Romániában egységesítenék a férfiak és a nők nyugdíjkorhatárát
A férfiak és a nők nyugdíjkorhatárának egységesítését is tartalmazza az a törvénytervezet, amelyet a román kormány felelősségvállalással terjeszt a parlament elé.
A múlt heti kormányválság után felállt kisebbségi Boc-kormány talpa alatt meglehetősen ingatag a talaj a romániai belpolitikai válság miatt, ezért nehéz megjósolni, hogy mi lesz a tervezet sorsa. Viszont tény: Románia megígérte a Nemzetközi Valutaalapnak, hogy már az idén elfogadja az új nyugdíjtörvényt, amit 2010-től kellene alkalmazni.
A jogszabálytervezet tartalmazza a kormány egyik legfőbb ígéretét is, miszerint változtatnak a nyugdíjak kiszámítási módján, így a járandóság emelését nem a bruttó átlagfizetéshez viszonyítják, hanem csak az évi inflációval igazítják ki.
A tervezet a nyugdíjkorhatár fokozatos emeléséről is rendelkezik. Így 2014-ig a nők esetében 60 évre, férfiaknál pedig 65 évre növelik a korhatárt, 2030-ban pedig férfiak és nők egyaránt csak 65 évesen mehetnek nyugdíjba, ha a teljes értékű szolgálati idő utáni járandóságra tartanak igényt.
A kormányfő szerint azért van szükség az új jogszabályra, mert 2009-ben a központi költségvetésből már 1,5 milliárd eurót - a nyugdíjkiadások 15 százalékát - kellett átutalni a nyugdíjrendszerbe, hogy az ne omoljon össze.
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
A háztulajdonosok több mint fele azt állítja, hogy félretesz pénzt arra az esetre, ha hirtelen munka nélkül maradna, a bérlők közt alacsonyabb ez az arány. Teljes cikk
Egy friss felmérésben a válaszadók nagy része egyetért abban, hogy vezetők vagy nem veszik észre, hogy nem kapnak lehetőséget teljes potenciáljuk... Teljes cikk
Jelentősen csökkent a vállalat bevétele 2025-ben. Teljes cikk
- Kollektív elbocsátást jelentett be az egyik legnagyobb román autóipari cég 2 hónapja
- Nyugdíj 2026: mi marad és mi változik? 2 hónapja
- Mire számíthatnak a nyugdíjasok 2026-ban? Itt vannak a legfontosabb tudnivalók 3 hónapja
- Szakértő cáfol: nem változik a nyugdíjkorhatár 2026-ban 4 hónapja
- Munkahelyi balesetek jogi kezelése a HR szemszögéből 4 hónapja
- "Ez már modern rabszolgaság" - általános sztrájk a 13 órás munkanap ellen 5 hónapja
- Kétszáznál több dolgozót bocsátanak el ebből az erdélyi gyárból 5 hónapja
- Akár egy évvel csökkenteni is lehetne a magyar nyugdíjkorhatárt 5 hónapja
- Brutális támadás ázsiai vendégmunkások ellen – "olyan munkát végeztek, amit más nem vállalna" 6 hónapja
- Nem mindegy, mikor kérjük a nyugdíjat 7 hónapja
- Nyugdíjreform Romániában: több adó, kevesebb szabadság a megtakarítások felett 7 hónapja
Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben