Építőipar: Ha megszűnik a kata, nőni fognak az árak és vállalkozások dőlnek be
Az építőipari szakemberek több mint kétharmada, 79 százaléka tartja jónak a katás adózást. Megszűnése esetén, bedőlő vállalkozásoktól, növekvő feketemunkától és áremelkedéstől félnek, ezért többségük szerint inkább módosítani kellene. Mindössze a szakemberek 8 százaléka szüntetné meg ezt az adónemet - állapította meg a Mapei Kft. gyorsfelmérése.
A 80 szakember megkérdezésével készült felmérésből kiderült, hogy a szakemberek 79 százaléka szerint a kata jó, mindössze 3 százalék szerint rossz adózási forma, további 15 százalék szerint pedig se nem jó, se nem rossz.
A válaszadók 80 százaléka hallott már a kormány tervéről, hogy szeretnének szigorítani a kata jelenlegi formáján. Mindössze 28 százalék ért ezzel egyet, míg 56 százalékuk ellenzi a szigorítást.
A megszüntetés, vagy túlzott szigorítás esetén 37 százalék véli úgy, hogy megnőne a feketemunka mértéke, megszűnnének vállalkozások 24 százalék szerint, 8 százalék szerint áremelkedéshez vezetne.
A kérdésre, hogy mit kellene tenni a katával, 46 százalék válaszolta, hogy meg kellene emelni a kata jelenlegi 12 milliós bevételi határát, valamint a 3 milliós korlátot. A szakemberek egyharmada szerint azonban nem kellene semmit tenni a katával, míg 8 százalékuk azon a véleményen van, hogy meg kellene szüntetni. A válaszadók 11 százaléka véli úgy, hogy meg kellene emelni a tételes adó összegét.
A katás adózás legnagyobb hátrányának döntően a nyugdíjra mért kedvezőtlen hatását tartják az építőipari szakemberek, 36 százalékuk tart ettől. A 3 milliós korlátot és 12 milliós bevételi határt 16 százalék tartja hátránynak, míg további 9 százalék a kevés pályázati lehetőséget, valamint a költségek elszámolásának hiányát.
Az építőiparban a kata egy kezdő vagy egyedül, esetleg alvállalkozóként, illetve akár mellékállásban dolgozó szakembernek kiváló lehetőség, ami nagyban hozzájárult az elmúlt időszakban az ágazat kifehérítéséhez - véli Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezetője.
Fotó: unsplash.com
- 2023.06.06Napi, heti pihenőidő és az új visszaélés-bejelentési törvény A workshop második felében azzal foglalkozunk, hogy az Európai Unió Bírósága 2023. márciusában egy magyar ügy kapcsán kimondta, hogy a heti és a napi pihenőidőt elkülönítve kell kiadni. Ez a magyar „általános munkarend” alapulvételével azt jelenti, hogy a szombati és vasárnapi naptári napokra eső heti két pihenőnap előtt kell kiadni a 11 órás napi pihenőidőt, tehát péntek 13.00 óra után munka már nem végezhető.
Részletek
Jegyek
- 2023.06.27IFRS Halasztott adó képzés Élő, interaktív, online képzés a nemzetközi beszámolókészítési elvek szerint az adózás számviteli kezeléséről. Fő cél: - a halasztott adó fogalmának megismertetése: mitől halasztott? - a halasztott adó elszámolásának célja és jelentősége - a számítás esetei és gyakorlati példákon keresztüli bemutatása.
Részletek
Jegyek
- 2023.09.01I Land gamifikált készségfejlesztés Gamifikált készségfejlesztő e-learning programunk játszva tanít: 30 napon keresztül, napi 20-30 percben egy izgalmas virtuális küldetésen vezetjük végig a résztvevőket.
Részletek
Jegyek
- 2023.10.10MŰEGYETEMI ÁLLÁSBÖRZE 150+ KIÁLLÍTÓ, TÖBB SZÁZ ÁLLÁS ÉS SZAKMAI GYAKORLAT VÁR! Kiállítóink hallgatókat, frissdiplomásokat és tapasztalt munkavállalókat is várnak állásajánlataikkal.
Részletek
Jegyek
A gyártó cégek az energiaszámláik jelentős emelkedése ellenére meg tudták tartani munkavállalóikat - derült ki az MTI által az energiadrágulás... Teljes cikk
Egyre több fiatal munkavállaló közvetíti valós időben felmondását. A videók milliós nézettséget érnek el a TikTokon. A #quittok jelenséget... Teljes cikk
Személyesen, e-mailben vagy akár Zoom-on is közölheti egy vezető a beosztottjával, hogy elbocsátja. Vajon melyik a legkíméletesebb megoldás és... Teljes cikk
- A rezsikrízis ellenére nem építettek le a cégek 1 hónapja
- Ötezer cég szűnt meg december óta Magyarországon 1 hónapja
- Tízezer takarító hiányzik Magyarországról, pedig havi 400 ezret is meg lehet keresni 1 hónapja
- Bezuhant az építőipar, Lázár Jánostól kérnek segítséget és munkát a szakemberek 2 hónapja
- Építkezéseket is megakaszthatnak a partifecskék: így kerülhető el a probléma 2 hónapja
- Átalányadózás 2023 2 hónapja
- Kevesebb mint felére csökkent a szakemberhiány 3 hónapja
- Fejlesztések a NAV-nál: sms-ben kapna értesítést a dolgozó, ha munkaadója nem jelentette be 3 hónapja
- Ismét a NAV célkeresztjében a korábbi katás vállalkozások 4 hónapja
- Megvannak a "csúcsszakik": átadták az év szakembere díjakat 4 hónapja
- Több szabálytalanságot követtek el a munkáltatók 2022-ben - feketemunka, munkaidő-beosztás, munkabér 4 hónapja