Hogyan oldható meg a túlnyomásos szellőztetés?
Köztudott, hogy milyen fontos, hogy nap mint nap friss levegő áromoljon be egy-egy zárt épületbe. Azonban a szellőzés biztosítása sokszor nem elég, hiszen a megfelelő szellőzőrendszerek és azok kivitelezése is meghatározó a folyamatban. Egy tervezés során hasonlóképpen fontos a szellőzés, mint mondjuk egy lakás, ház tájolása.

A következő cikkben a túlnyomásos szellőzés fogalmával ismerkedhet meg részletesebben.
A túlnyomásos szellőzés (PIV) fogalma
Az alacsony energiafelhasználású túlnyomásos rendszerek fogalma olyan rendszereket takar, amelyek esetében szűrt vagy előfűtött, friss levegőt juttatnak be ventilátor segítségével.
A rendszer célja gyakorlatilag a folyamatos szellőzés biztosítása a lakásban, mindennemű hideg huzatérzet és nyílt lángú égéstechnikai berendezés működése nélkül. Segítségével kiküszöbölhetőek az épületek kondenzációs és penészedési problémái is.
A rendszer felépítése
Lássuk, milyen tények állnak a rendszer működési technológiájának hátterében!
Tény, hogy a belső levegőtől sokkal szárazabb a külső levegő. A levegőben fellelhető nedvesség a levegő hőmérsékletétől és a melegebb légáramtól is függhet. Ezért a PIV készülék okkal kerül elhelyezésre a tetőtérben. Itt magába szívja az átszellőző levegőt, s kezelését követően a központi helyiségbe áramoltatja. Ebben az elárasztásos elemek segítik. A lassú légbefúvást és a forgatást követően, a légréseken keresztül távozik az elhasznált levegő. Helyette frissen szűrt, száraz levegő áramlik be.
Napjainkban egyre fontosabb kérdés a hatékony légzáróképesség megalósítása és annak fokozása. Ezért inkább a befúvórendszereket preferáló szellőztetési rendszerek gyarapítása szükségeltetik.
Ha túl magas a páratartalom lakásában, akkor az AeroVentil túlnyomásos szellőztetői segítenek megoldani a problémát!
Egy érdekes tesztprojekt
Egy brit tanulmány során azt a célt tűzték ki, hogy olyan körülményeket határozzanak meg, amelyek mellett a PIV energiát takaríthat meg a megfelelő szellőzés biztosításától függetlenül.
Egy konkrét tesztházat és a területi vizsgálatok érdekében még 16 különböző lakást választottak ki. A tesztház önmagában üres volt, míg a vizsgálat többi része valós lakókörnyezetben zajlott. Olyan szempontokat vettek figyelembe a teszt alatt, mint amilyen a hőmérséklet, a páratartalom, az energiafelhasználás, az időjárás, a beltéri levegő mozgása, valamint a lakosok házon belüli szellőztetési és kondenzációs feltételekkel kapcsolatos tapasztalatai.
Az eredmény szerint a PIV önmagában nem takarít meg energiát, de sokkal energiatakarékosabb a hagyományos elszívórendszerekhez képest. Eredményes volt a belső levegő mintegy 10%-os relatív nedvességtartalmának csökkentésében is. Néhány lakos a légzőszervi betegségek csökkenő tüneteiről is beszámolt.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Az országos tisztifőorvos a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. előrejelzése alapján harmadfokú hőségriasztást ad ki az... Teljes cikk
Egy kivételesen intelligens 2 éves kisfiúról ír a Guinness World Records, akinek különleges képességei már csecsemőkorában megmutatkoztak –... Teljes cikk