kapubanner for mobile
Megjelent: 13 éve

Búcsút mondhatunk a munkaszerződéseknek?

A Pénzcentrum.hu és a Napi Gazdaság is az új kisadókkal végzett számításokat. Ezekből kiderül, hogy a kisadózó vállalkozások tételes adója a munkáltatókat a munkaviszonyos foglalkoztatás megszüntetésére sarkallhatja.

A Pénzcentrum.hu szerint a főállású kisadózók esetében már bruttó 160 ezer, a mellékállásúaknál pedig 73 ezer forint jövedelemtől nemcsak a munkáltatóknak, hanem a munkavállalóknak is megérheti, ha vállalkozói, nem pedig munkaszerződést kötnek. Különösen igaz ez azok esetében, akik nem vehetnek igénybe családi adókedvezményt.

A Napi Gazdaság pedig azt írja, hogy a 108 ezres bruttó bérminimummal számolva egy főállású egyéni vállalkozónak idén majdnem 75 ezer forintot kell havonta járulékok-jövedelemadó címén befizetnie az államkasszának, jövőre - kisadózóként - már csak 50 ezret. Alkalmazotti jogviszony mellett idén (és várhatóan jövőre is) a 108 ezres bérminimum a munkáltatónak összesen 138 780 forintba kerül, a munkavállaló 70 440 forintos nettó fizetést kap meg családi kedvezmény nélkül.

Ha kisadózói státuszban igényel valaki társadalombiztosítási ellátást (például táppénzt), ne számítson túl sokra, az ellátás alapja mindössze havi 81 300 forint, így tehát érdemes azt egyéb megtakarítással vagy magán-egészségbiztosítással kiegészíteni - írja a Napi. A "nem főállású" kisadózók pedig egyáltalán nem lennének jogosultak e jogviszonyuk alapján társadalombiztosítási ellátásra.

Mivel, ha a cég bevétele meghaladja a 6 millió forintot, a törvény szövege szerint negyven százalékát kellene még a havi átalány mellett adóként befizetnie, ezért ez az adózási forma még a jól kereső, egyéni vállalkozóként működő tanácsadók, coachok, interim vezetők számára sem lesz feltétlenül javasolt - vonja le a következtetést a Napi Gazdaság.

A lap még egy fontos megállapítást tesz: vagy munkáltatói kedvezményeket veszünk igénybe, vagy kisadót. A kettő együtt nem megy. A kisadózók is foglalkoztathatnak persze "rendes" munkaviszonyban majd alkalmazottat, így őutánuk a járulékkedvezményekre is jogosultak lehetnek - kétséges azonban, ez megéri-e.

Napi Gazdaság/Pénzcentrum.hu
  • 2025.11.25Pannon HR Konferencia Budapest A Pannon HR Konferencia Budapest 2025 a humánerőforrás-szakma egyik kiemelt találkozója, ahol elismert szakértők – Tari Annamária, Molnár Attila, Gácsi Anna, Dr. Sipka Péter és Sipka Bence – osztják meg tapasztalataikat a legaktuálisabb HR-trendekről és kihívásokról. Egy nap, amely inspirációt, tudást és értékes szakmai kapcsolatokat kínál minden HR-szakember számára.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.12.03Humán controlling A képzés során megtanulhatja, miként támogathatja a controlling szemlélet a HR-stratégiát. Megmutatjuk, hogyan tervezze és kontrollálja a személyi jellegű ráfordításokat, elemezze a munkaerő költségeit és megtérülését, valamint, hogyan alkalmazza a teljesítménymenedzsment és a humán tőke elemzés legfontosabb módszereit a vállalati hatékonyság növelése érdekében. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Nem hívtak időben mentőt munkatársukhoz, elítélték őket

Mire a megsérült dolgozó kollégái mentőt hívtak, a férfinak leállt a légzése. Teljes cikk

Már parlamenti vitán a 14. havi nyugdíjról szóló törvényjavaslat

A kormány javaslatára az Országgyűlés megkezdi a 14. havi nyugdíj bevezetéséről szóló törvénytervezet tárgyalását - közölte a... Teljes cikk

NAV: eddig kell bevallani és befizetni a globális minimumadó előlegét

A multinacionális vállalatcsoport vagy a nagyméretű belföldi vállalatcsoport belföldi csoporttagjaira vonatkozó, elismert belföldi kiegészítő adó... Teljes cikk