Pokorni Zoltán: Nem az egyetemi helyek szűkítése a megoldás
Pokorni Zoltán, a Fidesz oktatáspolitikusa rossz üzenetnek tartja a tankötelezettség korhatárának leszállítását és azzal sem ért egyet, hogy kevesebb diplomásra van szükség. Elutasítja a nemzetgazdasági tárca felfogását az oktatás szerepéről, és a szakmunkásképzés eltömegesítésére vonatkozó törekvéseket is.
A Széll Kálmán-terv, költségvetési megfontolásból, valóban csökkenteni akarja az államilag finanszírozott hallgatói helyek számát. A másik érv az, hogy a képzettségi szerkezetet is át kell alakítani, vagyis kevesebb diplomás kell és több szakmunkás. Ezt nem fogadom el. Minden sikeres ország a felsőfokú végzettséggel rendelkezők arányának növelésével biztosítja a gazdaságának versenyképességét. A diploma társadalmi és gazdasági értéke sem megkérdőjelezhető. Tény, hogy a magyar gazdaságban hiányoznak jól képzett szakmunkások. De nem azért hiányoznak, mert túl sokan szereznek diplomát, hanem azért, mert a szakképzést nem tudtuk erre alkalmassá tenni az elmúlt évtizedben, rengetegen lemorzsolódtak és alacsony a felnőttképzésben résztvevők aránya. Nem az a megoldás, hogy az egyetemi helyek szűkítésével a feltörekvő középosztálybeli családokat visszakényszerítsük a szakképzésbe.
"A magyar oktatáspolitika azon dolgozik, hogy a lemorzsolódás csökkenjen a közoktatásban" - egyebek között így reagált Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár Pokorni Zoltán fideszes Népszabadságban megjelent interjújára. A Duna Televízió reggeli műsorának nyilatkozó Hoffmann szerint nem lesznek zsákutcás életutak, lesz visszatérési lehetőség a magasabb szintű oktatásba, de mindenki maga döntheti el tizenhat éves korában, hogy merre folytatja tovább az életét.
Népszabadság/Duna TV