kapubanner for mobile
Megjelent: 12 éve

Sok helyen nem vállalhatnak a nők munkát szabadon

Legkevesebb tizenöt országban továbbra is tilos a nőknek férjük beleegyezése nélkül munkát vállalni, összességében mégis történt némi előrelépés a női egyenjogúság területén - olvasható a Világbank egy kedden közzétett jelentésében.

"Számos társadalomban előrelépés tapasztalható, lassacskán vállalkoznak a nőket érő diszkrimináció hagyományos formáinak felszámolására, azonban még mindig sok a tennivaló" - hangsúlyozta Jim Yonk Kim, a Világbank elnöke a "Nők, problémák és jogok" című jelentés előszavában.

A kutatás 143 országot vizsgált, közülük 15 államban - például Iránban, Szíriában, Bolíviában vagy Gabonban - rendelkeznek a férjek azzal a joggal, hogy megakadályozzák feleségeik munkába állását. A Guineai Köztársaságban a feleségeknek lehetősége van arra, hogy bírósághoz forduljanak, és a "család érdekeit szem előtt tartva" semmisnek nyilváníttassák a férj munkába állásukat ellenző döntését.

Oroszországban összesen 465 olyan szakmát tartanak számon, amelyet nőknek tilos végezni. Ilyen foglalkozás például a vízvezeték-szerelő, a vasúti váltóőr vagy a mezőgazdaságijármű-vezető.

Legalább 29 országban - többek között Szaúd-Arábiában, Hondurasban vagy Szenegálban - a jog rendszeresen a férfiakat nevezi meg családfőként, és rájuk bízza a család életével kapcsolatos lényeges döntéseket. A férfiak igényelhetnek hivatalos dokumentumokat (útlevelet, személyi igazolványt) vagy nyithatnak bankszámlát. Néhány nyugati ország azonban szintén sokáig halogatta a nők és férfiak közötti jogi egyenlőség bevezetését: Spanyolországban 1981-ig, Svájcban 1984-ig kellett várni arra, hogy a nők férjük beleegyezése nélkül is bírósághoz fordulhassanak.

A kutatás számos előrehaladásról is beszámol. Két év alatt 44 országban 48 olyan jogszabályi változtatás történt, amely csökkenti a nők elleni diszkriminációt. Elefántcsontpart területén például 2013 óta férjük beleegyezése nélkül, szabadon vállalhatnak munkát a nők.

Mindenesetre a jelentés hangsúlyozta az előrehaladás törékenységét, és példaként említette az Egyiptomban nemrég lezajlott "törvénykezési fordulatot". Az észak-afrikai országban a Muzulmán Testvériség hatalomra kerülése után megszüntették a nemek közötti diszkrimináció ellen korábban alkalmazott alkotmányos garanciákat.

A Világbank beszámolója a házastársak ellen elkövetett erőszak tárgyában megállapította, hogy az e témában vizsgált 100 ország közül 76 államban hoztak intézkedéseket a jelenség ellen, a Közel-Keleten és Észak-Afrikában azonban továbbra is komoly elmaradások tapasztalhatóak.
  • 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznakinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
55 évesen nyugdíj? A kormány a nehéz fizikai munkát végzőknek kedvezne

Szlovákiában egyre komolyabban fontolgatják, hogy a nehéz fizikai munkát végzők hamarabb mehessenek nyugdíjba – akár már 55 éves kortól. Bár az... Teljes cikk

A dolgozók közel fele szerint a főnökük nem érti őket

A rossz vezetés és a dolgozók félreértése a vállalatok számára a legtehetségesebb munkatársaik elvesztését jelentheti, állítja egy friss kutatás. Teljes cikk

Több menedzser lesz a Starbucks kávézóiban

A rendszert az Egyesült Államokban és Kanadában vezetik be. Teljes cikk