kapubanner for mobile

Higiénikusabb a wc-ülőke, mint a céges íróasztal

Egy átlagos munkahelyi irodában százszor több baktérium található, mint egy wc-ülőkén - állítja egy amerikai mikrobiológus. A bőrre kerülő baktériumok még nem veszélyesek, szájba kerülve azonban néhány bajt is okozhat. Nem árt a gyakori kézmosás, az íróasztal rendszeres tisztítása. Érdekesség, hogy egy kutatás szerint az ügyvédeké a legtisztább íróasztal.

A dolgozók nagy része bizonyára meglepődne, ha tudná, munkahelyi asztalán mennyi baktérium, vírus, parazita és gomba él. Charles Gerba amerikai mikrobiológus professzor egy igen szemléletes hasonlattal festette le nemrégiben a helyzetet. A kutató szerint egy wc-ülőke százszor higiénikusabb, mint bármelyik átlagos céges iroda.


Telefonkagyló, íróasztal, billentyűzet, faxgép



Méréseiből kiderül: az irodákban a faxgép "Enter" és "Küldés" gombjai a legszennyezettebbek, de hasonlóan koszosak a fénymásolók "másolás" gombjai és a pihenőszobák ajtóinak kilincsei is. Egy másik amerikai kutatócsoport szerint a telefonkagyló jelenti a munkahelyi eszközök közül a legnagyobb veszélyforrást, majd az íróasztal lapja és a számítógépes eszközök következnek.

"Egy irodai alkalmazott óránként átlagosan 18-szor ér az arcához, ennyiszer viszi fel bőrére újra és újra az irodájában található összes koszt" - állítja Elizabeth Scott, a Bostoni Simmons higiénés és egészségközpont professzora.


A dohányosok mossanak sokszor kezet



Ez azonban önmagában még nem is lenne gond, az arcon lévő baktériumok ugyanis többnyire nem veszélyesek. Az így az arcra kerülő baktériumok ugyanis ép bőr esetén nem okoznak betegséget. A kézről a billentyűzetre került baktériumok csíraszáma általában kevés ahhoz, hogy felnőtt egészséges embernél megbetegedést okozzanak. De van néhány, a gyomor-bélhuzamban élősködő, úgynevezett enterális kórokozó, melyek a kézről a szájba kerülve akár komolyabb betegség kialakulásához is vezethetnek. "Ebből a szempontból a dohányosok veszélyeztetettnek számítanak. A cigarettát megfogva ők ugyanis akarva-akaratlanul a szájukba juttatják az irodában megtalálható baktériumokat, vírusokat. A legkönnyebben a Hepatitis A vírust, a dizentéria kórokozóját,a hasmenéssel, hányással járó calici vírus fertőzést kaphatják el ily módon" - tájékoztatott Szolnoki István, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal főosztályvezető-helyettese.

Hogy ez ne fordulhasson elő, nekik érdemes nemcsak az étkezésekkor, hanem a cigarettázások előtt is kezet mosni. "Legalább 20-30 másodpercen át, folyóvíz alatt mossa le alaposan a kezét szappannal. Érdemes emellett gyakrabban tisztítaniuk klaviatúrájukat, asztalukat is" - tanácsolja a szakember.


Az otthoni irodák is szennyezettek



A közös gépeket használóknak szintén ajánlott a többszöri, alapos kézmosás a fenti kellemetlenségek elkerülése érdekében, és a távmunkásoknak sem árt jobban odafigyelni. Charles Gerba kutatásai rámutattak: az otthon dolgozók munkaterülete még koszosabb, mint az irodában tevékenykedőké. A dolgozók saját lakásukban sokkal több mindent megengednek maguknak. A gyerekek jelenléte szintén súlyosbítja a helyzetet. Mint tudjuk, a kicsik hajlamosak óriási koszt csinálni a házban néhány perc leforgása alatt. Takarítás pedig nem minden esetben követi az eseményt" - magyarázza a kutató.

Bár a nemdohányzó távmunkásoknak szintén nem lehet problémájuk a koszos asztaltól, gyermekeiknek viszont annál inkább. "A kicsik gyakran kapják be ujjukat, sokszor érintik kezüket a szájukhoz. A kisgyermekesek ezért legalább naponta tisztítsák munkaterületüket, elég csak egy nedves törlőkendővel áttörölni a billentyűzetet és az asztalt" - állítja Szolnoki István.


Az ügyvédeké a legtisztább íróasztal



Érdekesség, hogy Charles Gerba szerint a tanárok asztala a legkevésbé higiénikus, a szakember a pedagógusok munkaterületén háromszor több baktériumot talált, mint a listán őket követő bankárokén. A legtisztább irodával egyébként az ügyvédek büszkélkedhetnek.

Oroszi Babett
  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.04.23BGE Állásbörze SPÓROLJ IDŐT ÉS ENERGIÁT! Érd el a BGE összes karának hallgatóit egyetlen nap alatt!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Alvásért, sorban állásért és ölelésért fizetnek? – A 10 legfurcsább munka, ami tényleg jól fizet

Nem minden jól fizető munka kezdődik irodában. A nemzetközi munkaerőpiacon ma már alvásért, sorban állásért vagy érzelmi támogatásért is... Teljes cikk

Maldív-szigetek és extra fizetés – Babót új tanítóját így csábítják

Figyelemre méltó toborzással keres új tanítót Babót. A falu polgármestere, Nyikos Gábor szerint a bértábla felett 10% pótlék, fizetett... Teljes cikk

Ekkora béremelést kap idén a spanyol király

Több mint négyezer eurós (1,5 millió forint) béremelést kap idén VI. Fülöp spanyol király, összhangban a köztisztviselők és közalkalmazottak... Teljes cikk