kapubanner for mobile
Megjelent: 18 éve

Változnak a munkaerő-kölcsönzés szabályai

A munkaerő-kölcsönzés január elsejétől megváltozott törvényi szabályozása mintegy száztízezer magyar munkavállalót és több száz céget érint. A jogalkotó szándéka a kiskapuk megszüntetése volt, a gyakorló szakemberek szerint az új szabályok sokszor nem életszerűek.


Kapcsolódó témák

Láthatatlan és olcsó munkaerő árasztja el hazánkat

OÉT: éles vita a munkaerő-kölcsönzésről

2005: a nagy változások éve a munkaerőpiacon

Uniós jogszabály készül a munkaerőkölcsönzésre



A munkaerő-kölcsönzés – eredeti koncepciója szerint – a rugalmas foglalkoztatást teszi lehetővé, az eddigi gyakorlat azonban azt mutatta, hogy a kölcsönzött munkavállalók más, általában kedvezőtlenebb körülmények között dolgoznak, mint a munkaszerződéses társaik: a bérek tendenciózusan alacsonyabbak, rájuk nem vonatkoznak a kollektív szerződések. A tavaly év végén elfogadott, idén január elsején hatályba lépő törvénymódosítás a gyakorlati szakemberek szerint a visszaélésekből indult ki, így az új szabályok egy része nem életszerű, ami jelentősen megnehezíti azoknak a munkaerő-kölcsönzőknek is a dolgát, amelyek eddig is legálisan éltek ezzel a foglalkoztatási lehetőséggel.

Trükkös vállalatok

Csaposs Noémi, a Személyzeti Tanácsadók Magyarországi Szövetségének (SZTMSZ) alelnöke a FigyelőNetnek elismerte, hogy voltak, vannak olyan vállalatok, multik és kisebb vállalkozások, melyek azért alapítottak munkaerő-kölcsönző cégeket, hogy költségeket takarítsanak meg, és ez két irányba is kedvezőtlenül hatott. Egyrészt sokszor a munkavállalók jogai sérültek, másrészt a törvény torzította a piaci versenyt: mivel azoknak a cégeknek, amelyeknek lehetőségük volt a cégalapításra, sikerült lejjebb szorítaniuk a költségeiket, ezáltal versenyelőnyre tettek szert. Ezzel a törvény adta lehetőséggel főleg azok a vállalkozások éltek, melyek tartós munkaerő-kölcsönzésre rendezkedtek be, ahol a kölcsönzött munkaerővel nem a kapacitásbeli problémákat akarták áthidalni, vagy nem szezonális jelenségről volt szó.

Molnárné Nagy Ágnes, a Foglalkoztatási Hivatal jogi főosztályának vezetője szintén úgy látja, számos cég visszaélt a munkaerő-kölcsönzéssel. Szerinte sok cég a járulékfizetési kötelezettségei alól akart kibújni, amikor kölcsönmunkaerővel töltötte fel a pozíciókat. Ennek egyik jellemző példája, amikor egy dolgozót ugyanabban a munkakörben négy órában, munkaszerződéssel foglalkoztattak, majd további négy órában alkalmi munkavállalói könyvvel, kölcsönzött munkaerőként. Az utóbbit a megváltozott jogszabályok már nem teszik lehetővé. Az sem volt ritka, hogy egy cégtulajdonos egy munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó Kft.-t vagy Bt.-t alapított, melyen keresztül saját cégéhez közvetített ki munkaerőt az általánosnál kedvezőtlenebb szabályok szerint.

Szép célok

A visszaélések megszüntetésének érdekében a január elsejétől hatályos módosítások értelmében többek között tilos a kölcsönzés olyan cégek között, ahol az egyik munkáltató tulajdonosa – részben vagy egészben – azonos a másik munkáltató tulajdonosával, sőt a kölcsönvevő és a kölcsönadó cégek tulajdonosi körében semmilyen átfedés nem lehet. A két munkáltató egy harmadik szervezethez kötődő tulajdonjogi viszonya alapján sem állhat kapcsolatban egymással.

A törvénymódosítás elkészítésénél abból az elvi megfontolásból indultak ki, hogy egyenlő munkáért egyenlő bér jár. Ezért az új jogszabály úgy rendelkezik, hogy a fokozatosságot szem előtt tartva, bizonyos idő elteltéhez, illetve a foglalkoztatás céljához kötődően a kölcsönbeadó köteles a kölcsönzött munkavállalók munkabérét, illetve a további juttatásait a nem kölcsönzés alapján dolgozó munkavállalókat megillető mértékűvel azonos szintre emelni.

