Az év elejére 23 ezer fővel több álláskereső lett
Decemberhez képest nőtt az álláskeresők száma januárban, akkor 22,9 ezerrel kevesebb, 414,3 ezer fő volt nyilvántartva a munkaügyi központoknál – derült ki a Nemzeti Foglalkoztatási szolgálat 2014 januári gyorsjelentésének adataiból.
Januárban az álláskeresők több mint fele semmilyen pénzbeli támogatást nem kapott. 192,5 ezer álláskereső volt jogosult pénzbeli ellátásra, akiknek harmincegy százaléka álláskeresési ellátásban, a többiek pedig szociális jellegű támogatásban részesültek.
Legkevesebben Győr-Moson-Sopron megyében kerestek állást, emellett Budapesten, Vas és Pest megyében is jobb a helyzet az országos átlagnál.
A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) által használt definíció szerinti 15-74 éves munkanélküliek száma a 2013 negyedik negyedévében 403,3 ezer főt tett ki, amely 9,1 százalékos munkanélküliségi rátát eredményezett. A munkanélküliségi ráta az előző év azonos időszakához képest 1,6 százalékponttal volt kevesebb.
53 ezer pályakezdő munka nélkül
2014. januárban a nyilvántartásban 53,3 ezer pályakezdő szerepelt, arányuk az összes álláskereső között 12,2 százalékot jelentett. A pályakezdők létszáma az előző év azonos hónapjához képest 27,7 százalékkal mérséklődött.
A legtöbb pályakezdő fiatalt Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén megyékben tartották nyilván, de e két megye mellett még jelentős a Hajdú-Bihar megyében regisztrált pályakezdő álláskeresők száma is.
A pályakezdők aránya az összes álláskereső között a fővárosban (7,1 százalék) volt a legalacsonyabb.
A pályakezdő álláskeresők zárónapi száma a következőképpen alakult a megszerzett legmagasabb iskolai végzettség szerint: 36,9 százalékuknak legfeljebb általános iskolai, 19,8 százalékuknak szakiskolai, szakmunkásképző, 14,9 százalékuknak gimnáziumi, 22,9 százalékuknak szakközépiskolai, technikumi, 5,5 százalékuknak felsőfokú iskolai végzettsége volt.
A tartósan, egy éven túl nyilvántartásban lévő álláskeresők száma tovább csökkent az előző hónaphoz és az előző év januárjához képest is. A 127,5 ezer tartós állás nélküli az összes álláskeresőhöz viszonyítva 29,2 százalékos aránnyal szerepelt az év első hónapjában. Januárban a 25 éven aluli korosztályba 67,9 ezer álláskereső tartozott, az 50 éven felüli állástalanok száma 109,3 ezer fő volt. Az előbbiek 15,5 százalékot, az utóbbiak pedig 25,0 százalékot képviseltek az álláskeresők között.
A legnagyobb arányban 25 év alatti álláskereső Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, legkisebb arányban a fővárosban található. Az idősebb – 50 év feletti – korosztály jelenléte az álláskeresők között leginkább a fővárosra és Fejér megyére jellemző. A regisztrált álláskeresők között a szakképzetlenek aránya 49,2 százalék volt, az országos átlagtól alacsonyabb érték tizenhárom megyében mutatkozott januárban, a legalacsonyabb aránnyal Győr-Moson-Sopron és Csongrád megye rendelkezett.
Januárban 35,7 százalékkal kevesebben, összesen 75,6 ezren kerültek álláskeresői nyilvántartásba, mint egy évvel korábban. Közülük mintegy 5,0 ezer fő – az összes belépő mintegy 6,6 százaléka – első alkalommal kérte regisztrációját.
Sok a közmunka az üres állások között
A 2014-es év első hónapjában a foglalkoztatók összesen 32,0 ezer üres álláshelyet jelentettek be, amely egy év alatt szignifikáns emelkedést mutatott. Az újonnan bejelentett állások hetven százalékához a foglalkoztatók támogatást igényeltek – ezek legnagyobb része általában közmunka, de más esetekben is igényelhető támogatás.
A legtöbb új 3 ezer feletti munkaerőigény Borsod-Abaúj-Zemplén, Békés, Szabolcs-SzatmárBereg és Hajdú-Bihar megyéből érkezett, e négy területi egység esetében megjelenő álláslehetőségek a teljes kínálat 43,4 százalékát tették ki.
Összességében 2014. januárban 122,2 ezer munkahely állt rendelkezésre, amelyből a zárónapon 64,2 ezer állás maradt üres, betöltetlen. A vizsgált hónapban az újonnan bejelentett támogatott álláshelyek száma 22,3 ezer volt, amely az előző év azonos hónapjához képest 73,8 százalékkal emelkedett.
A legnagyobb támogatott munkaerőigény-kínálattal Borsod-Abaúj-Zemplén, Békés, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar megye rendelkezett. A támogatott állások aránya hét megyében 80 százalék felett volt decemberben. A tárgyhónapban az újonnan bejelentett nem támogatott álláshelyek száma 9,7 ezer darabot tett ki januárban, amely egy év alatt 25,4 százalékos növekedést mutatott. A legnagyobb munkaerő-kereslettel Győr-Moson-Sopron megye és Budapest rendelkezett. Januárban a nem támogatott állások elsősorban mechanikaigép-összeszerelő, egyéb szolgáltatási és szállítási, egyszerű ipari és bolti eladó foglalkozásokra vonatkoztak.
Hat cég jelentett be csoportos létszámcsökkentést
2014 januárjában 6 cég 181 főt érintő létszámcsökkentési döntését jelentette be az illetékes munkaügyi kirendeltségeken. Az érintett létszám jelentős csökkenést mutatott az előző év azonos időszakához és az elmúlt hónaphoz képest is. A vizsgált időszakban a csoportos létszámcsökkentés csupán három megyét jellemzett, Budapestet és Borsod-Abaúj-Zemplén, illetve Veszprém megyét