Adatvédelem álláskereséskor
Pályázáskor sok adatot kérhetnek, ám a munkáltató nem mindenről érdeklődhet. Sőt, csak azt tárolhatja, amihez hozzájárulunk.
Meghatározott adatok tartoznak a munkáltatóra...
A munkaviszony megszűnésekor kiállított munkáltatói igazolás adataiból világosan láthatóak, milyen személyes adat, információ tartozik a munkáltatóra. Ilyen adatok a munkavállaló neve, anyja neve, lakcíme, év, hónap, nap szerinti születési ideje és helye, TAJ - száma, a munkaviszonyban eltöltött időtartam hossza. A fontos adatok közé tartozik a munkavállaló béréből levonható tartozás, jogosultság, amennyiben ezt jogerősen állapították meg. A munkáltatói igazoláson azt is jelezni kell, ha a munkavállalót nem terheli semmilyen fizetési kötelezettség. A munkáltatóra tartozó adatok között szerepel a munkavállalóval kapcsolatban álló magán nyugdíjpénztár neve, címe és bankszámlaszáma.
A munkáltatónak bizalmasan kell kezelnie az adatokat
A munkáltatónak a hozzá kerülő álláskeresők, munkavállalók adatait bizalmasan kell kezelnie, biztosítva, hogy mások ne juthassanak az adatok birtokába, lehetőség szerint elzárva ezeket az illetéktelenektől. A munkáltatóknak tilos megőriznie az adatokat: időben meg kell ezeket semmisíteniük. A munkavállalók, álláskeresők adatai általában a személyügyre, a (leendő) munkavállaló közvetlen főnökére tartoznak. Abban, hogy az adott cégnél, vállalatnál ki jogosult az adatok megtekintésére, ismeretére, mindig a cég belső szabályozása dönt.
A szexuális orientáció, családi állapot, hobbi is tabu a pályáztató számára
A leendő munkavállaló szexuális orientációjára, a családi állapotára, hobbijára, felekezeti; esetleg szakszervezeti hovatartozására vonatkozó kérdés viszont sem szóban, sem írásban nem tehető fel az álláskereső számára. Költségvetési szerveknél ez alól egyetlen téma képez kivételt: a pártaktivistaságot firtató kérdés. A fenti területen ugyanis elvárás a párt semleges magatartás. A pályázó egészségügyi állapota is fontos kérdés lehet. Ez ügyben akkor lehet a munkáltatónak érdeklődnie, hogyha a pályázó fizikai állapotának a munkaköri alkalmasság szempontjából jelentősége van -pl. valaki lombikbébi-programban vesz részt.
A felvételi teszteknél is fontos az anonimitás
A munkaerő-felvételi eljárás során íratott alkalmassági teszteket-adatvédelmi szempontból-elvben név nélkül kell megíratnia a munkáltatónak, a kiválasztást végzőnek. Az ok itt is a diszkrimináció mellőzése.
Ex-dolgozókról is tilos információt szolgáltatni
A munkáltatónak nincs arra joga, hogy akár szóban, akár írásban előzőleg foglalkoztatott alkalmazottjáról információt szolgáltasson ki. Volt rá eset: egy férfi sikeres munkahelyváltását az akadályozta, hogy előző főnöke a munkaszerződés aláírása után felkereste a leendő munkáltatót, hogy kedvezőtlen színben tüntesse fel egykori beosztottját. A megfúrt alkalmazott csak bírósági határozat jóvoltából helyezkedhetett el új állásában. Sem a munkáltatóknak, sem a toborzóirodáknak nincs joguk a számukra-esetleg kellemetlen élmények miatt -megjelölni egyetlen pályázó adatait se, hogy a következő kiválasztási folyamatnál automatikusan kiessenek az esélyesek sorából. Amennyiben bizonyíthatóan ezt teszik, diszkriminációt követnek el. Így per esetén a bíróság saját hatáskörben dönthet a nem vagyoni kártérítés nagyságáról.
Írásos önrendelkezéssel mellőzhető a visszaélés az adatokkal
Ám az összes kellemetlenség elkerülhető, amennyiben az álláskereső állampolgár jogaival élve saját maga rendelkezik arról, mi történjen a pályázáshoz szükséges adataival. A vitás kérdéseket - megőrizzék, vagy megsemmisítsék a pályázók adatait, kiadható-e újbóli állásajánlat esetén harmadik személy számára, kérés esetén milyen határidővel őrizhetőek meg az adatok, visszaküldjék-e a jelentkezőnek - érdemes az álláskeresőknek írásos nyilatkozat formájában tisztázni.
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
A készségalapú felvétel évek óta a toborzás megújulásának ígérete, a mindennapi gyakorlatban azonban csak lassan nyer teret. Egy friss nemzetközi... Teljes cikk
Egy friss kutatás szerint az önéletrajzban feltüntetett hobbik az első szűrésnél is döntőek lehetnek – és nem mindegy, mit árulnak el rólunk. A... Teljes cikk
2026-ban egyre többen keresnek majd új állást, miközben a munkaerőpiacon nő a verseny. A LinkedIn legfrissebb listája szerint az AI-hoz kapcsolódó... Teljes cikk

Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben