11 százalékkal kevesebb bér a magyar nőknek
Magyarországon a nők 11 százalékkal keresnek kevesebbet, mint férfitársaik, ám ez még mindig kedvezőbb a 15 százalékos uniós szinthez képest - tudatja a Világgazdaság az Európai Bizottság tegnapi jelentését.
Noha az Európai Unióban a felsőfokú végzettségűek 59 százaléka nő, csupán elenyésző részük diktál vezető, menedzseri pozíciókban. Igaz, tanulmányaikat nem is a legkeresettebb területeken folytatják (technológia, műszaki tudományok), és karrierjük is döcögősebb családalapítási törekvéseik miatt. Valójában a hölgyek fele irodai alkalmazottként vagy eladóként dolgozik, 40 százalékuk pedig a közigazgatásban, az oktatásban, az egészségügyben és a szociális szférában talál munkát.
A két nem közötti bérkülönbség tovább növekszik a végzettségi szint emelkedésével, a felsőfokú végzettségűek körében ugyanis 30 százalék feletti az eltérés a fizetésekben, míg a középfokú végzettségűeknél csupán 13 százalék. Tovább árnyalja a képet, hogy az 50-59 évesek körében több mint 30 százalékkal keresnek kevesebbet a nők, míg a 30 év alattiaknál hét százalék a differencia.
Vladimír Spidla, a jelentést bemutató biztos szerint a nők alacsonyabb fizetése nem fogható csupán a diszkriminációra, hiszen a hölgyeket általában többször lehet megtalálni részmunkaidős vagy rosszul fizetett állásokban, mint a férfiakat, valamint a hagyományos női állások is a fizetési rangsorok alsó régiójában találhatók - írja a Világgazdaság.
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
A demográfiai kihívások és a gazdasági stagnálás kettős szorításában telt a 2025-ös év a hazai munkaerőpiacon. Miközben a gazdasági környezet... Teljes cikk
Írország világszinten is egyedülálló lépésre szánta el magát: állandó alapjövedelem-programot indít művészek számára. A heti 325 eurós... Teljes cikk
Bár az uniós bértranszparencia-szabályozás több részlete még kidolgozás alatt áll, a vállalatok nem halogathatják tovább az arra való... Teljes cikk
- Rasszizmusvád a HR-szakma központjában: indul a Mohamed-per 3 hónapja
- Miért fizet jobban az egyetem az apáknak? – A fiatal kutatók bérkülönbségei 5 hónapja
- Felmérés: egyre több álláskeresőt ér diszkrimináció az életkora miatt 6 hónapja
- "Meghalt volna nélkülem" – kirúgták, miután megmentette a főnöke életét 7 hónapja
- Felmérés: az idősebb munkavállalók 90%-a tapasztalt már életkor alapján történő diszkriminációt 7 hónapja
- Több százezer migráns munkára kész – a rendszer mégsem kér belőlük 9 hónapja
- "Fel vagyunk készülve, hogy tíz rendőrből hat roma lesz?" - kihívások a foglalkoztatásban 9 hónapja
- Hol keresnek a legtöbbet? - íme az európai átlagfizetések 11 hónapja
- Az LMBTQ+ munkavállalók növekvő diszkriminációról számolnak be és kevésbé boldogok 11 hónapja
- Miért bukik meg a hagyományos HR a munkahelyi panaszok kezelésében? 11 hónapja
- Így befolyásolja a munkahelyválasztást az LMBTQ diszkrimináció 12 hónapja
Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben