A ChatGPT miatt már a munkahelyi brainstormingok sem olyanok, mint régen
A kísérletben részt vevő, ChatGPT-t használó brainstorming résztvevők közül szinte mindegyikük hasonló koncepciókkal állt elő.

A mesterséges intelligencia segít az ötletek generálásában, de ennek ára van – derül ki a Pennsylvaniai Egyetem Wharton Schooljának Mack Institute for Innovation Management intézetében készült új tanulmányból, amit a HR Dive szemlézett.
A tanulmány szerzői – Lennart Meincke, a Mack Intézet munkatársa, Gideon Nave, a Wharton professzora, és Christian Terwiesch, a Mack Intézet társelnöke – megállapították, hogy bár a ChatGPT javíthatja az egyéni ötletek kreativitását, csökkenti a csoport ötleteinek gondolkodásbeli sokszínűségét. Ez az elem lehet a sikeres brainstorming kulcsa.
Például a résztvevőket arra kérték, hogy találjanak ki játékokat egy tégla és egy ventilátor felhasználásával. A ChatGPT-t használók közül 94% ötletei átfedő koncepciókat tartalmaztak, és kilenc résztvevő függetlenül ugyanazt a nevet adta játékának: „Build-a-Breeze Castle”
Ezzel szemben a tanulmány megállapította, hogy az emberek által generált ötletek teljesen egyediek voltak.
A kutatók szerint az öt kísérlet során a ChatGPT -vel támogatott brainstorming-üléseken kevésbé színes ötletek születtek.
A megállapítások rávilágítanak arra, hogy a generatív mesterséges intelligenciára való túlzott támaszkodás „korlátozhatja a perspektívák szélességét, még akkor is, ha az egyes ötletek eredetinek tűnnek” – áll egy sajtóközleményben.
Az Express Employment Professonals és a The Harris Poll áprilisi jelentése szerint az amerikai álláskeresők közel 80%-a úgy véli, hogy a generatív AI megfelelő a felvételi folyamat során az önéletrajzok és a motivációs levelek megírásához, valamint a próbainterjú-kérdések elkészítéséhez.
Másrészt az 1000 megkérdezett álláskereső 87%-a szerint az is fontos, hogy az állásjelölteket emberek – és nem robotok – kérdezzék, azzal érvelve, hogy az AI nem tudja hatékonyan ellenőrizni a jelöltek olyan soft skilljeit, mint például a hozzáállás.
Ez a hozzáállás a közösségi médiában is megjelenik. „Ha nincs annyi tisztességük, hogy személyesen interjúzzanak veled, akkor nem érdemes rájuk pazarolni az idődet” – írta egy kommentelő egy virális TikTok-videóra reagálva, amelyen egy robot hibásan működő interjút vezetett.
Az Orgvue szervezeti tervezési és tervező szoftverplatform legújabb felmérése szerint a munkaerő létszámának AI-val való gyors pótlása is negatívan sülhet el.
A felmérés szerint az így döntő üzleti vezetők több mint fele elismerte, hogy rossz döntést hozott, sokan pedig bevallották, hogy nem tudták, mely pozíciókban lenne a legnagyobb haszna az AI-nak.
Az AI által ígért termelékenységnövekedéshez az emberek és a gépek közötti partnerségre van szükség – és szándékos továbbképzésre, hangsúlyozta az Orgvue vezérigazgatója.
A Mack Institute tanulmányának szerzői pedig a következő tippet adják azoknak a vezetőknek, akik a csapat innovációját és kreativitását szeretnék növelni: „A valós problémamegoldás során a brainstorming valódi értéke az ötletek sokszínűségéből fakad, nem pedig abból, hogy több ember is hasonló gondolatokat ismétel” – mondták.
HR Dive
fotó: unsplash
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A támogatás összege idén egy dolgozóra vetítve éves szinten 37 459 forint. Teljes cikk
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az eddigi 452 mellett újabb 400 mikro- kis és középvállalkozás (kkv) támogatásáról hozott pozitív döntést a... Teljes cikk
Elmaradt a dolgozók június 10-én esedékes májusi bérkifizetése. A munkavállalók demonstrációt is szerveztek a gyöngyöstarjáni üzem előtt. Teljes cikk
- AI-ügynökök és humán kollégák egy csapatban - de vajon ki lesz a főnök? 6 napja
- Kutatás: gyökeres változásokat hozhat a banki szektor működésében az AI 1 hete
- Ezek a legnagyobb kihívások a hazai vállalkozások számára 2 hete
- A diplomások tizede az AI miatt vált szakmát 2 hete
- Felmérés: a vezetők többsége szerint a munkaerő még nem áll készen az AI hatékony hasznosítására 2 hete
- Ebben az országban használják a legtöbben az AI-t a HR területén 2 hete
- Mikor válik valósággá az AI-fenyegetés – és miért épp a fiatalok és a nők a legsebezhetőbbek? 3 hete
- Mi van, ha leáll a ChatGPT? Mennyire sérülékeny az MI-alapú munkavégzés? 3 hete
- 50 százalékkal megdobja a fizetést az AI bevonása 3 hete
- A szakképzésbe is begyűrűzik a mesterséges intelligencia 4 hete
- Hamarosan elfogadhatja a kormány az átdolgozott mesterséges intelligencia stratégiát 4 hete