Jogutódlással akarnak tovább foglalkoztatni
A cég ahonnan eljöttem szülni a gyesem lejárta után közös megegyezéssel akarta megszüntetni a munkaviszonyom, mondván, hogy a jogutód cég jogfolytonossággal átvesz. Ügyvéd segítségét kértem és azt mondta, hogy ez így nem jogutódlás. A sok huzavona után arra jutottam, hogy a jogutód munkáltatónál nem fogadtam el az állást, a régi munkáltatómmal pedig közöltem, hogy nem írom alá a közös megegyezést. Erre eléggé mérges lett, de diplomatikus maradt. Korábban azt mondta, hogy nem tud alkalmazni nincs hely ezért ad át jogutódlással. Amikor a fenti tényt közöltem vele, hogy nem írom alá a szerződést, hanem a szabadságom töltöm, akkor hirtelen annyit reagált, hogy ő nem fog felmondani, majd akkor talál valami munkát. 13 év munkaviszony után világos számomra, hogy a végkielégítést nem akarják kifizetni. Mit tudok tenni, van-e esélyem valami módon a végkielégítésemhez jutni, illetve, ha másik munkakört kínál fel, mivel a régi munkaköröm megszűnt, mire figyeljek? Csökkentheti a bérem? Köteles vagyok a felajánlott szerződést elfogadni? Tudom, hogy olyan körülményeket teremtene, hogy a végén a stressz stb..... miatt én mondanék fel. Még annyi, hogy a cég 100 százalékos tulajdonosa az önkormányzat, érdemes lenne a polgármesterrel egyeztetnem (nem agresszíven, bosszúállóan, hanem finoman és diplomatikusan)?

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?
Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban
Maga a gyermekvállalás okán kivett fizetés nélküli szabadság a munkavállaló által megjelölt időpontban, de legkorábban a munkáltatónak küldött, visszatérést bejelentő tájékoztatást követő 30. napon szűnik meg. Ekkor a munkáltatónak túlzottan sok választási lehetősége nincsen, vissza kell venni a kismamát az eredeti munkakörébe. Ezt követően a béérét az időközben bekövetkezett változásokra tekintettel bérfejleszteni is kell. A doognak nincsen vége, mindjárt folytatom. EZ az élet közbeszól esete lesz.
A másik kérdés a jogutódlás kérdése. A jogutódlás a munkáltatói oldalon jelent változást, a munkaviszony változatlanul és változatlan feltételekkel fenn marad. Erről rendelkezik az Mt. és a vonatkozó EU direktíva. Ettől függetlenül elképzelhető, hogy a jogutód munkáltató változatlan feltételekkel nem fog tudni működni és kénytelen munkaszerződés módosításhoz nyúlni. Önmagában a jogutódlásra hivatkozva azonban ezt nem teheti meg. Működésbeli változásokra kell hivatkoznia.
A fentiekből következően előállhat az a helyzet, hogy változnak a munkakörülményei, a bére, illetve a munkaköre. Amennyiben például a munkaköre megszűnt, értelemszerűen nem fogják tudni ott továbbfoglalkoztatni. Amennyiben nem tudnak a folytatásban megállapodni, abban az esetben a munkaviszonya is megszüntetésre kerülhet. Jogutódlásnál pedig igenis adódhatnak működésbeli változások, hiszen a munkáltatói oldal is megváltozik. Ebben az esetben a munkáltató megindokollhatja, hogy miért szükséges a változás. Adott esetben ez sajnos bércsökkenést is eredményezhet.
Én az Ön helyében a munkáltatói jogkör gyakorlójával leülnék beszélni. Ne tételezzük fel a munkáltatóról, hogy a gyermekvállalással összefüggésben lép így. Nem mennék azonnal a fenntartóhoz. Nem egészen világos, hogy milyen foglalkoztatási jogviszonyban dolgozik, de ez valamennyire igaz.
Az nem jogos igény a munkáltató részéről, hogy a jogviszonyát közös megegyezéssel megszüntesse és újra létesítse. Helyesen tagadta meg. Amennyiben a munkaviszonya megszüntetésre kerül, végkielégítésre jogosult lesz. Vigyázni kell ugyanakkor a folytonosság megszakadására, így új szerződést nem szabad kötni.
Tisztelt Kérdezők!
Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.
Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!
Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.
Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.
Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!
Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László. Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol. Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ. A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít. HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot. Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol. Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg. Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg. Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet. Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol. HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Férjem munkahelyén 8 ugyanazon pozícióban (block leader) lévő munkatárs közül 4 főt elbocsátanak, mert a cég csökkenti a termelést. Férjem... Teljes cikk
Április 2-án volt az utolsó munkanapom. Szeretném tudni, mikorra várható a fizetésem, illetve mit tehetek akkor, ha csak 7 munkanapra kaptam meg a... Teljes cikk
Szeretném megkérdezni, hogy a nyugdíjamból mennyi a maximális összeg, amit letilthatnak. Jelenleg 176.000 Ft a nyugdíjam, és ebből 88.000 Ft-ot... Teljes cikk
- Bejelentették: a nők a gyermek 8 éves koráig részmunkaidőt vagy otthoni munkavégzést kérhetnek 8 hónapja
- Hogyan navigáljunk a CSED és GYED útvesztőjében második gyermek érkezésekor? 1 éve
- Hogyan érdemesebb bejelentenem az újabb várandósságom a főnöknek? 1 éve
- Új igazgató a Schneider Electric gyöngyösi gyárában 2 éve
- A Debreceni Egyetem hallgatója nyerte a nemzetközi pénzügyi befektetési versenyt 2 éve
- A 30 év alattiak adókedvezménye és a táppénz mennyiben befolyásolja a CSED GYED GYES összegét? 2 éve
- Ki lesz sikeres a munkahelyen? Interjú Kotsis Ádámmal a Boston Consulting partnerével 2 éve
- Jó hír iskolakezdés előtt! Korábban érkeznek a szeptemberi családtámogatások 2 éve
- Hoppá! Felülvizsgálja a kormány szinte a teljes családtámogatási rendszert 2 éve
- Munkajog és társadalombiztosítás: fontos kifejezések és fogalmak 2 éve
- Vezérigazgató-helyetteseket nevezett ki az MBH Bank 2 éve