A módosított jogszabály továbbá megtiltja a munkaerő-kölcsönzést, ha a munkavállaló korábban – hat hónapon belül – a kölcsönvevőnél állt munkaviszonyban, vagyis más céget kell keresnie a dolgozónak.

A törvénymódosítások a feketemunkát is igyekeznek visszaszorítani. A friss törvény szerint a kölcsönbeadó köteles bejelenteni a kölcsönzést az Egységes Munkaügyi Nyilvántartásba, még mielőtt a munkavállaló munkába áll, az igazoló okirat másolatát pedig el kell juttatnia a kölcsönvevőnek.

Nem mindig életszerű

A jogszabályi változások azonban nagyon érzékenyen érinthetik azokat a cégeket, melyek tevékenységeik egy részét kiszervezték, például az informatikai üzletágat vagy az ügyfélszolgálatot. A vállalatok ugyanis a legtöbbször kölcsönzött munkaerővel fedték le ezt a területet, az életbe lépő jogszabály szerint viszont a fél évnél régebben a cégnél tevékenykedő kölcsönmunkaerőt állományba kell venni.

Emellett a törvény megtiltja, hogy féléves perióduson belül visszakölcsönözzék azt a dolgozót, aki korábban már vállalt munkát az adott cégnél. Az SZTMSZ alelnöke szerint a legtöbb cég képtelen előre felmérni, amikor elbocsátja a kölcsön vett munkavállalóját, vajon nem lesz-e szüksége rá három hónap múlva ismét. Csaposs Noémi úgy gondolja, hogy a hat hónapon belüli újrakölcsönzés tiltása túl hosszú idő. A szakember mindamellett nem tart attól, hogy munkaerőhiány lép fel bizonyos területeken, a cégek mozgatni fogják a dolgozókat. Úgy véli továbbá, hogy a jogalkotó szakszervezeti nyomásra cselekedett ugyan, de az elszigetelt eseteket nézték, a visszaélések oldaláról közelítették meg a kérdést.

Ellehetetlenülő cégek?

Magyarországon mintegy százötven cég foglalkozik munkaerő-kölcsönzéssel, Töreky Renáta, a Manpower munkaerő-kölcsönző és –közvetítő cég Pest megyei régióvezetője szerint a törvénymódosítás ellehetetleníti a munkaerő-kölcsönzést. Sérelmezi egyrészt, hogy a tavaly, az év utolsó napjaiban elfogadott törvénymódosítás idén január elsejével hatályba lépett, nem adva ezzel lehetőséget a kölcsönző cégeknek a felkészülésre. A törvénymódosítás emellett számos adminisztratív terhet ró a kölcsönzőkre, és a kölcsönmunkaerővel dolgozó cégeket is kellemetlen helyzetbe hozhatja, a munkabérek felzárkóztatásánál ugyanis bizalmas – például a fizetésekre vonatkozó - adatokra is szüksége lesz a kölcsönzőnek. Töreky Renáta szerint a változások különbözőképpen érinthetik az eddig kölcsönzéssel foglalkoztató cégeket, egy részük hathavonta lecseréli dolgozóit, mások leépítenek. A határok mentén pedig, főleg az ország északi részén a külföldi kölcsönmunkaerő nagyobb arányú térnyerésére lehet számítani.
  • 2024.05.16Atipikus foglalkoztatási formák – Dr. Bankó Zoltán Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.24Kiváló vezető képzés Tanteremben, 6 képzési napon, 4 szakmai vezetőtől tanulhat kis létszámú csoportban alap vezetői kompetenciákat, hogy HR vezetőként is versenyképes legyen! Most 15% kedvezmény!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Így keltik fel a fiatalok érdeklődését a légiipar iránt

Légiipari Szakmai Napokat tartanak a Börgöndi Repülőtéren, a kedden kezdődött kétnapos rendezvényt a Magyar Légiipari Klaszter szervezte a KTI... Teljes cikk

NAV: a személyi jövedelemadó-bevallási tervezetet érdemes május 21-e előtt átnézni

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal által készített szja-bevallási tervezetet május 21-én éjfélig lehet átnézni, elfogadni, módosítani és... Teljes cikk

Leendő pedagógusoknak indult álláslehetőségeket bemutató rendezvénysorozat

Akik arra születtek. címmel álláslehetőségeket bemutató országos rendezvénysorozat indult leendő pedagógusoknak kilenc, tanárképzést folytató... Teljes cikk

Kapcsolódó hírek