Üzleti protokoll - "Mi illendő ha tárgyalásra megyünk?"
"Hogyan érkezzek a tárgyaló-félhez? A titkárnőnek is be kell mutatkoznom? Hogyan és hol foglaljak helyet?" Majdnem minden embernek feszültséget okoznak ezek a protokolláris szokások, ezért sorozatunk első fejezetében a tárgyalásra érkezés illemtanával ismerkedhet meg.
Ha belépünk a céghez...
Egy megbeszélt tárgyalásra vagy találkozóra érkezéskor először a titkárságon kell 'keresztüljutnunk'. Talán ennek tudható be, hogy érkezéskor a legtöbb ember halkan kopog, majd a félig nyitott ajtón bepréseli magát és fejét kicsit lehajtva lentről-felfelé nézve halkan köszön. Keveseknek jut azonban eszébe, hogy az első megjelenés a siker kulcsa! Húzzuk ki magunkat és még mielőtt belépnénk, vegyünk egy-két mély levegőt! Gondoljuk azt, hogy "nyerni akarok, erre meg is van minden okom, hiszen okos vagyok, elegáns, kedves, nálam jobbat nem kaphatnak". Ezzel a
Bár elvben egy megbeszélt találkozóról az illetékes titkárnőnek tudnia kell a tárgyalásról, mégse számítsunk arra, hogy elénk lép és felajánlja segítségét. Belépéskor nekünk kell felmérnünk a szobát. Mikor belépünk a fogadó-térbe és több emberrel találjuk szembe magunkat a legtöbben megpróbálunk készségesen a legközelebb eső emberhez fordulni, ám van ennek egy sokkal kézenfekvőbb megoldása is! Felmérve a jelenlévőket ahhoz kell fordulni aki az íróasztalnál ül, ha többen ülnek akkor a legjobban pozícionált asztalt kell választani, mivel nyilvánvalóan ő lesz a főnök titkárnője. Odalépek hozzá, ismét köszönök, majd bemutatkozom és pár szóban közlöm, hogy miért jöttem. Amennyiben a titkárnő előre tudja, hogy pár percet várni kell, úgy részéről illendő, hogy ő is bemutatkozik - hiszen ekkor átmenetileg ő a házigazdánk.
Belépés a tárgyalófélhez...
Ha megtudtuk, hogy merre van a házigazda szobája és bemehetünk hozzá, akkor
A köszönést követően a kézfogás kötelező, de mivel mindig (!) a fölérendelt nyújtja először a kezét, így meg kell várnunk, míg a vendéglátó kezdeményezi a kézfogást.
Hol és hogyan foglaljak helyet?
A házigazda magától értetődően hellyel kínál. Ennél a pontnál kell a legjobban odafigyelni, hiszen a testbeszéd a találkozás első pillanataiban a legmeghatározóbb. Igyekezni kell, hogy asztal mellett álló széket válasszunk annál is inkább, mert ha elfáradtunk, kezünkkel az asztalra támaszkodhatunk. (Nem könyöklésben!) Nem szabad keresztbe átkulcsolni a kezünket, mert ez bezártságra utal. Jó tudni, hogy tárgyaló partnerünk bezártságát kinyithatjuk azzal, ha ilyen testbeszédnél a kezébe adunk egy önéletrajzot, vagy prospektust.
Ha ülőgarnitúra van és ahhoz irányít a házigazda, akkor semmiképpen ne az ajtóval szemben lévő fotelbe üljünk! Ez ugyanis legtöbb esetben a házigazda helye, ahonnan ráláthat az ajtóra. Amennyiben fotelek és egy nagyobb ülőalkalmatosság -például kanapé- is van, úgy vegyük fontolóra, hogy a fotel bár kényelmesebb, a mai süppedős kivitelű daraboknál "nincs az a színész, aki elegánsan tudná abszolválni" az ülést.
Mindenesetre ha a fotelt választottuk, a szélére üljünk le és egyik karunkkal támaszkodjunk a karfára. Így nyitottnak mutatjuk magunkat, de egyben támaszt is kapunk. Nem szerencsés azonban teljesen beülni a fotelbe, mert ekkor mindkét karunkat megtámasztva csak a fejünk mozoghat, testbeszédünket pedig ezzel teljesen behatároljuk.
Hogyan illendő ülni?
Nőknél megszokott, hogy keresztbe teszik a lábukat ülés közben. Bár ez egy természetes, védekező mozdulat, arról se feledkezzünk meg, hogy egy üzleti tárgyaláson nem illendő a fedetlen láb mutogatása, lóbálása pedig annál inkább elvetendő! A protokoll szabályai szerint ha már egy nő keresztbeteszi a lábát, akkor a keresztbe rakott láb lábfejét a földön lévő bokához kell szorítani. Persze kissé kényelmetlen, de még mindig esztétikusabb, mint -bármennyire szép lábról legyen is szó- egy szétterült vádli látványa. Mindazonáltal jó tudni, hogy a nőknek nem illik keresztbe tenni a lábukat! A helyes ülésmód szerint a lábak egymás mellett vannak, összezárva, legfeljebb a két boka nyithat szét egy kissé, térdek mindig zárva, két kar a lábakon nyugszik.
Női szokás az is, hogy az elgémberedett lábfejet a cipőből ki-kiemelve pihentetjük - ám ez szexuális felhívás-jellege miatt nem illendő!
Férfiak esetében tilos a túlzottan nagy terpeszben ülés -ami sajnálatos módon egyre nagyobb divat kezd lenni-, és a térden merőlegesen keresztbe tett láb. Az erősebbik nem az illemtan szerint egyenes háttal, laza kis terpeszben kell, hogy üljön! Fontos, hogy a nadrág ülésnél ne a zoknihossz felett érjen véget - erre kifejezetten oda kell figyelni a nagyobb tárgyalásokon és konferenciákon!
Cikkünk következő fejezetében a köszönésről, a bemutatkozásról és a kézfogásról lesz szó.
Amennyiben Önnek is van a munkahelyi protokollal kapcsolatos kérdése, úgy szakértőnknek, Görög Ibolya protokoll-szakembernek felteheti a főoldal alján található "Munkaügyi protokoll" boxban!
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A személyes figyelem növeli az ügyfélélményt, legyen szó vendégről, ügyfélről vagy épp üzleti partnerről. A név használata azt üzeni: "Fontos... Teljes cikk
Sok cég küzd a tehetséges fiatal kollégák megtalálásával és megtartásával. A hazai gazdaság egyik legerősebb ága, a vegyipar számára azonban... Teljes cikk
Megnyilvánul-e a nemek között egyenlőtlenség az online szakmai együttműködési platformokon, és ha igen, miképp? Erre kereste a választ... Teljes cikk