Szeptemberben és decemberben is nyugdíjemelés kellene
Farkas András nyugdíjszakértő szerint szeptemberben és decemberben is nyugdíjkorrekcióra lenne szükség, különben a nyugdíjasok akár ötszázmilliárd forinttal is hitelezhetik a magyar államot, amelyből a kiegészítő korrekciók hiányában legfeljebb 200 milliárd forintot kaphatnak meg utólag.
A törvényben előírt novemberi korrekció mellett szeptemberben és decemberben is elengedhetetlen lesz idén a nyugdíjemelési kiigazítás – véli Farkas András nyugdíjszakértő.
A novemberi korrekció mértékét a 2022. január-augusztus hónapok inflációs tényadata határozza meg, de ez legalább 3 százalékkal alulbecsüli a nyugdíjasokat sújtó tényleges árnövekedési hatást.
Ennek az időszaknak az inflációját normális időkben a 2023. januári emelés lenne hivatott ellensúlyozni, a költségvetési törvény azonban mindössze 5,2%-os inflációval számol, vagyis korrekció nélkül 2023. januárjában csak 5,2 százalékkal nőnek majd a nyugdíjak.
Farkas András szerint szeptemberben és decemberben is szükség lenne nyugdíjkorrekcióra, különben a nyugdíjasok akár ötszázmilliárd forinttal is hitelezhetik a magyar államot, amelyből a kiegészítő korrekciók hiányában legfeljebb 200 milliárd forintot kaphatnak meg utólag.
A szakértő korábban már megszólalt azzal kapcsolatban, hogy indokolt lenne egy szeptemberi rendkívüli emelés is, hogy a nyugdíjasok átvészeljék az infláció várhatóan legnehezebb szakaszát. Ennek mértéke a nyugdíjas infláció és az eddigi nyugdíjemelés különbözete, azaz 13,8 - 8,9 = 4,9% lehetne.
Ez az emelés hozzávetőlegesen 200 milliárdos többletkiadást jelentene a nyugdíjkasszában (és további 30-40 milliárdos plusz kiadási tételt az egyéb juttatásokat biztosító alrendszerekben), amire a fedezetet bőségesen megteremtheti az állam áfa-bevételének a megugró árak miatti elképesztő ütemű növekedése - érvelt Farkas András.
Fotó: unsplash.com
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
- 2026.04.23BGE Állásbörze SPÓROLJ IDŐT ÉS ENERGIÁT! Érd el a BGE összes karának hallgatóit egyetlen nap alatt!
Részletek
Jegyek
- 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni.
Részletek
Jegyek
Ma a nyugdíj az átlagkeresetnek mindössze 47,5%-a. Míg az Európai Unióban átlagosan a GDP 12,9%-át fordítják nyugdíjakra, Magyarországon az arány... Teljes cikk
A korkedvezményes nyugdíj visszaállítását egyre több szakszervezet sürgeti, különösen az egészségre ártalmas munkakörökben dolgozók... Teljes cikk
Rekordot döntött a taglétszám és a befizetés az önkéntes nyugdíj- és egészségpénztáraknál: a Magyar Nemzeti Bank friss adatai szerint tízezrek... Teljes cikk
- A szakértő szerint elkerülhetetlen a nyugdíjrendszer reformja 2 hete
- Mi az a valorizációs szorzó, ami kulcs a nyugdíjszámításnál? 2 hete
- „Az egészséges nagymama, nagypapa olyan, mint a lottóötös” – növelhetik-e az egészségügyi kiadások a GDP-t? 2 hete
- Mennyivel kap kevesebbet a magyar az osztrák nyugdíjasnál? Így értéktelenedett el a nyugdíj Magyarországon 2 hete
- Hogyan lehetne visszahozni a korkedvezményes nyugdíjakat? 3 hete
- Ekkora reálhozamot értek el az önkéntes nyugdíjpénztárak 4 hete
- Egy sornyi szakszervezet kéri a korkedvezményes nyugdíj visszaállítását 4 hete
- Egyre inkább nő a szakadék a bérek és a nyugdíjak között Magyarországon 4 hete
- Mikor számítanak szolgálati időnek a felsőfokú tanulmányok a nyugdíj esetében? 4 hete
- Ők adják a munkát a nyugdíjasoknak: itt a lista a legnagyobb szövetkezetekről 4 hete
- 91 éves és napi 12 órát dolgozik - generációs leckék a munka világából 1 hónapja

Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben