A kerékpár karbantartásának lépései
Amíg új a bringa, addig nem igazán van teendőnk vele, legalábbis sokan ezt gondolják. Azonban tévhit, hogy “magára hagyhatnánk” a kerékpárt a vásárlás után. Nagyon fontos a rendszeres ápolása, karbantartása, amely egyrészt a személyes biztonságunkat, másrészt a bicaj hosszú élettartamát is garantálja.
Ha tanácstalan vagy a témát illetően, akkor tarts velem egy rövid cikk erejéig, és vegyük át lépésről lépésre, hogy milyen feladataid vannak a karbantartás során.
Az ellenőrzés jelentősége
Mivel kezdjük a karbantartást? Amikor hosszabb ideig nem használjuk a bringát, akkor bizony a gumik állapotát is ellenőrizni kell. Előfordulhat, hogy fel kell fújni a gumikat. Az aktuális guminyomást általában a külső oldaláról olvashatjuk le.
Aztán ajánlott még a fékeket is csekkolni. Mindig fontos, hogy időben meg tudj állni, ha szükséges, s ehhez a jól működő fék a kulcs. Csak így közlekedhetünk biztonságosan. Hogyan ellenőrizhetjük a fék állapotát? Húzzuk be az első féket, aztán próbáljuk meg előretolni a kerékpárt! Ha az nem mozdul, akkor a fék tökéletesen működik. Ezt követően próbálkozzunk ugyanezzel a hátsó féket illetően is. Így könnyen kiderül, hogy akad-e javítani való.
Tavasszal érdemes sárvédőt is felszerelni, hiszen a záporos-zivataros időben senki nem szeretne nyakig sáros lenni.
A lánc tisztítása
Talán a legfontosabb feladat a bringa életében a láncok tisztítása. Ilyenkor praktikus az állvány használata, amivel megkönnyítjük a teendőinket. A legegyszerűbb módja ennek talán az, ha speciális lánctisztító kiegészítőket is alkalmazunk. De az is megoldás, ha mi csak szivacsot és oldószert vetünk be. Egy olcsó fogkefével könnyen eltávolíthatjuk a szennyeződéseket.
Az erős, megvastagodott szennyeződések esetében már nincs olyan könnyű dolgunk. Ebben az esetben csak az áztatás segít. Szedjük le óvatosan a láncot a kerékpárról, majd helyezzük oldószeres vízbe! Áztassuk kb. egy óráig, majd törölgessük át és tegyük vissza a helyére!
Az olajat mindig a már megtisztított láncra kenjük fel! Szerencsére ma már beszerezhetünk az évszakhoz illő speciális láncolajat is. Ha nem tudod, hol keresd, akkor nézz szét a Kerekparom.hu: Kerékpár Webshop láncolaj kínálatában!
Hasznos szerszámok
Amikor állítgatunk és ellenőrzgetünk, akkor bizony kelleni fog néhány speciális szerszám is. Ilyenek a bowden vagy a fék állításához szükséges eszközök, de a gumileszedő, a hajtókar- vagy a kazettaleszedő, a kónuszkulcs, a láncbontó vagy a pedálkulcs is.
Jól jöhet még egy racsnileszedő, zsebszerszám vagy éppen egy praktikus szerszámoskoffer is, amelyben valamennyi kellék helyet kap.
A rendszeres karbantartás tehát nagyon fontos, nem szabad félvállról venni! Ne felejtsük el beszerezni ehhez a legszükségesebb eszközöket, hogy minden gördülékenyen menjen!
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Az országos tisztifőorvos a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. előrejelzése alapján harmadfokú hőségriasztást ad ki az... Teljes cikk
Egy kivételesen intelligens 2 éves kisfiúról ír a Guinness World Records, akinek különleges képességei már csecsemőkorában megmutatkoztak –... Teljes cikk