Kiderültek a ponthatárok: 97 ezren felvételiztek sikeresen
Megállapították a felvételi ponthatárokat, beváltak az előzetes számítások: a bejutási küszöb 200 pontra emelése valóban "kiejtett" kétezer költségtérítéses hallgatót. A mesterszakok nem teltek be, de pótfelvételire már csak költségtérítéses hely maradt - írja a Népszabadság.
A felsőfokú szakképzésben, osztatlan, illetve alapképzésben meghirdetett 56 ezer fős támogatott keretszám teljesen betelt. Támogatott mesterképzésre tavalyhoz képest többen, 13 500-an jutottak be, ez még mindig azt jelenti, hogy a bolognai oktatási rendszer második szintjén idén sem telt be a 19 ezer fős támogatott keret.
Pótfelvételit mégsem lehet meghirdetni, így egyáltalán nem lesz több lehetőség államilag támogatott helyekre bejutni. A költségtérítéses helyeket augusztus 10-ig lehet megpályázni.
Az egyetemek és főleg a kisebb, vidéki főiskolák minden bizonnyal gőzerővel próbálják majd toborozni a fizetős hallgatókat, mivel belőlük az idén kevesebb van. Ezt az is jól mutatja, hogy számtalan képzésben húzták meg a határt 200 pontnál, pótfelvételin a normál eljárás ponthatárainál alacsonyabb pontszámmal sem lehet majd hallgatót fölvenni.
Mesterképzésben mintegy 2500-an fognak tanulni szeptembertől költségtérítéses képzésben, felsőfokú szakképzésre, alap, illetve osztatlan képzésre pedig alig 25 ezer fizetős hallgatót vettek föl, kétezerrel kevesebbet mint tavaly. Ennek oka a 200 pontos küszöb meghúzása.
A ponthatárok vegyes képest mutatnak, maximális teljesítményre az idén sem volt szükség sehol, és a legmagasabb ponthatár ismét a Budapesti Corvinus Egyetem nemzetközi gazdálkodás szakán született: ide 461 pont kellett.
Nem lehet azt a következtetést levonni, hogy az idei felvételizők rosszabb teljesítményt nyújtottak volna, hiszen a ponthatárok rengeteg tényezőtől, például a férőhelyek számától is függnek. Jól mutatják ezt az orvosi képzések ponthatárai. Az általános orvos, a fogorvos, a gyógyszerész és az állatorvos képzésekre idén már csak emelt szintű érettségivel lehetett bejutni, ez pedig többletpontot ér akkor is, ha kötelező. Itt tehát emelkedniük kellett volna a ponthatároknak, de a felvehető létszám növekedése miatt mégsem így történt.
Magas, 400 pont fölötti ponthatár még sok más szakon született: a rendkívül népszerű pszichológia szakra például 444-449 pont kellett, a kommunikációs szakra 401-452, a jogász szakra pedig 409-426 pontnál húzták meg a vonalat. Sok helyen volt elég a 300 pont alatti teljesítmény: 200-299 pont között mozog a határ a 7839 jelentkezési hely közül 1400-nál.
A ponthatárok részletes listája a www.felvi.hu oldalon olvasható.
Népszabadság
- 2025.09.25recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Magyarország első mesterséges intelligencia ipari tanszéke, az ELTE-Bosch Mesterséges Intelligencia Tanszék öt év után tovább bővül. Az ELTE és a... Teljes cikk
A Diákhitel2 és a Képzési Hitel továbbra is kamatmentesen igényelhetők. Teljes cikk
A kormány a köznevelés minőségének javítása érdekében 2023-ban bevezette a pedagógusok egyéni teljesítményértékelését (TÉR), amit a KRÉTA... Teljes cikk
- Díjazták a legjobb magyar egyetemeket 1 hónapja
- Miért nincs MI-t érintő oktatási stratégia és jó ötlet-e leépíteni a bölcsészképzést? 3 hónapja
- Szinte teljesen eltűntek az egyetemista és a 30 év feletti nyelvvizsgázók 3 hónapja
- A felsőfokú végzettségűek aránya a 25–34 éves korú népességen belül - grafikon 3 hónapja
- Egyre komolyabb problémát jelent a hallgatók lakhatása 3 hónapja
- Pár napig módosíthatók a középiskolai felvételi jelentkezések 4 hónapja
- Rekord az idei felsőoktatási felvételi jelentkezésben - minden 4. jelentkező harminc év feletti 4 hónapja
- Rekordot hozott az idei felsőoktatási felvételi jelentkezés 5 hónapja
- Február végéig lehet szavazni az ország legjobb egyetemi oktatójára 5 hónapja
- Változás: a felvételibe is beleszámít majd a kompetenciamérés eredménye 5 hónapja
- Kurzus indul a mesterséges intelligenciáról egy vidéki egyetemen 5 hónapja