Középiskolás techcsajok lepték el a Műegyetemet
Két év után újra megrendezte a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) a “Techcsajokat”. Ennek célja a középiskolás lányok figyelmének és érdeklődésének felkeltése a műszaki, informatikai és természettudományos szakmák iránt. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME) október 11-én tartott eseményre 300 fiatal lány jött el. 15 kiállító pedig a standoknál csinált kedvet az informatikai és mérnöki karrierhez.
Az eseményt Silke Janz, a szervező DUIHK elnökségi tagja, a Penny Market CFO-ja nyitotta meg Nagy-Vargha Zsófiával a Kulturális és Innovációs Minisztérium fiatalokért felelős helyettes államtitkárával. Azért is fontos a középiskolás lányok figyelmének felkeltése, mert továbbra is kevés nő dolgozik mérnökként, informatikusként, kutatóként, a tech cégek pedig nagy szakemberhiányról számolnak be. A lányok tehát potenciális munkaerő-tartalékot jelentenek. A délelőtti előadásokon a műszaki-informatikai szektorban dolgozók előadásaiból nyerhettek inspirációt a fiatalok.

Pál Bernadett Mars-kutató, csillagász elmondta, hogy nem baj az, ha valaki tizenévesen nem tudja, hogy merre tovább. Neki érettségi után csak a sokadik pályaválasztása lett az igazi. Dolgozott grafikusként, jelentkezett rajz, pszichológia, újságírás szakokra a felsőoktatásban, dolgozott biztosítási tanácsadóként, ám végül az ELTE fizika szakán csillagászat szakirányon találta meg a számítását. Most számítógépes modellezéssel kutatja azt, hogy van-e víz a Marson. Azt is érzékeltette, hogy a sztereotípiák ellenére a kutatói munka nem a négy fal közé bezárt létforma, hanem az emberi kapcsolatokról is szól. Ő maga konferenciákra jár, ösztöndíjjal kétszer is eljutott Japánba, rendszeresen publikál a Csillagaszat.hu szakportálon, időnként fellép a médiában ismeretterjesztő műsorokban. Tíz éves szakmai pályafutás áll mögötte, élvezi a munkáját.
Azt üzente a hallgatóságnak, hogy olyan területettel foglalkozzanak, amit szeretnek. Ne divatszakmát válasszanak. Ha úgy érzik zsákutcába jutottak, merjenek váltani, valami újat kipróbálni. “Vágjatok bele, legyetek bátrak, utána úgyis lesz valahogyan, megoldjátok” - üzente.

Az aulában a kiállító cégek között olyan nagyvállalatok jelentek meg, mint a Deutsche Telekom IT Solutions, a Siemens, a thyssenkupp, az SAP, a Continental vagy a Körber Hungária.

A Techcsajok második, záró állomására csütörtökön Pécsett kerül sor.
- 2026.02.11HR 2026 – kevesebb mozgástér, nagyobb elvárások? - Mit léphet a HR, ha mégis üzleti hatást akar elérni? Egy intenzív, interaktív délelőtt HR- és vállalati vezetőknek, ahol nagymintás regionális kutatások eredményeit mutatjuk meg: hol tart a magyar HR, és milyen 3–5 prioritással lehet 2026-ban is mérhető üzleti hatást elérni. Kerekasztal és kiscsoportos munka várja a HR-vezetőket a HR öt kritikus területén, felkészülve 2026 legtöbbet hozó HR-fejlesztéseire.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
A fosszilis energiahordozóktól való elmozdulás soha nem látott munkaerő-igényt teremt az elektromos hálózatok körül: tízezrével nyílnak új... Teljes cikk
Magyarországon is megvetette a lábát a munka világát jó értelemben felforgatni akaró - lapos szervezet, döntés az alsó szinteken, emberközpontú... Teljes cikk
A mai munkavállalók már nem évekre, hanem fejlődési lehetőségekre szerződnek: ha nincs tanulás, gyorsan továbbállnak. A fiatal generációk... Teljes cikk
- A contracting lehet a válasz a munkaerőpiac új kihívásaira? 2 hónapja
- A hardverfejlesztőké lehet a jövő az AI-ban? 3 hónapja
- Manufacturing Engineer 3 hónapja
- Mennyit keres egy informatikus? 4 hónapja
- Miért fizet jobban az egyetem az apáknak? – A fiatal kutatók bérkülönbségei 4 hónapja
- Contracting 4 hónapja
- A Videókártya: Mélyreható Útmutató a 2025-ös Gamer Piacra (A Definíciótól az RTX 5090-ig) 4 hónapja
- Történelmi léptékű béremelést kapnak a magyar kutatók 6 hónapja
- Kutatói fizetésemelés jön – elhúzódó per és ingatlanvita után 8 hónapja
- Bejelentették: mérnöki nagyhatalommá tenné Magyarországot ez az új beruházás 9 hónapja
- EU Kék Kártya: mely külsős ország szakemberei kapták a legtöbb munkavállalási engedélyt? 10 hónapja

Filmek a munka valóságáról: sztrájktól a szellemírásig