
- Szigorúbban szabályozná az üzemi tanácsok működését az Európai Bizottság 3 éve
- A nudge-ok használata a munkahelyen: ötletek és példák 3 éve
- A legjobb álláskereső oldalak 3 éve
- Végtelen stresszben élünk - hogyan próbáljuk oldani a megfelelés kényszerét? 4 éve
Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben