Így hathat a szakemberhiányra a lakásépítések csökkenése
A KSH legfrissebb adatai szerint tavaly jelentősen visszaesett az új lakásépítések száma Magyarországon: az adatok alapján 29%-kal kevesebb lakás épült, míg az építési engedélyek száma 4,7%-kal csökkent. Bár ez első ránézésre az építőipar egészére nézve kedvezőtlen tendenciának tűnhet, bizonyos szegmensek – különösen a felújítási piac – profitálhatnak a változásból – hívja fel a figyelmet a Mapei Kft.
„A lakásépítések visszaesése egyfelől felszabadítja a szakemberkapacitásokat, ami mérsékelheti az építőipart sújtó munkaerőhiányt, csökkentheti a várakozási időket, és kedvezőbb feltételeket teremthet az építtetők számára. Másfelől azonban az építőipari cégek számának csökkenése miatt ez az enyhülés korlátozott lehet” – mondta Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezetője.
Az építőipari cégfluktuáció kihívásokat teremt
Az Opten adatai szerint (2) 2024-ben a megszűnt építőipari vállalkozások száma 6 200-ra emelkedett, ami 23%-os növekedést jelent az előző évhez képest. Az épületek építésével foglalkozó vállalkozások különösen érintettek voltak: 3 500 cég szűnt meg, ami ezerrel több, mint 2023-ban.
„A munkaerőhiány csökkenése rövid távon valóban érzékelhető lehet, de ha a vállalkozások száma tovább apad, akkor az építőipar egy újabb szűk keresztmetszettel találhatja szemben magát. Kevesebb cég kevesebb projektet tud elvállalni, ami középtávon ismételten kapacitáshiányhoz vezethet” – magyarázta Markovich Béla.
A felújítási piac lehet az építőipar egyik kitörési pontja
A lakásépítési volumen csökkenése miatt sok kivitelező és szakember keres új lehetőségeket, és a felújítási piac az egyik legkézenfekvőbb irány. Az építőiparban az elmúlt években a szakemberhiány és a túlfoglalt kivitelezők miatt hosszú várakozási idővel kellett számolni, sok esetben hónapokat kellett várni egy-egy felújítás megkezdésére. A lakásépítések visszaesése viszont felszabadíthatja a szakembereket, így a felújítási projektek gyorsabbá és rugalmasabbá válhatnak.
- 2026.01.09Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben. A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A program és a regisztráció a jegyek menüpont alatt.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
Sok kétgyermekes édesanya teszi fel a kérdést, hogy az új, 2026-tól életbe lépő családi adómentesség meddig jár azoknak, akik az év folyamán... Teljes cikk
Jövőre akár 280 ezer forintos adóvisszatérítés is járhat a nyugdíjra takarékoskodóknak az idei megtakarításuk után. A Grantis szakértői... Teljes cikk
Az Országgyűlés 165 igen szavazattal, 9 tartózkodás mellett, ellenszavazat nélkül elfogadta a kisgyermekkel otthon lévők szövetkezete alanyi... Teljes cikk
- A kontármunka drágább, mint valaha: ennyibe kerül, ha rossz szakembert választunk 3 hónapja
- Villany, víz, gáz – sok magyar hiába keres szerelőt, ha baj van otthon 3 hónapja
- Kiderült, melyik a mesterséges intelligenciának leginkább ellenálló ipar 3 hónapja
- Természetes hatású, stílusos védelem a ház körül – karbantartás nélkül 4 hónapja
- Ekkora lakást lehetne venni a magyar mediánbérből 4 hónapja
- Első lakás önerő nélkül? Itt egy megoldási javaslat fiataloknak 5 hónapja
- Válassz stílusos kültéri burkolatot! 5 hónapja
- Átlagbérrel is lakáshoz lehet jutni – legalábbis a kormány szerint 5 hónapja
- Egy minőségi beltéri ajtóba megéri befektetni 5 hónapja
- Pályaorientációs programokkal népszerűsíti az építőipari szakmákat az általános iskolások körében az ÉVOSZ 5 hónapja
- Leesni könnyű, megvédeni nehéz? – kritikus a munkavédelem az építőiparban 6 hónapja

Egy CEO naplója - a világ egyik legnépszerűbb podcastja