Megjelent: 5 órája

AI, AI, mondd meg nékem, kit rúgjak ki jövő héten – és ez nem mese!

A vezetők egyre gyakrabban bízzák rá az AI-ra a kritikus HR-döntéseket: előléptetést, fizetésemelést, sőt elbocsátásokat is. Egyre több cég használja az AI-t arra, hogy adatokat elemezzen és javaslatokat tegyen, de a döntések mögötti algoritmusok sokszor átláthatatlanok, elfogultak, és jogi kockázatokat rejtenek. Mindez emberek karrierjét érinti, miközben a menedzserek többsége nincs felkészítve arra, hogyan kezeljék az AI okozta kihívásokat.

Leépítés? Fizetésemelés? A gép már döntött-

A vezetők egyre inkább megbíznak az AI-ban (mesterséges intelligenciában), hogy nagy tétű döntésekben segítsen, például az elbocsátások, előléptetések vagy fizetésemelések eldöntésében – derül ki a Resume Builder új tanulmányából.

A HR-területen alkalmazott AI-alapú döntéshozatal azonban diszkriminációhoz és más típusú perekhez vezethet – figyelmeztetnek szakértők az Axiosnak.

A teljes kép

A munkaadók egyre gyakrabban ösztönzik a dolgozókat, hogy generatív AI-t (pl. ChatGPT-t) használjanak a munkafolyamataikban, és úgy tűnik, hogy azok, akik AI-ismeretekkel rendelkeznek, jobb fizetést és több karrierlehetőséget kapnak.

Ugyanakkor az AI-eszközökhöz kapcsolódó képzések és belső szabályzatok még ritkák, és az eszközök olyan gyorsan fejlődnek, hogy nehéz lépést tartani velük.

Az AI alkalmazása emberek karrierjének megítélésére kockázatos, különösen azért, mert ezek az eszközök hajlamosak "hallucinációkra" (azaz hamis állításokra), és sokszor nem értjük pontosan, hogyan működnek.

A kutatást az elmúlt hónap végén végezték online, és 1.342 amerikai, teljes munkaidőben dolgozó menedzserszintű alkalmazott válaszolt rá.

Ötből egy menedzser nem is ellenőrzi ezeket az AI-döntéseket, hanem automatikusan elfogadja őket

A menedzserek 65%-a szerint használnak AI-t a munkahelyükön, és ezen belül 94% azt mondta, hogy az AI-eszközöket arra is használják, hogy döntéseket hozzanak a beosztottjaikról – derül ki a jelentésből.

A menedzserek több mint fele azt mondta, hogy AI-t használnak annak megítélésére, vajon egy beosztottat elő kell-e léptetni, fizetésemelést kell-e kapnia, el kell-e bocsátani vagy leépíteni.

Az AI-t ilyen döntésekhez használó menedzserek kicsivel több mint fele a ChatGPT-t használta. Mások a Microsoft Copilotot, a Google Gemini-t vagy más AI-eszközöket vettek igénybe.

A menedzserek többsége azt mondta, bízik abban, hogy az AI „igazságos és elfogulatlan”, és meglepően sok (20%) közülük emberi beavatkozás nélkül hagyta, hogy az AI hozza meg a döntést.

Mindössze a menedzserek egyharmada állította, hogy formális képzést kapott arról, mit tudnak és mit nem tudnak az AI-eszközök.

„Ahead of their skis”

A menedzserek új módokat keresnek arra, hogyan vezessék be az AI-t, valószínűleg a szervezetük nyomására – mondta Stacie Haller, a Resume Builder vezető karriertanácsadója az Axiosnak.

„Mindenki egy kicsit kísérletezget, de számomra ez óriási piros zászló, amikor emberek karrierjéről van szó” – mondta Haller. Haller szerint a vállalatok túl gyorsan, kellő előkészület és óvatosság nélkül vetik bele magukat az AI alkalmazásába a HR-ben.

"Aahead of their skis” – mondja a szakember, ami magyarul annyit tesz, hogy „túlságosan előreszaladtak” vagy „megelőzik a saját tudásukat/felkészültségüket” – azaz felelőtlenül sietnek előre egy veszélyes terepen.

Közelebbről nézve

A jelenlegi adatokból nem derül ki egyértelműen, hogyan használják pontosan az AI-t a menedzserek a vezetői feladatok automatizálására. – lehet pusztán adminisztrációra, de akár komoly döntések meghozatalára is, például elbocsátás.

Az AI segíthet például az alkalmazotti visszajelzések összegzésében, vagy trendek felismerésében – mondta Lynda Gratton, a London Business School vezetési gyakorlat professzora az Axiosnak.

Ugyanakkor – teszi hozzá Gratton – gond lehet azzal, milyen minőségű adatok kerülnek be az AI-modellekbe.

Még ha az AI pontos adatokból dolgozik is – tehát nem „hibás” számokkal, tényekkel – akkor is képes újratermelni a már meglévő torzításokat, előítéleteket.

Ez azért van, mert az AI abból tanul, amit az emberek korábban döntöttek, leírtak vagy értékeltek. Ha ezekben az adatokban van például:

  • nemi, életkori, etnikai, iskolázottsággal kapcsolatos elfogultság,
  • vagy korábbi HR-döntésekben rendszerszintű részrehajlás,

akkor az AI ezeket nem javítja ki, hanem lemásolja, sőt felerősítheti.

Tudják, mire kattintasz és azt is, mikor fogsz kiégni - így figyelik a dolgozókat 2025-ben

- olvassa el korábbi cikkünk! 

kép: freepik

  • 2025.09.25recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznakinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Nagy a baj a győri Audinál - elindult a csendes leépítés?

Több mint ezer dolgozót helyeztek át alacsonyabb bérű munkakörbe a győri Audinál – akár bruttó 400 ezer forinttal alacsonyabb bérrel. Az... Teljes cikk

Mesterséges intelligenciával írtad a CV-det? Erről ismeri fel a szakértő

Egyre gyakoribb, hogy az állásra pályázók mesterséges intelligencia segítségét veszik igénybe az önéletrajz megírásához. Nem ördögtől való,... Teljes cikk

Mi a leggyakoribb felmondási ok és miért nem meri kimondani senki?

A hazai munkaerőpiac látszólag megnyugodott: a dolgozói fluktuáció országos szinten csökken, a vállalatok mégis egyre nagyobb kihívásokkal néznek... Teljes cikk