107 millió euró hiányzik a szlovák orvosok és nővérek kifizetéséhez

A szlovák egészségügyi tárcának az idén az orvosok és nővérek megemelt béreinek kifizetéséhez a rendelkezésre álló forrásokon felül 107 millió eurót kell előteremtenie - adta hírül a tárca közlésére hivatkozva a SITA szlovák hírügynökség szerdán.

images

Az orvosok és a nővérek - törvény által jóváhagyott - béremelésének fedezésére az idén - a rendszerben rendelkezésre álló forrásokon felül - 107 millió euróra, 2013-ban pedig 175 millió euróra lesz szüksége a szlovák egészségügyi tárcának.

"Ezeket az összegeket az egészségügyi tárca rendelkezésére álló adatokból becsültük, mivel pontos adatokkal csak a minisztérium hatáskörébe tartozó intézményekről rendelkezünk" - magyarázta a nyilvánosságra hozott számadatok hátterét Zuzana Cizmáriková a szlovák egészségügyi tárca szóvivője.

Zuzana Zvolenská egészségügyi miniszter az egészségügyi dolgozók megemelkedett bérköltségeinek fedezését - pillanatnyilag - a költségvetés tartalékalapjából átcsoportosított 50 millió euróból kívánja megoldani. Ez az összeg - az állam biztosítottjai után fizetett járulékok szintjének megemelése által - a tervek szerint az idei év második félévében jut el az egészségügy biztosítókhoz, majd általuk az egészségügyi intézmények fenntartóihoz. A szlovák egészségügyi tárca - az egészségbiztosítási rendszerben tervezett változtatásoktól - további megközelítőleg 60 millió euró felszabadítását reméli.

Ezeknek a változtatásoknak a megvalósításához azonban először a vonatkozó törvényi háttér módosítására lesz szükség. Bár az ezzel kapcsolatos beadványt már a parlament elé terjesztették, Zuzana Zvolenská szerint a pénz várhatóan csak októberben vagy novemberben jelenhet meg a rendszerben.

A szlovákiai orvosok a tavalyi év végén sztrájkkal harcolták ki a béremelést. A sztrájk novemberben kezdődött, ideje alatt rendkívüli állapot bevezetésére is sor került. Az egészségügyi tárcának végül decemberben sikerült kompromisszumos megegyezést kötnie az orvosokkal. A kormány által tett ajánlat alapján az orvosok fizetését januártól az átlagbér 1,05-1,6-szorosára emelték, ez gyakorlatilag 810-1230 euró közötti havi béreket jelent a pótlékok nélkül. A béremelésre két szakaszban kerül sor. Először 2012. január elsején emelték az orvosok fizetését, a második emelés pedig júniusban időszerű.

Az egészségügyi nővéreket és a szülőorvosok asszisztenseit érintő - még 2011 tavaszán indítványozott - új bérküszöböt komoly viták után február elején hagyta jóvá a szlovák parlament. Az állami intézményekben és a magánrendelőkben dolgozó nővéreket egyaránt érintő intézkedés alapján a nővérek, áprilistól - az általuk ledolgozott évek szerint - 640 és 928 euró közötti összeget kell hogy kézhez kapjanak. A rendelkezés a kórházak fenntartói és a járóbeteg-ellátást biztosító rendelők üzemeltetői körében is tiltakozások hullámát váltotta ki, az érintettek azzal érveltek: a megemelkedő bérköltségeket nincs miből kifizetniük.
  • 2026.01.09Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben. A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A program és a regisztráció a jegyek menüpont alatt.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Sokan terveznek új állást keresni 2026-ban, de kemény lesz a verseny

Átlag felett az álláskeresők száma a technológiai és egészségügyi szakemberek, a Z generációs munkavállalók és a dolgozó szülők körében. Teljes cikk

Új év, új élet? Munkát kínálnak egy teljesen lakatlan szigeten

Különleges álláslehetőséget hirdetett meg a Scottish Wildlife Trust: hat hónapra természetvédelmi őrt keresnek a lakatlan Handa szigetre Skócia... Teljes cikk

A brit dolgozók harmada nem érzi az inspirációt a munkahelyén - Mi lehet a megoldás?

Az inspiráció hiánya többek között a termelékenységre is negatív hatással van. Teljes cikk