Kkv-k hitelezését ösztönző programot sürgetnek a spanyolok

Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök szerint az Európai Központi Banknak (EKB) a kis- és középvállalatok hitelezését ösztönző programot kellene kialakítania. A miniszterelnök olcsó hitelt adna a pénzintézeteknek, hogy azok alacsonyabb kamattal adhassanak hitelt a kkv-knak.

2013 első negyedévében rekordszámú spanyol vállalat ment csődbe, ugyanis az államháztartási nehézségekből fakadó magasabb országkockázatok és a bankszektor markáns eszközleépítése miatt a spanyol kkv-k lényegesen drágábban jutnak hitelhez mint az észak-európai társaságok.

Az EKB májusi kamatdöntő ülésén határozott arról, hogy az Európai Beruházási Bankkal együttműködésben vizsgálja azt, miként tudna kkv-hitelekkel fedezett, úgynevezett eszközfedezetű értékpapírokat vásárolni. Mario Draghi EKB-elnök azóta többször jelezte: egy ilyen program esetében nehézséget jelent, hogy Európában kevésbé meghatározó a tőkepiac a vállalati finanszírozásban, mint az Egyesült Államokban, így a kkv-hitelekből "összerakott" értékpapírokat nehezen lehetne beárazni.

Rajoy a konferencián jelezte azt is, hogy keresik a kkv-k bankon kívül, tőkepiaci finanszírozásának lehetőségét is. Spanyolország egy lépést már tett a kkv-hitelezés fellendítése érdekében. Júniusban írta alá a német kormánnyal azt a megállapodást, amelynek során a KfW német fejlesztési bank 1 milliárd euró olcsó hitelt folyósítana - spanyol társán keresztül - a spanyol kkv-szektornak.

A brit jegybank 2012 augusztusában indította el hitelezési programját, amelynek során eddig 16,5 milliárd font (5643 milliárd forint) olcsó forrást helyezett ki. A programot azonban bírálatok is érték, hiszen ugyanezen időtávon a nettó hitelezés 1,8 milliárd fonttal csökkent.

A Magyar Nemzeti Bank áprilisban jelentette be hasonló programját, amelynek során június és augusztus között összesen 750 milliárd forintnyi olcsó forrást juttat a kereskedelmi bankokon keresztül a kkv-khoz meglévő hitelek kiváltására, EU-pályázatok önrészének előteremtéséhez, továbbá forgó-, illetve állóeszközhitelek folyósításához.
  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
A fiatal felnőttek közel fele ritkán vagy soha nem tesz félre pénzt arra az esetre, ha nem tudna dolgozni

A háztulajdonosok több mint fele azt állítja, hogy félretesz pénzt arra az esetre, ha hirtelen munka nélkül maradna, a bérlők közt alacsonyabb ez az arány. Teljes cikk

A dolgozók háromnegyede úgy érzi, nem használja ki a képességeit

Egy friss felmérésben a válaszadók nagy része egyetért abban, hogy vezetők vagy nem veszik észre, hogy nem kapnak lehetőséget teljes potenciáljuk... Teljes cikk