Kevesen érdeklődnek a felsőfokú szakképzések iránt
Továbbra is kevesen érdeklődnek a felsőfokú szakképzések iránt, a bejutók száma 2008-ban nem érte el a 8 ezret - olvasható az Educatio Kht. legfrissebb elemzésében, amelyet az Országos Felsőoktatási Információs Központ (OFIK) honlapján tettek közzé.
A felsőfokú szakképzés keretében tanulható szakmák száma az elmúlt években több mint ötszörösére, 11-ről 58-ra nőtt. 1999-ben még csak gazdasági, műszaki és idegenforgalmi területről választhattak az érdeklődők, később a kínálat egyre szélesedett, megjelentek agrár, egészségügyi, jogi, kommunikációs, sport és szociális jellegű képzések is. Bár a bejutók száma 1999 és 2008 között jelentősen növekedett, ennek üteme korántsem egyenletes, sőt egy-két évben létszámcsökkenés is megfigyelhető. 1999-ben összesen 1412-en kezdték meg tanulmányaikat a 11-féle képzés valamelyikén, 2008-ra a bejutók száma 7871-re emelkedett. Ugyanakkor azok száma, akik 2004 és 2006 között kezdték meg tanulmányaikat, kismértékben csökkent annak ellenére, hogy a képzések száma jelentősen bővült (2004: 33-féle képzés, 2006: 43-féle képzés).
Mint az elemzésben olvasható, a legutóbbi felvételi időszakban kisebb növekedés mutatkozott a felsőfokú szakképzést választók körében, ami a felsőoktatásba bekerülők létszámának általános csökkenését figyelembe véve mindenképpen pozitívan értékelendő, ám az elgondolkodtató, hogy sok hely így is betöltetlenül maradt. A felsőfokú szakképzés keretében a tanulmányok nappali, esti és levelező tagozaton végezhetők. A legnépszerűbb a nappali tagozat, amelyre a diákok mindig a legnagyobb részarányban kerülnek be (75-89 százalék). Esti tagozat csak néhány képzéstípus esetében működik, az ide járók részaránya 1999 és 2008 között nem haladta meg az 1 százalékot. Levelező tagozaton a bekerülő hallgatók 11-24 százaléka tanul.
- 2025.09.25recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Magyarország első mesterséges intelligencia ipari tanszéke, az ELTE-Bosch Mesterséges Intelligencia Tanszék öt év után tovább bővül. Az ELTE és a... Teljes cikk
A Diákhitel2 és a Képzési Hitel továbbra is kamatmentesen igényelhetők. Teljes cikk
A kormány a köznevelés minőségének javítása érdekében 2023-ban bevezette a pedagógusok egyéni teljesítményértékelését (TÉR), amit a KRÉTA... Teljes cikk
- KIM: Technikumi végzettséggel magasabb jövedelem érhető el, mint gimnáziumival 1 hónapja
- Így nézhet ki a 2025/2026-os tanév szakképzési tanév rendje 1 hónapja
- Több mint 1300 diák szakképzését támogatja egy alapítvány 1 hónapja
- Prémium-ülőgarnitúrák az igényeidre szabva 2 hónapja
- A felsőfokú végzettséggel rendelkező fiatalok aránya hazánkban - grafikon 2 hónapja
- Együttműködést kötött a BYD a dél-alföldi régió szakképzési centrumaival és az SZTE-vel 2 hónapja
- Ezek az iskolatípusok a legnépszerűbbek a nyolcadik osztály után 2 hónapja
- Miért nincs MI-t érintő oktatási stratégia és jó ötlet-e leépíteni a bölcsészképzést? 3 hónapja
- Az igénylők közül ennyien kapták meg eddig a munkáshitelt 3 hónapja
- Tízből hat általános iskolás diák szakképzési intézményt választ 3 hónapja
- Átadták a Szakképzési Díjat: itt vannak a győztesek 4 hónapja