kapubanner for mobile
Megjelent: 18 éve

Kérdezzünk okosan az állásinterjún!

Az álláskereső kérdései is sokat elárulnak a motivációról. Miről érdeklődjünk és miről nem tanácsos?

Ha a pályázó kérdez, az interjúztatók számára egyebek mellett azt jelzi, hogy érdeklődik az állás iránt, és nem csak egynek tekinti a sok közül.

Őszinte érdeklődést tükrözzenek

"A pályázónak úgy tanácsos a kérdéseket feltenni, hogy azok rátermettségét, motiváltságát, őszinte érdeklődését tükrözzék. Ha már mindent elmondtak, felesleges kérdeznie csak azért, hogy elhangozzon kérdés. Tudálékosnak tűnhet, aki további kérdéseket tesz fel annak ellenére, hogy az interjúztató már mindenről részletes tájékoztatást adott - figyelmeztet Szöllősi Ágnes, a HR Development Személyzeti Tanácsadó Iroda ügyvezetője.

A fejvadász szerint pozitívan hat, ha a pályázó informálódik a betöltendő munkaköréről - milyen feladatai lesznek, önállóan vagy csapatban kell-e dolgoznia, mióta nincs betöltve a pozíció, miért kerül sor a meghirdetésére-, és tisztázhatja, hogy ő tulajdonképpen hol fog elhelyezkedni a szervezeten belül. Emellett a cég jövőjére, valamint minden olyan információra is rákérdezhet, amit nem talált meg a vállalat honlapján - mégis fontosnak tart.

Gazdálkodjunk az idővel

Fontos továbbá, hogy a jelölt ne tolja ki túlságosan az interjúra szánt időt a kérdéseivel. Az érdeklődést megelőzően nézze meg, feltenni kívánt kérdései beleférnek-e az időkeretbe. Amennyiben igen, gondolja át, az interjú végéig nagyjából hány kérdésre lehet ideje - tette hozzá.

Szervezet, kommunikáció, munkakörülmények, munkaidő

"A pályázó céltudatos magatartásáról, gyakorlatias felfogásáról és motivációinak erősségéről ad informális képet, ha az interjún: rákérdez a cég szervezeti felépítésére (szintek, osztályok, köztük lévő összefüggések, munkatársak összlétszáma); érdeklődik a belső kommunikációról (folyamata, kultúrája); kérdéseket tesz fel a dolgozókról (létszám, összetétel). Jó fényt vet rá továbbá, ha informálódik a munkavégzés helyéről, a munkakörülményekről, a munkarendről, munkaidőről (rugalmas-e, mettől meddig tart), és a kiválasztás folyamatáról (lépései, várható időtartama) - sorolta egy szolgáltató cég HR-vezetője.

Bér, előrelépés, próbaidő, betanulás - csak később hozzuk szóba

Az érdeklődés viszont rosszul is elsülhet, ha bizonyos témákról túl korán ejt szót.
"Az első interjún még ne tegye fel a jövőbeni fizetésével kapcsolatos kérdéseit. Valószínűleg érdeklődni fognak bérigényéről, erre ajánlott válaszolni. Ezután viszont zárja le a témát. Ne menjen bele a részletekbe, a juttatásokra vonatkozó kérdéseit hagyja a bértárgyalásra. Ellenkező esetben azt fogják gondolni, hogy őt csak a pénz érdekli, a fizetés számára sokkal fontosabb, mint maga a munkakör vagy épp a cég, ami visszatetszést kelt" - véli Szender Edina, az Adecco tanácsadója Szöllősi Ágnessel egyetértésben.

Pályakezdők: kérdezhetnek a karrierútról

"Hasonló a helyzet az előrelépési lehetőségekkel. A vállalatok általában hosszú távra terveznek, nem szeretnének fél éven belül ismét munkatársat keresni az adott munkakörre. Egyebek mellett ezért sem túl pozitív, ha azonnal a továbblépésről kezd el érdeklődni a jelölt. A pályakezdők természetesen kivételek: számukra kifejezetten ajánlott már a kezdetekkor tisztázni, fentebb léphetnek-e idővel, és ha igen, mikor" - tanácsolja Szender Edina.

Az utolsó interjúkra érdemes hagyni a munkavégzés első heteire vonatkozó kérdéseket is. "Az első interjún nem ajánlott, pontosabban felesleges beszélni például a betanulás folyamatáról, a beilleszkedési programról, vagy épp a próbaidőről. Ilyenkor ugyanis még egyáltalán nem biztos, hogy a jelölt lesz a leendő munkatárs" - tette hozzá.

Túlórázás, versenytársak száma: inkább ne kérdezzünk rá

"Az interjúk folyamán felejtsük el a túlórát és az azzal kapcsolatos kérdéseket" - értettek egyet a megkérdezettek. Ha rákérdezünk, úgy tűnhet, ódzkodunk tőle - és ezt egyik cég sem veszi jó néven. Még azok sem, akiknél egyébként nem jellemző a túlórázás.
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.14Mesterséges intelligencia használata a marketing munkában Képzésünk célja, hogy bemutassuk 2024-ben mi mindenre képes a mesterséges intelligencia, használata mennyire meg tudja könnyíteni a marketing szakemberek - vagy erre a pályára készülők - munkáját. A képzés során a résztvevő megtanulja, hogy milyen kiaknázatlan lehetőségek rejlenek a mesterséges intelligenciában. Ezen túl megtanulja, hogy a különböző AI eszközöket milyen stratégiai kombinációban érdemes használni a lehető legnagyobb hatékonyság elérése érdekében. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Németország kinyitotta álláspiacát a szakképzettek előtt

Tavaly novemberben lépett hatályba - egyes rendelkezései idén fognak - az új német szakképzett bevándorlásról szóló törvény, amely jelentősen... Teljes cikk

"Szellemállásoktól" hemzsegnek az állásportálok - de mi értelme a kamu álláshirdetéseknek?

A munkáltatók olyan látszólag nyitott pozíciókat hirdetnek meg az állásportálokon vagy börzéken, amelyeket soha nem is akartak betölteni. Mi... Teljes cikk

Így áll a munkaerőpiac 2024-ben: hány jelentkezést nyújt be egy átlagos álláskereső?

A jelentkezők többsége legalább kettő, de maximum öt helyre adja be egyszerre az önéletrajzát – többek között ez derült ki az 55. Műegyetemi... Teljes cikk

Kapcsolódó hírek